S japonskou kulturou si většina z nás spojuje perfekcionismus a důraz na přesnost. Tento zažitý stereotyp boří estetický směr označovaný jako wabi-sabi, který pochází právě ze země vycházejícího slunce. Hledá krásu v nedokonalosti a pomíjivosti věcí. Principy wabi-sabi se v Japonsku začaly uplatňovat už v 15. století, k nám však dorazily teprve nedávno a promítly se zejména do oblasti interiérového designu.
Starožitné zrcadlo dodá vašim interiérům úplně jiný nádech.
Nic není dokonalé
Estetický směr wabi-sabi nám ukazuje, že nic není dokonalé. To je také jeden z hlavních principů tohoto stylu ovlivněného buddhismem. Slovo wabi znamená v překladu samotu a odkazuje na odklon od materialismu. Sabi pak označuje proces zrání nebo stárnutí. O filozofii spočívající v hledání krásy v obyčejných, nedokonalých, všedních a třeba i značně opotřebovaných věcech se mluví stále častěji. Mnozí v ní totiž našli protiklad k hektickému životu, ve kterém není pro chyby žádné místo.
Jak vypadá interiér v duchu wabi-sabi
V oblasti interiérového designu se wabi-sabi styl odráží zejména v použití předmětů, na kterých se podepsal zub času. Starožitný nábytek, oprýskané dekorace, stará svítidla nebo dřevěná okna, takové vybavení má v interiéru pevné místo.
Volí se zejména přírodní materiály, u kterých je patina žádoucí. Se dřevem, keramikou, přírodními tkaninami i papírem se při designování pracuje ve velké míře. Současně se upouští od použití umělých materiálů nebo těch, které doslouží po pár letech a musí se měnit za nové. Interiér ve wabi-sabi stylu bude stárnout s vámi, přesto si zachová eleganci a zdůrazní krásu dlouhověkosti.
Nebojte se asymetrie
Interiéry zařízené ve wabi-sabi stylu ukazují, že i při popření pravidla symetrie lze vytvořit esteticky působivý, útulný a jedinečný prostor. Designéři se nebojí nedokonalé části interiéru zdůraznit, místo aby jej zakrývali. Křivé stěny záměrně vymalují jinou (často výraznou) barvou, na oprýskané cihlové stěny upozorní nasvětlením, s klidem připevní police nebo obrazy nakřivo.
Při návrhu místností ve stylu wabi-sabi se často pracuje s poškozenými předměty, například polámanými talíři nebo oprýskanými čajovými sety. Tyto prvky se umístí na viditelné místo, případně se přetvoří a použijí například pro výrobu mozaiky.
Zelenou mají materiály, které vydrží a dají se renovovat
Japonský směr wabi-sabi si dobře rozumí s ekologií i udržitelností. Ukazuje nám, že není důvod zbavovat se starých věcí. Je však důležité volit materiály, které dlouho vydrží a dají se případně zrenovovat nebo opravit. Jednorázové, plastové nebo dřevotřískové výrobky by tak v interiérech neměly hrát prim.
Pro wabi-sabi není důležitý jen výběr dekorací a nábytku, ale také všech stavebních prvků včetně oken a dveří. Příznivci zmiňovaného stylu vždy raději sáhnou po dřevěných nebo dřevohliníkových oknech než po plastových. Poutavá struktura přírodního dřeva jde ruku v ruce s estetikou wabi-sabi a dobře se doplňuje s interiérovým vybavením. Dřevohliníková okna od Internormu jsou navíc chráněna odolným hliníkovým opláštěním, které zajistí dlouhou životnost. Dřevěné rámy z vnitřní strany si po čase vytvoří patinu, případně se nechají oživit nalakováním a impregnací. Totéž platí v případě interiérových i vchodových dveří, které musí být funkční i po mnoha letech častého používání.
10 tipů, jak zařídit bydlení v duchu wabi-sabi
Pokud je vám filozofie hledání krásy v jednoduchých, nedokonalých a třeba i opotřebovaných věcech blízká, bude pro vás zařizování interiéru snadné. Inspirujte se 10 tipy, jak navrhnout interiér v duchu wabi-sabi:
- Obklopujte se jen věcmi, které potřebujete. Příliš mnoho věcí vás bude zbytečně rušit.
- Už při výstavbě myslete na ekologii a udržitelnost. Pořiďte si dřevohliníková okna, která se vyrábí z přírodních materiálů a dají se renovovat.
- Nábytek a dekorace nakupujte v antikvariátech, starožitnictví i na bleších trzích.
- Nebojte se patiny. Oprýskaný stůl nebo židle nemusíte lakovat, budou vypadat krásně i tak.
- Nevyhazujte designové rozbité nádobí, staré polštáře nebo dózy. Vdechněte jim druhý život.
- Vyhněte se nadměrnému používání plastových materiálů a jednorázových předmětů.
- Pracujte s asymetrií.
- Pracujte s materiály s drsnou, šerou, zemitou, nebo oprýskanou strukturou.
- Zvýrazněte nedokonalé části svého domu nebo bytu. Upozorněte na výklenek nebo křivou zeď.
- Vytvořte si útulný koutek, ve kterém budete moct odpočívat, relaxovat a užívat si atmosféru prostoru.
Na udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí myslíme i u nás v Internormu. Proto okna i dveře vyrábíme tak, aby snížily energetickou náročnost budovy a zachovaly si své vlastnosti po desítky let. Kontaktujte nás – pomůžeme vám s výběrem oken, stínění i dveří, které do vašeho domu či bytu v duchu wabi-sabi dobře zapadnou.
Zdroj fotografií: Internorm