Delší pobyt v přehřáté místnosti není příjemný ani zdravý. Přesto se týká mnoha domácností, které se s letními horky trápí celou letní sezónu. Možná také vy řešíte, jak alespoň o pár stupňů snížit teplotu v interiéru a uchránit bydlení před neskutečným vedrem. Nabízí se nespočet řešení, které se liší mírou účinnosti i pořizovací cenou. Na některá opatření proti horku musíte myslet už před výstavbou nebo rekonstrukcí domu, jiná si můžete pořídit i dodatečně. Zajímá vás, která to jsou? Čtěte dál.
Tabule skla u oken Internorm jsou opatřeny prémiovým povlakem, který do interiéru vpouští až o 10 % více světla, aniž by došlo k většímu zahřátí prostoru.
Zateplení domu oceníte i v letním období
Základním předpokladem pro zajištění příjemného klimatu uvnitř domu je kvalitní zateplení a zaizolování obálky stavby. Kromě toho, že dobré tepelněizolační vlastnosti domu snižují energetickou náročnost, současně zabraňují v přehřívání. Zateplení totiž do obvodových stěn vpustí podstatně méně tepla, a tak je vnitřní teplota až o několik °C nižší než u nezateplených staveb.
Vedle volby izolačního systému nebo jednoplášťového zdiva s nadprůměrnými tepelněizolačními vlastnosti je důležitý i výběr oken. Ať už sáhnete po plastových oknech, nebo třeba oblíbených dřevohliníkových oknech, vždy dejte přednost variantě s trojskly. Mají lepší izolační vlastnosti a během léta odrazí nemalou část slunečních paprsků. Za zmínku rozhodně stojí i inovativní dřevohliníková zdvojená okna HV450, u kterých je už v základu použitá skleněná výplň s technologií ECLAZ. Tabule skla jsou opatřeny prémiovým povlakem, díky kterému do interiérových prostorů pronikne až o 10 % více světla, aniž by došlo k většímu zahřátí prostoru.
Pasivní chlazení pomocí stínicí techniky
Nejvyužívanější způsob ochrany před letními horky představují různé systémy stínicí techniky, které se dělí na vnitřní a venkovní. Vnitřní stínicí technika nezajistí dostatečnou ochranu před přehříváním budovy, protože nebrání samotnému proniknutí paprsků do interiéru. Odráží až ty paprsky, které se přes tabule skla do vnitřního prostoru dostaly. Z hlediska snižování vnitřních teplot jsou mnohonásobně účinnější systémy venkovního stínění v čele s předsazenými roletami nebo okenicemi.
Moderní prvky protisluneční ochrany od Internormu jsou navíc vybavené řadou I-tec inovací, které zvyšují efektivitu stínicích prvků i komfort při jejich používání. Stínicí systémy jsou vybavené elektropohonem a dají se ovládat nejen pomocí vypínačů nebo dálkového ovládání, ale i mobilním telefonem. Větší počet stínicích prvků můžete sloučit do jedné skupiny, a tak rolety v celém domě spustíte na jedno kliknutí. Prvky protisluneční ochrany lze navíc doplnit o různé typy čidel, které zajistí automatickou regulaci s ohledem na aktuální klimatické podmínky.
Rekuperace s chladicí jednotkou
Domy v pasivním standardu jsou vybavené rekuperační jednotkou, která zajišťuje obměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý bez výrazných tepelných ztrát. Základní systémy rekuperace však vzduch neochlazují, ale při řízeném větrání v létě vpouští do interiéru venkovní (teplý) vzduch. Aby mohla větrací jednotka chladit, musí být vybavena chladičem, který sníží teplotu přívodního vzduchu.
Chladicí jednotku najdete u aktivních rekuperačních systémů, které jsou schopné snížit teplotu přívodního vzduchu až o několik °C. Musí však docházet jen k mírnému ochlazování vzduchu. V opačném případě by se mohl v potrubním systému vytvářet kondenzát. Navíc by došlo ke snížení komfortu bydlení vlivem nepříjemného ledového vzduchu, který by proudil z výdechů rekuperace.
Klimatizace – ideální pro dodatečnou montáž
Pokud hledáte způsob, jak zabránit přehřívání budovy během léta a současně se chcete vyhnout výraznějším stavebním úpravám, pořiďte si klimatizační zařízení. Klimatizace patří mezi nejvyužívanější způsob chlazení interiérů, navíc zvládne snížit teplotu až o několik stupňů. Na rozdíl od rekuperace nechladí přívodní vzduch a neodvětrává ten vydýchaný.
Na výběr máte mezi různými typy klimatizačních jednotek. Částečné stavební úpravy vyžadují výkonné single-split nebo multi-split jednotky. Chcete-li se vyhnout jakýmkoliv úpravám a náročné montáži, pořiďte si mobilní klimatizaci, kterou na konci sezóny přesunete do sklepa nebo na půdu.
I při používání klimatizace byste měli čas od času místnost vyvětrat. Jednoduchý způsob větrání zajistí inovace I-tec větrání. Postará se o obměnu vzduchu bez nutnosti otevírání oken, a to pomocí ventilace integrované v okenním rámu. Systém je doplněn o senzor humidity, který aktivuje větrání ve chvíli, kdy je vlhkost vzduchu v místnosti příliš vysoká.
Ochlaďte dům pomocí podlahového topení
Máte ve svém domě nebo bytě systém teplovodního podlahového vytápění? Pak si zjistěte, nepodporuje-li funkci letního režimu. Řada typů podlahových topení totiž umožňuje zapnutí okruhu tak, aby v potrubí cirkulovala studená voda. Ta ochladí celé plochy podlah a sníží teplotu v interiéru o pár stupňů.
Ventilátory rozproudí vzduch v místnostech
Pokud máte v místnostech dusno a těžko se vám dýchá, pořiďte si ventilátor, který vzduch rozproudí a vytvoří příjemný vánek. Ventilátory jsou vhodné do domácností, které nedisponují rekuperačním systémem, jenž by se postaral o obměnu teplého vydýchaného vzduchu. Na výběr máte z mnoha typů ventilátorů. Vedle volně stojících jsou oblíbené i stropní ventilátory, které jsou často doplněné o osvětlení, a tak plnohodnotně nahradí lustr nebo jiný typ stropního svítidla.
Na ochranu proti přehřívání budovy byste měli myslet už při plánování rekonstrukce nebo realizace novostavby. Základem úspěchu je efektivní zateplovací systém, okna s izolačními trojskly a účinné stínicí prvky, s jejichž výběrem vám rádi pomůžeme. Potřebujete-li ochránit své bydlení před letními horky dodatečně, pořiďte si mobilní klimatizaci či ventilátory, případně přepněte podlahové topení do letního režimu.
Zdroj fotografií: Internorm