Plánujete rozsáhlou rekonstrukci, nebo vás čeká „jen“ výměna oken? Pak budete muset kromě technických záležitostí řešit i ty byrokratické. Při některých úpravách na stavební úřad vůbec nemusíte, jindy se bez vyřízení stavebního povolení, nebo ohlášení stavby neobejdete. Abyste se nedostali do křížku se zákonem, sepsali jsme pro vás základní informace z oblasti stavebního práva. Doporučujeme se s nimi obeznámit před jakoukoliv rekonstrukcí.
Pokud se při výměně oken rozhodnete pro okna, která mají stejné rozměry a vzhled jako původní okna, vyhnete se veškeré byrokracii.
Ohlášení stavby a stavební povolení
Ohlášení stavby a stavební povolení jsou dva typy řízení, které jsou podrobně popsány ve stavebním zákoně (Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu). Ohlášení je v podstatě zjednodušenou verzí stavebního povolení, která se při rekonstrukcích a realizacích menších rodinných domů využívá nejčastěji.
Vyřízení ohlášky je rychlejší, protože lhůta pro vydání souhlasu je pouhých 30 dnů. U stavebního povolení jsou lhůty ze strany úřadu delší, a to 60 až 90 dnů. Při vyřizování ohlášení stavby vás čeká méně papírování a dokládání, neobejdete se však bez souhlasu souseda. Pokud se vám jej nepodaří získat, budete muset absolvovat řízení v plném rozsahu a požádat o stavební povolení.
Při rekonstrukci musíte na úřad jen někdy
Pokud se chystáte rekonstruovat dům, možná se návštěvě stavebního úřadu zcela vyhnete. Nebudete-li zasahovat do nosných konstrukcí nebo měnit vzhled či způsob užívání stavby, do prací se můžete okamžitě pustit. Pokud však úpravy vyžadují posouzení vlivů na životní prostředí, nebo jejich provedení může mít negativní vliv na požární bezpečnost, je třeba záměr nahlásit a přiložit všechny požadované dokumenty.
V praxi se vás ohlašovací povinnost nebude týkat, chystáte-li se měnit střešní krytinu, rekonstruovat bytové jádro nebo měnit zařízení v koupelně. Budete-li však měnit dispozice se zásahem do nosných stěn nebo realizovat půdní vestavbu, musíte vše řádně ohlásit.
Zákonné povinnosti při výměně oken
Součástí rekonstrukcí rodinných domů bývá velmi často i výměna oken. I tady platí, že někdy na úřad nemusíte, jindy se zase neobejdete bez stavebního ohlášení, nebo přímo povolení. Základní kritéria jsou následující:
Kdy na úřad nemusíte
Pokud jsou nová okna stejných rozměrů a totožného vzhledu jako okna stará, vyhnete se veškeré byrokracii. Nezáleží na tom, rozhodnete-li se pro nová plastová, plasthliníková či dřevohliníková okna. Důležité je, aby byly zachovány jejich rozměry i vzhled.
Kdy se neobejdete bez ohlášení stavby
Ohlášení stavby budete při výměně oken řešit, rozhodnete-li se pro změnu vzhledu. Týká se to například výměny bílých plastových oken za moderní hliníková v černém provedení. Ohlášení stavby je nezbytné i v případech, kdy se mění členění oken (například okno se třemi křídly za dvoukřídlé provedení). Při stavebních pracích se však nesmí zasahovat do nosné konstrukce objektu.
Kdy budete potřebovat stavební povolení
Žádost o stavební povolení budete muset podat v případě, kdy budete při výměně zasahovat do nosné konstrukce domu. Typicky jde o změnu velikosti oken. Problematické bývá zejména zvětšování oken, kde je třeba použít větší překlady a nechat si vypracovat posudek od statika.
Výměna oken v památkové zóně
Rekonstrukce objektů, které se nachází v památkové zóně, jsou podstatně náročnější. Neobejdete se totiž bez závazného stanoviska odboru památkové péče. Tomu musíte doložit výkresovou dokumentaci stávajícího i navrhovaného stavu oken. Po přezkoumání se odbor památkové péče vyjádří a předá případná doporučení či požadavky na změny.
Odbor se bude zabývat i posuzováním stavu stávajících oken, a to pravděpodobně i včetně sondáže barevnosti. Při výměně oken budete muset dodržet původní charakter včetně členění, barevných kombinací i materiálů.
Na jaké nástrahy můžete při výměně oken narazit
Mnozí se při stavebních úpravách dopouští přešlapů vůči stavebnímu zákonu, aniž by o tom věděli. Například při výměně běžného okna za francouzské je komunikace s úřady nezbytná. Protože dochází ke změně velikosti i zásahům do konstrukce, pouhé ohlášení stavby stačit nebude. Pro stavební povolení pak budete muset na úřad i pokud se rozhodnete některé z oken zcela zazdít. Opět se jedná o zásah do stavební konstrukce.
Za nedodržení povinností vám hrozí pokuta
Pokud se pustíte do práce bez potřebného povolení nebo ohlášení, hrozí vám nemalá pokuta od stavebního úřadu. Maximální výše pokuty je 100 tisíc korun pro fyzické osoby a 1 milion korun pro právnické osoby či podnikatele. Úřad stanoví výši pokuty s ohledem na závažnost přestupku.
Na výměnu oken se proto náležitě připravte, a to jak po stránce technické, tak té formální. S výběrem vhodných typů oken vám ochotně poradí naši kvalifikovaní partneři. Doporučí vám vhodné materiály a varianty, a to jak při zachování stávajících rozměrů, tak při výraznějších proměnách vzhledu i velikosti.
Zdroj fotografií: Internorm