Honosná vitrážová okna skládaná z mnoha malých skel nejsou jen výsadou gotických katedrál a panských sídel. S oblibou se využívají i v současné moderní architektuře, kde fungují jako ozvláštňující prvek, který podtrhuje jedinečnost stavby. Díky hře světla a barev vytváří v interiérech zajímavé optické efekty a ozvláštní jakýkoliv prostor. Seznamte se s historií vitráží i moderními postupy, které se při jejich výrobě uplatňují v současnosti.
Vitrážová okna dnes mívají podobu také moderního designového doplňku, který hrou barev a světel ozvláštní jakýkoliv prostor.
Barevné mozaiky zdobí stavby už od antiky
Použití malých kousků skla pro výplně okenních otvorů a dveří sahá až do období římské antiky. V té době se barevné mozaiky využívaly zejména v římských lázních, do kterých propouštěly přirozené světlo s barevným nádechem. Technologie výroby vitráží se postupně zdokonalovala, a to právě po boku výroby skleněných mozaik.
Nejstarší vitráže využívané pro zdobení chrámů pochází už ze šestého století, k velkému rozvoji však došlo až na konci století dvanáctého. Vitráže se uplatňovaly především v gotických katedrálách, a to nejen z estetického a teologického, ale také praktického důvodu. Technologie výroby oken v té době totiž neumožňovala zhotovení tabulí skla velkých formátů. Proto se okna obřích rozměrů skládala z většího počtu menších skel, která se vzájemně propojovala olověnými příčkami.
Technika vitráží se postupem času přesunula z oblasti sakrální architektury také do světských prostorů. Vzhledem k náročnosti výroby a vysoké ceně se nejprve objevovala v panských sídlech a na zámcích, později pronikla i do domácností. Vitrážová okna mají své místo i v soudobé moderní architektuře, a to i přes rozmach čistého a minimalistického stylu. Vitráže se dnes vyrábí jak tradiční cestou, tak pomocí moderních technologií. Patří mezi ně například digitální tisk či laserové gravírování.
Tradiční technologie výroby vitráží
Vitráže se i v současnosti vyrábí tradiční technologií z ručně vyráběných skel, a to zejména při renovacích nebo zhotovení vitrážových oken v historizujícím stylu. Výroba klasické vitráže začíná přípravou grafického návrhu, který se překreslí na karton. Podle něj se plochá skla různých barev nařežou do požadovaného tvaru a vkládají se do olověných pásků, které se v místech spojů pájí cínem.
Kromě olova se profily vyrábí i z dalších materiálů, například mosazi či mědi. Olověné pásky mají omezenou trvanlivost a mohou po čase degradovat, proto se celý jejich povrch často cínuje.
Vitráže vyráběné Tiffany technikou
Velkým průkopníkem v oblasti vitrážových výplní byl americký umělec a podnikatel Louis Comfort Tiffany. Ten na konci 19. století představil novou techniku výroby vitráží, u které se olověné profily nahradily fólií z mědi. Měděné fólie mohou mít různou šířku, a tak výrazně ovlivňují finální podobu vitráže. Na skleněné dílky se fólie z mědi přilepí a spojí pomocí cínu.
Práce s fóliovými materiály umožňuje zhotovení tenčích spojů než v případě olověných profilů, a tak vitráže zhotovené Tiffany technikou působí jemněji. Současně lze pro výrobu využít podstatně menší kousky skla. Technika klade vysoké požadavky na přesnost skleněných dílků, které musí být dokonale zabroušené. Kromě okenních a dveřních výplní se pomocí techniky Tiffany vyrábí i dekorace, stínítka lamp či jiné prostorové předměty.
Moderní technologie výroby vitrážových oken
Díky moderním technologickým postupům výroby skla se vitrážová okna vyrábí v libovolné průhlednosti, povrchové struktuře i barevné škále. Skleněné díly se podle požadavku na míru neprůhlednosti upravují leptáním, sklomalbou i pískováním.
Vedle těchto klasických dekoračních technik se přistupuje k úpravě skla i pomocí laserového gravírování, digitálního tisku nebo laminování. Moderní vitrážová okna splňují požadavek na dobré tepelněizolační vlastnosti a umožňují bezpečnostní provedení. Lze je opatřit bezpečnostní fólií, stejně tak zušlechtit metodou kalení či vrstvení.
Ozvláštněte své bydlení originální vitráží
Chtěli byste svůj domov ozvláštnit poutavou dekorativní vitráží? Možná vás překvapí, že vitráže se dají vyrobit do jakékoliv okna se zasklívacími lištami, ať už jde o nové, nebo starší. Specialisté na výrobu vitráží totiž zhotoví novou vitrážovou výplň, kterou nahradí původní tabuli skla v okně. V případě plastových oken s trojskly se vitráž vkládá do prostoru původní středové tabule skla, a tak zůstane zachovaná tloušťka celé výplně.
Vitráže sluší i moderním rodinným domům a reprezentativním komerčním prostorám. Při výběru oken s vitráží však nepodceňujte jejich tepelněizolační vlastnosti, které jsou pro minimalizování úniků tepla zásadní. Potřebujete-li poradit s výběrem kvalitních oken, které vyniknou vzhledem i vlastnostmi, kontaktujte naše kvalifikované partnery – rádi vám pomohou.
Zdroj fotografií: Stephanie Krist a Jason Briscoe, Unsplash