Moderní nízkoenergetické domy se pyšní skvělými izolačními vlastnostmi, problém s přehříváním však úplně neřeší. Samotné zateplení obálky stavby vás bohužel nespasí – je nutné minimalizovat množství tepla, které prostupuje přímo do interiéru. Sluneční paprsky do vnitřních prostorů pronikají zejména přes skleněné výplně oken. Při volbě vhodného typu oken tak bude léto ve vašem domě mnohem snesitelnější. S vedry vám pomůže i kvalitní stínění nebo správné návyky větrání.
Účinnou ochranou proti slunečnímu záření jsou venkovní žaluzie, které odrazí sluneční paprsky ještě před vstupem do místnosti.
Izolační vlastnosti oken jsou důležité i během léta
Při rekonstrukcích i realizacích novostaveb mnozí řeší izolační vlastnosti oken, aby minimalizovali náklady na vytápění během zimního období. Je však důležité si uvědomit, že okna s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi plní důležitou funkci i v létě, protože zabraňují přehřívání. Teplo z venkovního vzduchu totiž přes dobře utěsněné okenní rámy a izolační zasklení do interiéru jen tak nepronikne.
Při výběru nových oken sledujte hodnotu součinitele prostupu tepla. Čím nižší hodnotu bude mít, tím lépe. Zaměřte se na hodnotu součinitele prostupu tepla celým oknem (Uw), která vypovídá nejen o kvalitě zasklení, ale také rámu a těsnění. Nenechte se zlákat nízkou hodnotou prostupu tepla zasklením (Ug), kterou v rámci propagace někteří výrobci vyzdvihují. Podle hodnoty Ug izolační vlastnosti okna jako celku nepoznáte.
Kvalitní okna s trojskly mají běžně hodnotu Uw mezi 0,7 až 0,8. Díky použití špičkových materiálů a technologií se společnosti Internorm daří hodnotu ještě výrazněji snižovat – řada modelů plastových, plasthliníkových i dřevohliníkových oken se pyšní hodnotou Uw jen 0,62.
Okna s trojskly propustí do interiéru méně tepla
Okna vybavená trojitým zasklením mají lepší tepelněizolační vlastnosti než okna s dvojskly. Kvůli třetí tabuli skla do interiéru propustí menší množství světla a slunečních paprsků, což je nevýhodné zejména v přechodných obdobích roku. Tuto vlastnost oken s trojskly však oceníte právě v létě, protože do interiéru pronikne menší množství slunečního záření a s tím i méně tepla.
Dostatek přirozeného světla je pro oblasti soudobé architektury a interiérového designu zásadní. Při použití oken s trojitým zasklením však klesá i množství dopadajícího světla, s čímž souvisí nutnost častějšího využití umělých zdrojů osvětlení.
Tento problém společnost Internorm vyřešila vývojem inovativního povrchu skel ECLAZ, který vyniká extrémní propustností světla i při použití izolačních trojskel. Do vnitřních prostorů pronikne až o 10 % více světla, a tak si užijete dokonale prvotřídní výhledy z okna i prosvětlené místnosti v průběhu celého roku. Nový povrch skel ECLAZ je sériově dodáván ke všem vyráběným oknům Internorm.
Venkovní stínění zajistí příjemné klima v interiéru
Nejúčinnější zbraní v boji s nepříjemnými letními vedry (pomineme-li energeticky náročnou klimatizaci) je stínění. Zabraňuje pronikání slunečních paprsků do interiéru a s tím i nadměrnému přehřívání vnitřních prostor.
Aby byla protisluneční ochrana dostatečně účinná, je nutné upřednostnit venkovní typ stínění. Vnitřní rolety a žaluzie totiž odrazí paprsky, které se do místnosti už dostaly, a tak problém s horkem příliš neřeší. Oproti tomu se venkovní stínění v podobě rolet či žaluzií instaluje před okno, a tak prostup slunečních paprsků vůbec neumožní.
Venkovní rolety jsou v boji s horky účinnější, protože při zatažení dokážou zachytit téměř 100 % slunečních paprsků. Žaluzie na druhé straně vynikají variabilnějšími možnosti regulace a při vhodném naklopení lamel vpustí do interiéru přirozené světlo.
Zajímavou alternativou jsou zdvojená okna, která mají stínicí prvek integrovaný mezi tabulemi skla. Žaluzie či rolety jsou díky umístění mezi tabule skla chráněné před deštěm, větrem i sněhem. Sluneční paprsky se podobně jako u venkovní stínicí techniky odrazí ještě před prostupem do vnitřního prostoru, a tak zajistí snížení teploty v interiéru až o několik stupňů.
Dopřejte si komfort díky inteligentnímu řízení oken a stínění
Aby venkovní stínění splnilo svůj účel, je nutné jej správným způsobem používat. Neustálé stahování a vytahování rolet podle aktuálního počasí není zrovna komfortní. Nové možnosti efektivního využití stínění přináší automatizované systémy, které veškerou práci udělají za vás.
V případě Internormu se jedná o inovaci I-tec SmartWindow, díky které můžete venkovní stínění ovládat na dálku či nastavit automatické stahování a vytahování podle časového programu. Stínění lze doplnit také o čidla, která zajistí automatickou regulaci v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách.
Naučte se v létě efektivně větrat
Teplotu v místnostech během léta snadno snížíte i osvojením správných návyků souvisejících s větráním. Stačí, když budete okna otevírat jen ve chvíli, kdy bude venkovní teplota nižší než vnitřní. V průběhu letních dnů se proto nevyplatí okna vůbec otevírat. Když už potřebujete prostor vyvětrat, otevřete okna dokořán a rychle vpusťte dovnitř čerstvý vzduch.
Rozhodně nenechávejte okna pootevřená celý den na ventilaci – prostor by se brzy vyhřál na venkovní teplotu. Větrání raději nechejte na večer nebo noc. Rozhodnete-li se nechat okna otevřená v průběhu celé noci, nezapomeňte pořídit okenní sítě, která vás ochrání před vniknutím polétavého hmyzu.
Věříme, že s kvalitními okny, stínicími prvky a správným způsobem větrání si i ty nejparnější letní dny ve svých domovech užijete. Potřebujete-li s výběrem oken nebo stínění poradit, obraťte se na naše kvalifikované partnery, kteří vám pomohou a připraví nezávaznou cenovou nabídku.
Zdroj fotografií: Internorm