Venkovní žaluzie a rolety patří v oblasti stínicí techniky mezi nejodolnější a nejefektivnější typy stínění. Aby však bez problémů fungovaly řadu let, dlouho vydržely a zachovaly si svůj vzhled, musí se pravidelně čistit. Přečtěte si, proč je čištění venkovního stínění zásadní a jak jej správně provádět. Zaměříme se i na čištění screenových rolet, které světlo částečně propouštějí.
Venkovní stínění doporučujeme čistit minimálně jedenkrát ročně, ideálně však dvakrát.
Déšť, vítr, sníh i mráz dávají stínění zabrat
Na všech částech domu, které jsou vystaveny klimatickým vlivům, se zachycují nečistoty. Prachové částice či pyly se tak pochopitelně usazují i na stínicí technice. V případě žaluzií se vrstva špíny tvoří především na lamelách, u rolet pak na roletovém balu. Kromě poletujícího prachu se části stínění často znečistí také od špinavého sněhu či námrazy, případně od poletujícího písku.
Stínění doporučujeme čistit minimálně jedenkrát ročně, ideálně však dvakrát. Pokud žijete v oblasti se zvýšenou prašností, intervaly čištění navyšte. Stav stínicí techniky pravidelně kontrolujte a v případě jakýchkoliv náznaků závady kontaktujte servisního partnera, který problém vyřeší za vás.
Proč je čištění stínicí techniky důležité
Čištění venkovního stínění je důležité z několika důvodů. V první řadě jde o vzhled – silný nános nečistot zbytečně kazí celkový dojem při pohledu na dům. Stejně jako v případě údržby oken je však čištění rolet a žaluzií nezbytné také pro zajištění dlouhodobé životnosti. Špína totiž postupně narušuje povrchovou úpravu lamel a vede k degradaci komponentů.
Při stahování a vytahování rolet nebo žaluzií se pak nečistoty mohou přenést i do dalších částí stínění. Pokud byste údržbu podcenili, mohla by stínicí technika při regulaci začít drhnout, vydávat skřípavé zvuky nebo fungovat ztuha. Pravidelným čištěním těmto závažnějším problémům předejdete.
Jak vyčistit venkovní žaluzie či rolety krok za krokem
Pro vyčištění rolet nebo žaluzií speciální vybavení nepotřebujete. Postačí vám kbelík s vodou, saponát a hadřík či houbička. Práci si usnadníte vysokotlakým čističem nebo zahradní hadicí. Nepoužívejte agresivní čističe, drátěnky ani čisticí písky. Mohli byste narušit povrchovou úpravu komponentů. Čištění proveďte v následujících krocích:
- Lamely žaluzií sklopte, rolety zcela stáhněte.
- Celou konstrukci z venkovní strany opláchněte čistou vodou. Můžete použít zahradní hadici nebo vysokotlaký čistič. V takovém případě nastavte tlak vody na co nejnižší stupeň, abyste lamely či roletový bal nepoškodili.
- Začněte ručním čištěním pomocí teplé vody a jemného hadříku nebo houbičky u horních částí stínění a pokračujte směrem dolů. Omyjte každou lamelu samostatně, a to vždy jedním tahem. U roletového balu se zaměřte zejména na přechody jednotlivých lamel, kde se špína usazuje v největší míře.
- Stejným způsobem omyjte i vodicí lišty a spodní profil. Pokud je kastlík stínění přiznaný a není ukrytý pod omítkou, také jej očistěte. Dejte však pozor, aby se voda nedostala do vnitřní části konstrukce a v případě typů s elektropohonem nevnikla do elektroinstalační části.
- Nakonec žaluzie nebo rolety znovu opláchněte proudem vody.
S parním čističem půjde práce líp od ruky
Pokud se na lamelách venkovního stínění nachází zašlé skvrny, které nelze vodou se saponátem odstranit, sáhněte po parním čističi. Na trhu jsou čističe určené pro hobby použití, které jsou cenově dostupné. Proto se v domácnostech využívají stále častěji. Pokud parní čistič doma nemáte, můžete si zapůjčit profesionální přístroj od specializované firmy.
Postup čištění se od ručního zásadně neliší. Stačí jen čistič s vhodným typem nástavce přiložit k lamelám – horká pára udělá vše za vás. Je důležité postupovat odshora dolů, aby zkondenzovaná voda stekla na zem a nezašpinila již vyčištěnou část. Po čištění párou opláchněte stínění proudem čisté vody.
Postup při čištění screenových rolet
V kategorii stínicí techniky do exteriéru mají zvláštní postavení venkovní screenové rolety. Používají se k zastínění nejen oken, ale také zdvižněposuvných dveří, pergol, teras či zimních zahrad. Základem venkovních látkových rolet je tkanina, která propouští přirozené světlo jen částečně. Prostor tedy zcela nezatemní, ale sníží intenzitu pronikajících paprsků a současně zabrání nežádoucím pohledům zvenčí.
I venkovní screeny je potřeba pravidelně čistit. Protože jsou však choulostivější než žaluzie či rolety, dodržujte několik zásad:
- Na začátku jara a podzimu látkové rolety oprašte, případně vysajte na nižší výkon vysavače. Následně venkovní screeny opláchněte vodou. I v tomto případě můžete použít vysokotlaký čistič, ovšem pouze s nastavením na nejnižší možný tlak.
- Screenové rolety umývejte, když je pod mrakem. Pokud by na ně svítilo ostré slunce, voda by rychle uschla a kapky vody by zůstaly viditelné.
- Při čištění nepoužívejte agresivní čističe nebo čisticí písky.
- Látkové rolety ochraňte před nepříznivými klimatickými vlivy. Při silném větru, bouřce nebo krupobití je stáhněte. Pro zvýšení komfortu si můžete pořídit rolety vybavené čidly, které se postarají o automatické stahování podle aktuálního počasí. Ovládání usnadní i inovace I-tec SmartWindow pro ovládání na dálku.
Pravidelná údržba venkovního stínění je pro bezproblémovou funkčnost a krásný vzhled zásadní. Aby však stínění splnilo svůj účel, je potřeba zvolit vhodný typ. Pokud stínicí techniku teprve vybíráte, obraťte se na kvalifikované partnery Internorm. Představí vám všechny možnosti, navrhnou řešení na míru a poradí i se samotnou údržbou a čištěním.
Zdroj fotografií: Internorm