Pokud zvažujete realizaci novostavby, ale odrazuje vás délka výstavby a byrokratická zátěž, popřemýšlejte nad pořízením modulárního pasivního domu. Modulární neboli modulové domy vznikají ve výrobních halách, kde se konstruují včetně rozvodů vody a elektřiny. Proto stačí pár hodin k tomu, aby na volné ploše vyrostl nový dům připravený k okamžitému obývání. Nejen díky rychlosti realizace, ale také cenové dostupnosti jsou stále oblíbenější a hojně se objevují i v České republice. Jaké jsou jejich hlavní výhody?
K hlavním výhodám modulárních domů patří fakt, že odborná firma je na stavebním pozemku smontuje často během jediného dne.
Modulární dům je složený z jednotlivých modulů
Hlavním charakteristickým rysem modulárních domů je jejich složení z několika vzájemně propojených modulů. Každý modul se vyrábí samostatně v prostředí výrobní haly a propojuje se s dalšími až při montáži na pozemku. Rozdělení domu na samostatné moduly usnadňuje transport a zvyšuje flexibilitu. Na pohled ani nepoznáte, že je dům složený z několika smontovaných částí.
Modulární domy se u nás nejčastěji vyrábí jako dřevostavby. Princip propojování jednotlivých modulů se však uplatňuje také u kontejnerových domů, které se vyrábí z vyřazených lodních kontejnerů.
Modulární domy se dají postupem času snadno rozšiřovat. Pokud žijete sami, nebo v páru, z počátku si vystačíte s jednoduchým jednomodulem, případně domem složeným ze dvou modulů. Až uznáte za vhodné, necháte si vyrobit další rozšiřující moduly, které vám odborníci připojí k původnímu domu. Váš dům tak poroste stejně jako vaše rodina.
Díky suché výstavbě se vyhnete technologickým pauzám
Při realizaci zděného domu musíte čekat na vytvrzení základové desky, zasychání malty, zrání podlah, většinu prací přitom můžete provádět jen při dodržení doporučených teplot. Modulární pasivní domy na rozdíl od zděných vznikají suchou výstavbou, díky které nejsou vyžadovány v podstatě žádné technologické pauzy.
Modulární domy se dají stavět v podstatě kdykoliv. Jednak se vyrábí v suchém a teplém prostředí výrobní haly, jednak se konstruují suchou cestou bez stavební chemie. Modulární pasivní dům vyrobí odborná firma zpravidla do 4 až 5 měsíců. Přeprava a montáž na pozemku pak bude otázkou několika hodin až dnů v závislosti na počtu modulů, náročnosti stavby nebo svažitosti terénu.
Modulový dům v pasivním standardu – na co se zaměřit?
Pokud se rozhodnete pro pořízení modulárního domu, zaměřte se na jeho energetickou náročnost. Doporučujeme vsadit na moderní modulární domy v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, u kterých budou minimální nároky na vytápění i spotřebu energie. Modulární domy musí být doplněné o dostatečně silnou vrstvu izolačního materiálu. Izolovat by se měly jak stěny, tak podlahy.
Modulární domy mají obvykle menší obytné plochy, a tak nejsou náklady na vytápění nijak závratné. U pasivních modulárních domů byste také měli zvážit možnosti ekologického hospodaření s vodou a využití obnovitelných zdrojů energie. Ze střechy domu můžete zachycovat dešťovou vodu do retenčních nádrží, stejně tak na ni můžete nainstalovat fotovoltaické panely nebo solární kolektory. Inspirujte se projektem Český soběstačný dům, který se na problematiku hospodaření a úspor dlouhodobě zaměřuje.
Výběr izolačních oken a dveří je zásadní
V případě domů složených z několika modulů může unikat značné množství tepla skrz okna a dveře, které tvoří značnou část plochy stěn. Chcete-li postavit dům v pasivním standardu a s nízkými tepelnými ztrátami, trvejte na osazení kvalitních oken s trojskly, která se vyznačují dobrými tepelněizolačními vlastnostmi.
Cenově dostupným prvotřídním řešením jsou plastová okna od Internormu. Ta se stejně jako další typy oken pyšní inovací I-tec zasklení pro celoobvodovou fixaci, která přináší perfektní stabilitu a optimální zvukovou i tepelnou izolaci. Z hlediska designu a funkčnosti jsou pak skvělou volbou plasthliníková okna či dřevohliníková okna, která podtrhnou vzhled moderního modulárního domu.
Betonové základy u většiny modulárních domů nenajdete
Většina modulárních pasivních domů se realizuje na zemní vruty, které přináší řadu výhod. Především opět urychlují celou realizaci, protože na rozdíl od betonových základů nemusí vysychat a obejdou se i bez náročnějších terénních úprav. Základy modulárních domů v podobě zemních patek snadno vybudujete třeba i ve svahu.
Realizace zemních vrutů je levnější, přitom obstojí při tlakové, boční i tahové zátěži. Tento typ zakládání stavby je pro pasivní modulární domy obzvláště vhodný, protože eliminuje riziko vytváření tepelných mostů, které by zvyšovaly energetickou náročnost. U domů na zemních vrutech je navíc nižší radonové riziko. Stavba se nedotýká země a radon může odvětrat do prostoru, proto bude bydlení zdravé a bezpečné.
Modulární dřevostavby v nízkoenergetickém či pasivním standardu čeká v budoucnosti ještě větší rozmach, ať už díky ceně, rychlosti, flexibilitě nebo jednoduchosti. Na dodávky oken pro pasivní domy se dlouhodobě zaměřujeme a se snižováním energetické náročnosti budovy pomůžeme i vám. Ozvěte se nám, rádi s vámi probereme vaše představy.
Zdroj fotografií: Český soběstačný dům