K rodinnému domu se zahradou bezpochyby patří i prostorná terasa, na které během léta strávíte příjemné chvíle o samotě, s rodinou i přáteli. Zvažujete výstavbu terasy? Pak vás čeká řada náročných rozhodnutí souvisejících s velikostí a umístěním, způsobem zastínění, výběrem materiálu nebo propojením s interiérovým prostorem. Sepsali jsme pro vás řadu důležitých tipů a rad, které byste před budováním nové terasy měli znát.
Při budování terasy se zaměřte na umístění, ale také výběr materiálu. Při výrobě teras se nejčastěji používá dřevo, kámen nebo dlažba.
Umístění terasy promyslete už ve fázi přípravy projektu
Pokud vás teprve čeká výstavba nového rodinného domu, jehož součástí má být i terasa, dobře si promyslete její umístění už ve fázi přípravy projektu. Terasa by měla být v ideálním případě orientovaná na jižní nebo jihozápadní stranu. Tyto strany jsou nejteplejší, a tak si pobyt na terase užijete už od jara.
Někdy samozřejmě není možné takovému požadavku vyhovět. Budete-li mít pocit, že je vaše terasa studená a málo prosvětlená, můžete ji doplnit o umělé osvětlení a venkovní systémy vytápění, například v podobě infrazářičů nebo sálavých panelů. Přirozené teplo a světlo slunečního záření vám však nic nenahradí.
Zastřešenou terasu oceníte v parných i deštivých dnech
Venkovní terasu můžete samozřejmě ponechat zcela odkrytou, ale z praktického hlediska to není dvakrát rozumné řešení. Jednak ji nebudete moct využívat v deštivých nebo horkých letních dnech, jednak snížíte životnost zahradního nábytku a vybavení, na které bude pršet. Při plánování zahradní terasy raději počítejte s jejím zastřešením. Zpravidla stačí, když je zastřešená jen část terasy. Chcete-li zajistit přístup slunečních paprsků i přes zastřešení, dejte přednost propustné střešní krytině v podobě skla, PVC nebo jiných materiálů.
Samozřejmě můžete terasu architektonicky propojit se zbylými částmi domu a sáhnout po stejné střešní krytině. Oblíbeným řešením jsou také roletovací markýzy, které umožní stínění terasy podle aktuální potřeby. Aby byly markýzy účinné, hodí se jen do oblastí, kde množství dešťových srážek nepřesahuje hranici 1 cm.
Stromy se postarají o přirozené stínění
I když se to nezdá, stromy chrání terasu před ostrými slunečními paprsky mnohem lépe než markýzy. Navíc vypadají působivě a jsou přirozenou součástí zahrad. Na rozdíl od markýz opticky neruší a vytváří pohodovou atmosféru. Chcete strávit léto na zahradní terase a cítit se, jako byste byli na chatě uprostřed přírody? Pak si v okolí terasy nějaký ten strom rozhodně vysaďte.
Vytvořte vstup z obytného prostoru
Kouzlo zahradních teras spočívá v jejich přirozeném propojení interiérových a exteriérových prostorů. Proto by měla terasa přímo navazovat na obytné místnosti. Pokud to je technicky možné, vybudujte ji v rovině s podlahou, případně ji postavte v nižší úrovni. Výškový rozdíl pak vyřešíte umístěním jednoho či několika schodů.
Vždy by však vstup na terasu měl být přímo z obytného prostoru přes terasové dveře, ať už z obýváku, nebo z kuchyně. Pokud byste museli na terasu vstupovat jen z venkovní strany a vždy obíhat celý dům, ztratila by terasa svůj smysl. Nemůžete-li vybudovat terasu s přímým vstupem z domu, pravděpodobně bude lepší popřemýšlet nad výstavbou prostorné pergoly v prostoru zahrady.
Zdvižněposuvné dveře propojí venkovní prostory s interiérem
U moderních zahradních teras se stírá hranice mezi vnitřním a venkovním prostorem. Přechodová zóna by proto měla být plynulá. Stále oblíbenější jsou bezbariérové terasy, které nemají ve vstupním prostoru v podstatě žádné prahy. Podlaha kuchyně nebo obýváku je v dokonalé rovině s terasou. Díky tomu se jednoduše udržují, vypadají vizuálně čistě a umožní jednoduchý vstup imobilním osobám nebo rodičům s kočárkem.
Při výběru terasových dveří se proto zaměřte zejména na výškový rozdíl mezi prahem, respektive mezi středovým těsněním na křídle a podlahou. V nabídce terasových dveří Internorm najdete modely jak s výškovým rozdílem 30 mm, tak 20 mm. Nechybí ani zcela bezbariérové řešení, které je typické například u zdvižněposuvných dveří. Právě ty se pro venkovní terasy perfektně hodí, protože vynikají maximální otevřeností. Velké zasklené plochy rozšíří váš obytný prostor a opticky jej propojí se zahradní terasou. Zážitek umocní luxusní okna bez rámů, pevné zasklení, celoprosklené rohy, panoramatická okna a další špičková konstrukční řešení, která váš dům povýší na novou úroveň.
Terasové dveře musí být bezpečné
Až budete budovat zahradní terasu, výběru terasových dveří věnujte zvýšenou pozornost. Jedná se o podstatný stavební prvek, který do značné míry ovlivňuje nejen design prostoru, ale také míru zabezpečení či izolační schopnost. U oken a dveří od Internormu využíváme špičkové I-tec inovace, díky kterým jsou všechny výrobky včetně terasových oken chráněné proti vypáčení a současně vynikají tepelněizolačními vlastnostmi. Ať už se rozhodnete pro terasové či zdvižněposuvné dveře z plastu, plasthliníku, nebo dřevohliníku, získáte jistotu maximální spolehlivosti.
Nepodceňujte výběr materiálu terasy
Chcete mít terasu, na které strávíte celé léto? Pak se zaměřte také na výběr materiálu terasy. Nejčastěji se pro výrobu teras používá dřevo, kámen nebo dlažba. Díky snadné údržbě, nízké hmotnosti a cenové dostupnosti se stále častěji na terasách používají kompozitní materiály, například dřevoplasty nebo recyklované plasty.
Nedoporučujeme kombinovat více materiálů. Mohlo by docházet k nestejnoměrnému pnutí, které by snižovalo životnost terasy. Potřebujete poradit s výstavbou terasy a výběrem ideálních terasových oken nebo zdvižněposuvných dveří? Ozvěte se nám, rádi vám podáme pomocnou ruku a provedeme vás na cestě za terasou, o které jste vždycky snili.
Zdroj fotografií: Internorm