Plánujete výstavbu pasivního domu s minimálními tepelnými ztrátami a chtěli byste v něm mít krbová kamna, která budou dominantou vašeho bydlení? Krby mají své místo i v nízkoenergetických a pasivních domech. Výběr konkrétního typu ale rozhodně nepodceňujte. Krbová kamna a vložky pro stavby v pasivním standardu musí být uzavřené, dokonale těsnící a vybavené nasáváním z venkovního prostředí. V opačném případě by mohlo docházet k únikům tepla či k výraznému přehřívání domu.
Krby a krbová kamna zajistí v nízkoenergetických domech dobrou tepelnou pohodu i estetický komfort, ale je nutné vybrat moderní produkt s dokonalým těsněním.
Pozor na úniky tepla. Krb musí dokonale těsnit
Do pořízení krbu pro pasivní dům se pusťte jen v případě, že jste ochotni investovat do moderní a kvalitně zpracované krbové vložky či kamen s dokonalým těsněním. I sebemenší únik tepla z interiérového prostoru bude u stavby v pasivním standardu znamenat nežádoucí zvýšení tepelných ztrát.
Právě přes otevřené či nedostatečně těsnící krby unikne velké množství tepla. Navíc se naruší vzduchotěsnost domu, která je u pasivního domu zásadní. Z toho důvodu jsou i námi vyráběná okna Internorm zkonstruovaná s ohledem na dokonalou tepelnou izolaci a kvalitní těsnění, které zabrání úniku tepla do venkovního prostoru. Byla by velká škoda narušit vzduchotěsnost vaší stavby výběrem nevhodného typu krbové vložky.
Krby v pasivních domech musí mít vlastní přísun vzduchu
Krbová kamna určená pro pasivní domy jsou na rozdíl od běžných krbů nákladnější i z důvodu sofistikovaného řešení přísunu vzduchu a odvodu spalin. Tradiční krby jsou totiž závislé na vzduchu v místnosti, což je v případě pasivních domů nežádoucí. Proto musí být vybaveny nejen samostatným odvodem spalin, ale také vzduchotěsným nasáváním z exteriéru.
Z toho vyplývá, že je třeba při realizaci krbu v pasivním domě myslet i na správnou konstrukci komínu. Komínový systém nesmí mít zadní odvětrávání, současně musí mít dva průduchy – jeden pro odvod spalin, druhý pro nasávání vzduchu. Ten by měl být navíc tepelně izolovaný, aby nedocházelo k ochlazování vnitřního prostoru budovy.
Elektronická regulace krbu je důležitá pro optimální vytápění
Množství přiváděného vzduchu z venkovního prostředí by v případě krbů pro domy v pasivním standardu mělo být řízené elektronicky. S klasickou mechanickou klapkou si při těchto realizacích zkrátka nevystačíte. Moderní krby jsou vybavené řadou čidel, která předávají informace centrální jednotce. Ta pak vyhodnocuje, mají-li být dvířka pro externí přívod vzduchu otevřená, nebo zavřená. Při správně nastavené regulaci bude teplota v místnosti optimální bez problémů s přehříváním místnosti.
Krby pro pasivní domy – nízký výkon a maximální účinnost
Na trhu narazíte na krbové vložky, které jsou zkonstruované přímo pro použití v pasivních a nízkoenergetických domech. Mají nízký výkon, a tak u nich nedochází k přetopení interiérových prostorů. Současně vynikají vysokou účinností a schopností velké akumulace tepla při nízké spotřebě dřeva. Moderní krbové vložky musí současně splňovat přísné požadavky evropských emisních norem.
Pasivní domy samy o sobě nevyžadují ani v zimním období velké množství dodávaného tepla. Z tohoto hlediska je pořízení těsného krbu s nízkým výkonem ideální volbou. Nejen že zajistí dobrou tepelnou pohodu, ale současně navýší hodnotu vašeho bydlení z hlediska estetiky i komfortu. Krb je také dobrým doplňkovým zdrojem tepla k elektrickému vytápění, které se v pasivních a nízkoenergetických stavbách používá velmi často.
Zdroj fotografií: Internorm