Konstrukce plastových profilů zásadně ovlivňuje stabilitu a tepelněizolační vlastnosti celého okna. Vnitřní prostor okenního profilu je tvořený řadou různě velkých komor, které mají za úkol minimalizovat proudění vzduchu, a tedy i úniky tepla. Počet komor ale ve skutečnosti pro izolační vlastnosti okna není až tak podstatný, jak se mnohdy uvádí.
Je počet komor v profilu okna rozhodující, či nikoliv?
Význam komor v profilu plastových oken
Vnitřní skladba plastových profilů je očím skrytá. Pokud se však podíváte na průřez profilem, uvidíte jednotlivé dutiny (komory), které rozdělují vnitřní prostor na větší počet samostatných sekcí. Díky tomu je pohyb vzduchu uvnitř profilu omezený, což zlepšuje tepelněizolační vlastnosti okna. Přepážky jednotlivých komor navíc zvyšují pevnost a stabilitu rámu.
Honba za velkým počtem komor ztratila význam
V minulosti byl počet komor v plastových profilech oken velkým tématem a mnozí prodejci jej využili jako marketingový tah. Rozhodně však neplatí, že plastové okno se sedmi komorami bude mít výrazně lepší tepelněizolační vlastnosti než okno s šesti komorami.
Vždy je důležité hodnotit konstrukci okna jako celku a přihlédnout k dalším použitým prvkům a technologiím. Na tepelněizolační vlastnosti oken mají totiž podstatně větší vliv zasklení nebo konstrukční hloubka. Nová okna proto nevybírejte na základě dílčích parametrů, ale řiďte se hodnotou součinitele prostupu tepla (Uw). Čím nižší hodnotu bude mít, tím lépe budou okna izolovat – bez ohledu na počet komor v rámu.
První plastová okna měla v profilu jen tři komory. Vzhledem k nedostatečné stabilitě se začala přidávat čtvrtá, která zvýšila pevnost konstrukce. Další krokem bylo přidání páté komory, která přinesla lepší rozložení a zlepšení tepelněizolačních vlastností. Zatímco tří a čtyřkomorová okna jsou pro své parametry nevyhovující, pětikomorový systém využívá stále řada výrobců. U prémiových oken s hloubkou profilu nad 70 mm pak najdete profily se šesti nebo sedmi komorami, které zlepšují statiku rámu. Zvýšený počet komor však nemá na izolační vlastnosti citelný vliv.
Významným parametrem je konstrukční hloubka profilu
Čím větší konstrukční hloubku bude profil okna mít, tím obtížněji přes něj unikne teplo. V minulosti se běžně vyráběla okna s hloubkou jen kolem 50 mm, která na tom z hlediska izolačních vlastností nebyla nejlépe. Zvýšením počtu komor se alespoň zčásti zlepšila izolační schopnost profilu.
V současnosti se standardně používají plastová okna se stavební hloubkou od 70 mm, která přináší výrazné úspory energie. Chcete-li minimalizovat úniky tepla, pořiďte si okna s co největší stavební hloubkou. Například nové okno Internorm KF 520 má hloubku 90 mm a pyšní se hodnotou Uw 0,63 W/m²K.
Průřez oknem Internorm KF 520
Uvnitř plastových profilů najdete i další konstrukční prvky
Kromě samotných komor najdete u kvalitních plastových oken ještě další konstrukční prvky, které zlepšují vlastnosti oken. Jedná se především o kovové výztuže a izolační materiály.
Ocelová výztuž
Středová komora plastových profilů je největší a využívá se k umístění kovové výztuhy. U většiny oken totiž není plastový profil sám o sobě nosný, a tak musí být zpevněný. U levných typů plastových oken, které žádnou výztuž neobsahují, často dochází k narušení tvarové stability. Rámy nebo okenní křídla se působením zatížení či klimatických vlivů začnou kroutit a nepůjdou seřídit. Dostatečně silnou tvarovanou výztuž najdete u všech plastových oken Internorm, a tak vám budou dobře sloužit po mnoho let bez omezení funkčnosti.
Izolace I-tec Insulation se v podobě granulátu pod tlakem vtlačuje do vnitřku plastového rámu a tím výrazně zlepší tepelně izolační vlastnosti okna.
Izolační materiál
Vzduch, který se nachází v jednotlivých komorách oken, funguje jako přirozený izolant. Pokud se však některá z komor vyplní speciální vložkou, polystyrenem či jiným materiálem, budou izolační vlastnosti profilu budou mnohem lepší. Takové řešení je však konstrukčně náročnější, a tak se využívá jen u dražších typů oken.
Pro dosažení co nejlepší tepelněizolačních vlastností oken vyvinula společnost Internorm technologii I-tec Insulation, která spočívá ve vyplnění dutin speciálním granulátem. Díky tomu se komora profilu vyplní rovnoměrně po celém obvodu (na rozdíl od vyplňování izolační pěnou) a přinese lepší tepelnou ochranu.
Než se rozhodnete pro finální výběr nových plastových oken, zjistěte si vše o vnitřní skladbě profilů. Obraťte se na naše certifikované partnery, kteří vám konstrukci jednotlivých modelů oken Internorm podrobně vysvětlí a ukážou průřezy profilů. Získáte jistotu, že svůj dům vybavíte kvalitními okny, která budou skvěle izolovat a nezačnou se kroutit či prohýbat.
Zdroj fotografií: Internorm