Z hlediska použitých technologií a výrobních procesů je Internorm dlouhodobě považovaný za špičku ve svém oboru. V průběhu let společnost prošla velkým vývojem a proměnila se z malé zámečnické dílny na velkovýrobnu se 3 závody, která si profily, skleněné výplně a další komponenty vyrábí vlastními silami. K 90letému výročí vám představujeme důležité milníky a technologie využívané v procesu výroby oken a dveří.
Základy firmy Internorm položil Eduard Klinger ve 30. letech v Linci.
Malá zámečnická dílna se prosadila díky novým přístupům
Když v roce 1931 Eduard Klinger založil stavební a zámečnickou dílnu v Linci, měl k dispozici jen běžné nářadí a základní dílenské vybavení. To, co firmu v začátcích i budoucích letech odlišilo od konkurence, byl inovativní přístup a smysl pro detail.
Důraz na zdokonalení výrobních procesů i využití nových technologií se projevil zejména ve 40. letech. V té době firma jako první vyvinula vlastní zasklívací lišty pro velkoplošné zasklení a brzy se stala předním výrobcem hliníkových dveří v Horním Rakousku.
V Traunu vyrábí okna Internorm už 55 let
Po představení nových plastových oken a zrození značky Internorm v roce 1966 se naplno rozjela výroba v závodu v Traunu. Místo sídla se dodnes nezměnilo, zato z hlediska rozlehlosti a využití výrobních technologií je současný výrobní závod od toho původního k nepoznání.
V rozlehlém areálu dnes sídlí všechny ústřední úseky, vedení a správa společnosti, sídlo zde má také centrála Mezinárodní sítě oknařů IFN. Nacházejí se zde hned tři výrobní úseky vybavené nejmodernějšími stroji a technologiemi. Právě zde vznikají speciální plastové produkty (oblouková a šikmá okna), zdvojená okna i hliníkové okenice. Druhý úsek výroby je specializovaný na produkci hliníkových dveří, třetí se pak zaměřuje na výrobu vlastních izolačních skel.
V rakouském Traunu vznikají zdvojená okna, okenice, ale také hliníkové dveře či izolační skla.
Nejmodernější výrobnu oken najdete v Sarleinsbachu
Z pohledu technologického pokroku je na špici druhý výrobní závod Internormu, který od roku 1977 sídlí v Sarleinsbachu. V době svého vzniku byl nejmodernějším závodem na výrobu oken a toto prvenství si drží dodnes. Na nejmodernějších automatizovaných linkách zde vznikají špičková plastová okna a izolační skla.
Velký význam zde má vlastní extruzní linka na vytlačování plastových okenních profilů, díky které není výrobce závislý na profilech dalších dodavatelů. Proto má možnost přímo kontrolovat výstupní kvalitu výrobků, neustále pracovat na inovacích a své profily soustavně zdokonalovat.
Díky pokročilé výrobní technologii a intenzivní práci vývojového oddělení vznikla řada profilů s vynikajícími parametry. Příkladem spojení nadčasového designu a technického know-how jsou například nová plastová okna KF 520, která vynikají nadprůměrnými tepelněizolačními vlastnostmi.
Výrobní závod v Sarleinsbachu vznikl v 70. letech.
Bezpečnostní sklo vlastní výroby
Ve výrobních závodech Internormu nevznikají jen profily a dílčí komponenty oken a dveří, ale také skleněné výplně. Společnost získala odborné znalosti i v oblasti produkce bezpečnostního skla (ESG), která se vyznačuje zvýšenou mechanickou odolností a ohybovou pevností. Při rozbití bezpečnostního skla vznikne velké množství malých tupých kousků, které zásadním způsobem snižují riziko poranění.
Bezpečnostní sklo se vyrábí v Traunu s využitím moderní kalicí pece, ve které se plavené sklo zahřeje na teplotu kolem 620 °C. Poté se rychle ochladí vzduchovou sprchou. Po dokončení procesu tvrzení má sklo vylepšené vlastnosti a vyhoví i požadavkům nejnáročnějších zákazníků.
Okna, dveře a stínění nabité elektronikou
Technologický pokrok společnosti Internorm se odráží také ve využívání moderních elektronických zařízení, a to zejména v souvislosti se systémy pro inteligentní řízení domácností. Řešení I-tec Connect nabízí chytré produkty a příslušenství k oknům, které je kompatibilní s centrálním řešením chytrého domu různých výrobců.
Uživatelé mají možnost z jakéhokoliv místa regulovat množství dopadajícího světla přes stínicí techniku, nebo nastavovat objem výměny vzduchu v kombinaci s technologií I-tec větrání. Zdvižněposuvné dveře je také možné vybavit elektrickým pohonem Comfort Drive, který taktéž umožňuje připojení k domácí síti. Některé typy stínicí techniky jsou navíc energeticky nezávislé, a to díky integrovanému solárnímu článku, který se stará o výrobu elektrické energie.
Díky novému automatickému režimu s detekcí dne a noci se moderní žaluzie automaticky otevírají a zavírají podle denní doby.
Odbornou montáž usnadňuje vakuová technika
Velkoformátová okna obřích rozměrů mají v moderní architektuře pevné místo. Okna a prosklené plochy velkých rozměrů jsou však velmi těžké, což znesnadňuje jejich montáž. Proto při usazování oken využívá společnost Internorm speciální vakuová zdvihací zařízení, která umožňují bezpečnou a přesnou manipulaci. Vakuové přísavky našly své uplatnění i při usazování oken při stavbě Českého soběstačného domu.
Sofistikovaná konstrukční řešení i vyvíjené I-tec inovace dokazují, že se technologický pokrok v procesu výroby výrazně odráží i v kvalitě nabízených produktů. Chcete se o oknech, dveřích či montážních postupech dozvědět více informací? Obraťte se na naše kvalifikované partnery, kteří vám představí všechny produkty i jejich přednosti.
Zdroj fotografií: Internorm