Chrání před pohledy zvenčí a zabraňují pronikání slunečních paprsků do interiéru. Tentokrát nemáme na mysli stínicí techniku, která je důležitou součástí oken. Řeč je o záclonách a závěsech, které dotváří jednotný styl vnitřního prostoru a s oblibou se používají i v soudobém interiérovém designu. Aby záclony a závěsy nekazily dojem a zaujaly svým vzhledem i po měsících či letech používání, žádají si náležitou péči a údržbu. Poradíme vám, jak se o ně správně starat a na co si dát pozor.
Zářivě bílé záclony jsou znakem čisté a udržované domácnosti. Pokud jsou zašedlé, lze je vybělit tak, aby vypadaly jako nové.
Jak prát záclony, aby se nepoškodily?
Protože se záclony umísťují v okolí oken, fungují jako filtry zachycující prach a nečistoty. Pokud často větráte, nebo žijete v prašnějším prostředí, už po pár měsících budou plné prachu a mohou zešednout. Proto je důležité záclony pravidelně prát, a to buď ručně, nebo v pračce. Protože se záclony vyrábí z jemných tkanin, které se snadno poškodí, musíte zvolit co nejšetrnější postup čištění.
Při ručním praní můžete postupovat opatrně a používat šetrné prací prostředky. Jak ale prát záclony v pračce, aby se v bubnu nepotrhaly a neztratily tvar? Většina moderních praček disponuje speciálním programem pro praní jemných tkanin. Základem je nízká teplota vody (ideálně 30 °C) a co nejnižší otáčky při odstřeďování (obvykle 400 za minutu).
Jestli vaše pračka není vybavena programem pro praní jemného textilu, nastavte tyto hodnoty manuálně. Doporučujeme také používat speciální sáčky či pytlíky do pračky, do kterých záclony poskládáte. Vyhnete se tak riziku zachycení části záclony v bubnu, při kterém by se mohla struktura tkaniny poškodit. Otřepené a vytahané záclony by vám pak doma velkou parádu nedělaly.
Bělení záclon: pomůže speciální prášek i jedlá soda
Zářivě bílé záclony jsou znakem čisté a udržované domácnosti. Nekazte estetický dojem zašedlými nebo zažloutlými záclonami a pusťte se do bělení. Jak vybělit záclony, aby vypadaly jako nové a nepoškodila se jemná tkanina? Na trhu narazíte na speciální čističe záclon, které použijete místo běžného pracího prášku. Zanesené nečistoty pak z tkaniny povolí, díky přidaným látkám se vybělí a budou vypadat jako nové.
Pro bělení záclon můžete použít i některé domácí prostředky, účinná je například jedlá soda či prášek do pečiva. Prášek stačí jen přisypat k pracímu prostředku, případně jej nanést rovnou do bubnu pračky. Pokud jsou záclony na některých místech výrazněji znečištěné, smíchejte prášek do pečiva s vodou a hustou kaši naneste rovnou na postižené části záclon. Nechte prášek pár minut působit a záclony vyperte v pračce na jemný program.
Záclony ani závěsy do sušičky nepatří
Sušička prádla usnadňuje mnoha domácnostem spoustu práce, přesto se ale nehodí pro sušení všech typů tkanin. Mezi „zakázané“ typy látek patří právě záclony a závěsy, kterým vysoké teploty a rotování v bubnu nesvědčí. Záclony i závěsy proto sušte hezky postaru. Po ukončení pracího cyklu je ihned vytáhněte z pračky a vlhké rozvěste. Pod vlastní vahou se vyrovnají, a tak vám odpadnou starosti i se žehlením. Rozhodnete-li se prát záclony a závěsy ručně, budete je muset alespoň krátce vyvěsit na šňůře a vlhké lehce přežehlit při nastavení nízké teploty.
Správný postup čištění záleží i na použitém materiálu
Než se pustíte do bělení záclon nebo praní a žehlení závěsů, prostudujte informace uvedené na štítcích. Zatímco pevné blackoutové závěsy zvládnou i méně šetrné zacházení a odstřeďování při vyšších otáčkách, jemné sametové nebo semišové závěsy vyžadují maximální opatrnost. Pokud byste chtěli záclony a závěsy přežehlit, aby se vyrovnaly veškeré ohyby, doporučujeme využít metodu vertikálního žehlení pomocí parního napařovače. S tímto pomocníkem jednoduše vyrovnáte extrémně dlouhé látky, stejně tak i špagetové závěsy nebo záclony s korálky či jinými dekoracemi.
Jak předejít silnému znečištění záclon a závěsů
Praní a sušení záclon či závěsů se zcela nevyhnete. Pokud však zabráníte jejich znečištění, snížíte frekvenci praní a současně prodloužíte jejich životnost. Jak na to, aby závěsy a záclony vypadaly jako nové? Jak je správně prát, sušit a žehlit? Přinášíme tipy, jak bělit záclony a čistit je šetrným způsobem. V největší míře se látky znečišťují při proudění vzduchu během větrání, kdy se prachové částice ze vzduchu zachycují hluboko do struktury tkaniny.
Cestou je omezení větrání otevíráním oken pomocí rekuperace vybavené filtry, která do vnitřního prostoru vhání pročištěný vzduch. Dobrým řešením je také montáž oken vybavených inovací I-tec větrání. Ventilační systém je integrovaný přímo v okně, a tak dochází k obměně vydýchaného vzduchu za čerstvý i bez otevírání okenního křídla.
Při správné údržbě vám budou záclony a závěsy dělat radost mnoho let a stále budou vypadat jako nové. Na druhou stranu však v mnoha moderně koncipovaných interiérech žádné záclony ani závěsy nenajdete. Například dřevohliníková okna vypadají z vnitřní strany krásně samy o sobě. V kombinaci s vhodně zvoleným stínicím prvkem zabrání nežádoucím pohledům a zajistí ochranu před sluncem. Nechcete-li si s praním dělat starosti, můžete jít právě touto cestou.
Zdroj fotografií: Internorm