• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Střešní okna na venkovském domě
  • Jak na to

Střešní okna: Základní rozdělení a rady při výběru

  • Posted on 29. 6. 202119. 1. 2022
Total
0
Shares
0
0
0

Střešní okna jsou neodmyslitelnou součástí podkrovních prostorů. Zajišťují dostatečný přísun přirozeného světla a čerstvého vzduchu, navíc poskytnou i krásné výhledy do okolí. Aby však byly tyto funkce splněny, je důležité střešní okna vhodně umístit a zvolit jejich správnou velikost. Důležitá je také volba konstrukce, aby bylo otvírání snadné a pohodlné. Zorientujte se v oblasti střešních oken. Přinášíme vám přehled základních typů a cenné rady, které vám při výběru přijdou vhod.

Plocha oken by měla zabírat asi 10 % užitné plochy místnosti. V podkrovním pokoji o velikosti 30 m2 by tedy okna měla zabírat alespoň 3 m2.

Výběr střešních oken souvisí se sklonem střechy

Vhodná velikost oken i optimální umístění závisí na orientaci domu a také na sklonu střechy. Pro zajištění vodotěsného napojení však musí být sklon minimálně 15°. Platí, že pro strmé střechy stačí použít kratší okna. Naopak na střechy s mírným náklonem se doporučuje instalovat delší okna, která zajistí dostatečný prostup přirozeného světla. Plocha oken by měla zabírat asi 10 % užitné plochy místnosti. V podkrovním pokoji o velikosti 30 m2 by tedy okna měla zabírat alespoň 3 m2.

Výška a umístění střešních oken

Výrobci střešních oken doporučují umísťovat jejich horní okraj maximálně do výšky 200 cm nad podlahou. Zůstanou dobře přístupná a umožní snadné otevírání i údržbu. Chcete si užívat krásné výhledy z okna do okolí? Pak si promyslete, chcete-li mít výhled jen z pozice vestoje, nebo i vsedě. Ve druhém případě umístěte střešní okna do nižší polohy.

Vyberte takové umístění pro okna, aby do vnitřního prostoru dopadalo co největší množství přirozeného světla. Nejčastěji se střešní okna umísťují do středu stěny, aby prosvětlila co největší plochu. Doporučujeme raději upřednostnit instalaci několika menších střešních oken před jedním velkým. Světlo se dostane do všech koutů a bude rovnoměrně rozptýlené.

Střešní okna se vyrábí ze dřeva i plastu

Při výběru nových střešních oken věnujte pozornost použitým materiálům. Podobně jako klasická okna se i ta střešní vyrábí ze dřeva či plastu. Dřevěná střešní okna patří k nejrozšířenějším. Vyznačují se poutavým přírodním vzhledem, vyžadují však pravidelné lakování pro zajištění dlouhodobé životnosti. Plastová okna jsou oproti nim bezúdržbová a dostupná v různých barevných odstínech.

Zásadní jsou vždy tepelněizolační vlastnosti konkrétního typu okna. Nelze jednoznačně říct, že by plastová střešní okna byla kvalitnější než dřevěná či naopak. Roli hraje tloušťka použitých materiálů, použité kování, izolační vlastnosti zasklení a další aspekty. Vždy proto srovnávejte hodnoty součinitele prostupu tepla a zvolte okna s nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi.

Na trhu narazíte i na střešní okna, která jsou z vnější strany opatřena hliníkem či jiným materiálem zajišťujícím ochranu před vnějšími vlivy. Podobně jako plasthliníková či dřevohliníková okna se vyznačují dlouhou životností, odolností a bezproblémovou údržbou. Pro svůj vzhled se hodí k moderním či industriálně koncipovaným domům.

Rozdělení střešních oken podle způsobu otevírání

Podle způsobu otevírání se střešní okna dělí na kyvná a výklopná, případně výklopně-kyvná s kombinací obou mechanismů. Pro montáž ve větší výšce jsou vhodnější kyvná okna určená pro střechy o sklonu od 15 do 90°. Nevýhodou takového řešení je zasahování části křídla do vnitřního prostoru.

Máte-li střechu o menším sklonu (do 55°) a okno umístěné níže, můžete upřednostnit výklopné řešení. Panty jsou umístěné v horní části a okno se otevírá směrem ven, díky čemuž získáte ničím nerušený panoramatický výhled do okolí. Protože křídlo nezasahuje do vnitřního prostoru, nebude vás omezovat při pohybu po místnosti. Nejpohodlnějším řešením jsou výklopně-kyvná střešní okna, která můžete otevírat oběma způsoby podle aktuální potřeby.

Protisluneční ochrana, integrované větrání a další vychytávky

Protože jsou v letním období podkrovní prostory náchylné na přehřívání, je namístě střešní okna doplnit systémem stínění. Podobně jako v případě protisluneční ochrany pro klasická okna se i ty střešní doplňují roletami či žaluziemi. Konstrukce však musí být řešena tak, aby stínicí technika neovlivňovala funkčnost okna a nebránila v jeho otevírání. Před polétavým hmyzem vás pak ochrání pevné nebo stahovací sítě.

Obměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý zajistí integrované ventilační klapky s filtry, které umožňují větrání i bez otevírání střešního okna. Jedná se však o jednoduchý mechanický systém bez ventilátoru. Z hlediska efektivity a množství obměňovaného vzduchu se nemůže vyrovnat inovativnímu systému I-tec větrání, který je dostupný pro klasická okna Internorm.

Díky střešním oknům budou místnosti v podkroví prosvětlené a umožní jedinečné výhledy ven. Jejich výběr je stejně důležitý jako volba standardních oken, velkých prosklených ploch či terasových dveří. Do značné míry totiž ovlivní míru komfortu a zamezí zbytečným únikům tepla. 

 

Zdroj fotografií: Oliur, Alisha Hieb (Unsplash)

  • Dřevohliníková okna
  • Okna Internorm
  • Plasthliníková okna
  • stínění
  • stínicí technika
  • střešní okna

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter