Pokud byste si chtěli uklízení svého domu nebo bytu ulehčit a současně zvýšit úroveň hygieny a kvality vzduchu, popřemýšlejte nad pořízením centrálního vysavače. Na pohodlí, které vám moderní systém centrálního vysávání přinese, si rychle zvyknete a na klasický vysavač úplně zapomenete. Jak centrální vysavače fungují, jaké jsou jejich výhody či nevýhody a hodí se i pro použití v pasivních domech?
Centrální vysavač vám zajistí mnohem čistší vzduch než ruční vysavače. Navíc nebudete muset tak často utírat prach.
Jak funguje systém centrálního vysávání
Centrální vysavač se skládá ze systému potrubí, které je rozvedeno po celém domě nebo bytě. V místnostech, ve kterých se má vysávat, jsou pak z potrubí vyvedeny zásuvky, k nimž se připojí samotná hadice vysavače. Srdcem celého systému je výkonná vysávací jednotka, která se zpravidla umisťuje mimo obytné části budovy.
Výkonnou jednotku můžete nainstalovat například do sklepa nebo garáže. Po napojení potrubí se veškeré nečistoty nasávají přímo do elektromotorového vysavače a procházejí přes systém filtrů. Přečištěný vzduch je pak vypuštěn buď do místnosti, kde je jednotka umístěná, nebo přes odpadní trubku ven z budovy.
Centrální vysavač zlepšuje kvalitu vzduchu
Díky tomu, že má centrální vysavač motorovou část nainstalovanou mimo místnost, ve které se vysává, je kvalita vzduchu mnohem lepší než při použití ručních vysavačů. Ty způsobují víření prachu i přes to, že je vysávaný vzduch přečištěn přes filtry. Vzduch je totiž při vysávání vháněn zpět do stejného prostoru.
V případě centrálních vysavačů putuje špinavý vzduch a nečistoty pryč z místnosti, a tak je filtrace v podstatě stoprocentní. Proto se centrální systémy vysávání doporučují i astmatikům, alergikům a dalším osobám s problémy dýchacího ústrojí. Při používání centrálního vysavače budete navíc utírat prach mnohem méně – nebude se ve vzduchu vířit.
Tichý chod a snadná manipulace
I když jsou centrální vysavače podstatně výkonnější než ty ruční, jsou tišší. Klasické vysavače produkují průměrně hluk na úrovni 75 dB, ty centrální kolem 70 dB. Takový hluk je však jen v prostoru, ve kterém se motor vysavače nachází, tedy v garáži nebo sklepě. V místnostech, kde dochází přímo k vysávání, je hluk motoru nulový, uslyšíte jen šum z hubice.
S centrálními vysavači se snadno pracuje, protože manipulujete jen s hadicí a hubicí, nikoliv s těžkou motorovou jednotkou, jak je tomu v případě ručních vysavačů. Napojení na hadici můžete mít v každé místnosti, takže se nebudete trápit s jejím natahováním. Některé typy centrálních vysavačů jsou pak vybaveny i řadou doplňkových funkcí. Umožňují například i vysávání tekutin, tepování nebo přímé vypouštění odsátých nečistot do kanalizace.
Nevýhody centrálních vysavačů
Mezi nevýhody centrálních vysavačů patří především vyšší pořizovací náklady v řádu desítek tisíc korun. Výkonné vysávací jednotky od ověřených výrobců jsou však spolehlivé a často nabízené se zárukou 5, někdy i 25 let. Nemusíte tak mít obavy, že byste do systému vysávání museli v krátké době znovu investovat.
Vybudování systému centrálního vysávání se také neobejde bez výraznějších stavebních zásahů, proto byste s ním měli počítat už při vypracování projektu. Centrální vysavače lze nainstalovat i v případě rekonstrukce, do celkových výdajů pak musíte započítat náklady na stavební úpravy.
Použití centrálních vysavačů v pasivních domech
Při projektování rodinných domů v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu se často řeší otázka utěsnění v souvislosti s používáním centrálních vysavačů. Moderní systémy zabudovaného vysávání jsou zkonstruované tak, aby byly úniky tepla minimální a dobře fungovaly v kombinaci s rekuperačními jednotkami. Jsou vybavené utěsněnými zásuvkami a zpětnými klapkami a nenaruší rovnováhu ventilace. Průtok vzduchu je u centrálních vysavačů až 50krát menší než u digestoří. Proto nemusíte mít z jejich instalace v pasivním domě žádné obavy.
Jako výrobce precizně zpracovaných oken, dveří a stínicí techniky můžeme majitelům dřevostaveb, pasivních i nízkoenergetických domů pořízení centrálního vysavače doporučit. Společně s dalšími moderními technickými a stavebními prvky přinesou maximální úroveň komfortu a zdravého bydlení.
Zdroj fotografií: Internorm