Počet nově postavených rodinných domů s velkými prosklenými stěnami stále roste. Skleněná architektura prožívá v posledním desetiletí opravdovou renesanci a stává se příznačným rysem soudobé výstavby. V čem ale spočívá kouzlo skla, které dnes patří mezi dominantní stavební materiály? Představujeme vám hlavní důvody, proč jsou velkoformátová okna a prosklené fasády jasnou volbou mnoha architektů.
Při zakomponování skla jako dominantního stavebního materiálu získáme možnost denně prožívat přímé propojení s přírodou.
Velké prosklené plochy nejsou v architektuře ničím novým
Velkoplošné zasklení považují mnozí za trend současnosti, který brzy pomine. Je ale namístě uvědomit si, že tendence využití maximálního podílu skla na úkor plné plochy fasád pozorujeme už přes 100 let.
Se sklem v hojné míře pracovala funkcionalistická architektura, u níž dominovala průběžná pásová okna. Už v období první republiky byly první pokusy o vytvoření celoprosklených fasád s využitím lehkých profilů z kovu. Díky soustavnému vývoji a zdokonalování materiálů jsou dnešní prosklené fasády nejen poutavé na pohled, ale také praktické a maximálně funkční. Představují evoluci konceptu, který má u nás i ve světě mnohaletou tradici.
Důraz na propojení vnitřních prostorů s exteriérem
Díky využití velkých prosklených ploch se stírá hranice mezi vnitřním a venkovním prostorem. Dnešní životní styl totiž nahrává skutečnosti, že v interiérových prostorách trávíme naprostou většinu dne a jsme zcela izolovaní od přírody a okolí. Při zakomponování skla jako dominantního stavebního materiálu získáme možnost denně prožívat přímé propojení s přírodou. Krásné výhledy do zahrady i bezprostřední přístupy na terasy a zimní zahrady osloví snad každého.
Důležitou roli hraje orientace velkoplošného zasklení. Rodinný dům musí být vždy místem bezpečí a soukromí, proto je namístě směřovat skleněnou fasádu k přilehlému pozemku, a nikoliv do ulice.
Prosvětlení interiérů i úspora na vytápění
Prosklené fasády se zpravidla orientují na jižní či jihozápadní stranu. Díky tomu se i v zimním období, kdy na dům dopadají nízké sluneční paprsky, interiéry dobře prosvětlí a prohřejí. Montáž velkých skleněných tabulí tak přináší výrazné úspory na vytápění, a tak se s oblibou využívají i v nízkoenergetických a pasivních domech. Díky prosvětlenosti vnitřních prostorů se sníží i náklady na elektřinu, protože se snižuje doba využívání a intenzita umělých zdrojů světla.
Dostatek přirozeného světla je důležitý také ze zdravotního hlediska. Sluneční paprsky lidem dodávají energii, snižují unavenost a přispívají k dobré náladě. Aby do interiérů dopadalo co nejvíce přirozeného světla, najdete u všech oken Internorm tepelněizolační zasklení ECLAZ® s prémiovým povlakem. Díky němu do vnitřního prostoru dopadne až o 10 % více denního světla, což oceníte především během ponurých zimních měsíců.
Venkovní stínění ochrání dům před přehříváním
Rodinné domy s velkými prosklenými plochami se mohou v letních měsících přehřívat. Proto je nezbytné doplnit velkoformátová okna kvalitním venkovním stíněním, které odrazí velkou část slunečních paprsků, než se do interiéru vůbec dostanou. Stínicí prvky v podobě venkovních rolet nebo žaluzií zvyšují tepelnou pohodu a současně chrání před nežádoucími pohledy zvenčí.
V kombinaci s inteligentními systémy pro řízení chytré domácnosti získáte nad stíněním maximální dohled a budete jej moci ovládat na dálku z jakéhokoliv místa. Velkou prosklenou stěnu tak zastíníte stisknutím jediného tlačítka, aniž byste museli vstát z gauče. Řešení Internormu v podobě inovace I-tec Connect umožní ovládat na dálku nejen stínění, ale také větrání nebo otevírání zdvižněposuvných dveří.
Široké výhledy při zachování bezpečnosti
Využití skleněných stěn a zdvižněposuvných dveří přináší výhodu v podobě širokých výhledů a maximální otevřenosti prostoru. S velkými okny se zabezpečení domu zásadně nemění – riziko vyloupení je bohužel přítomné vždy, a to bez ohledu na velikost okna. Důležitou roli však hraje využití bezpečnostních prvků a kvalitního kování, které znemožní vypáčení okna.
Zásadní je také typ použitého skla. Doporučujeme velkoformátová okna vybavit bezpečnostními ESG skly, která jsou tvrdá, pevná a jejichž rozbití je podstatně složitější. Pokud k rozbití skleněné tabule přece jen dojde, roztříští se na mnoho tupých střepů, o které se nepořežete.
Také vás uchvátily velké skleněné plochy, které vypadají luxusně a přináší maximální otevřenost prostoru? Věnujte pozornost pečlivému zpracování projektu. Důležitá je nejen správná orientace, ale také výběr vhodného typu oken i stínicí techniky, se kterým vám rádi pomůžeme. Obraťte se na naše kvalifikované partnery, kteří vám představí všechny možnosti a doporučí optimální řešení s ohledem na bezpečnost, tepelněizolační vlastnosti i nadčasový vzhled.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com