Moderní pasivní domy jsou konstruovány tak, aby dosahovaly nejvyšší možné úrovně ochrany před vnějšími klimatickými a povětrnostními podmínkami. I při použití kvalitních izolačních materiálů a oken s vynikajícími tepelně izolačními materiály je potřeba pasivní a nízkoenergetické domy v některých ročních obdobích vytápět.
Pasivní a nízkoenergetické domy můžete vytápět pomocí tepla z geotermálních vrtů.
Výhodným zdrojem energie jsou tepelná čerpadla (TČ), která využívají energii z okolního prostředí. Jsou efektivní, úsporná a šetrná k životnímu prostředí. Jedním z typů čerpadel jsou TČ země/voda, která odebírají tepelnou energii z hloubky pod povrchem země, a to prostřednictvím geotermálních vrtů.
Geotermální vrty mohou být hluboké až 300 metrů
Tepelná čerpadla typu země/voda využívají pro odvod tepla z půdy hlubinný vrt. Do něj se zavádí geotermální zemní sondy, které tvoří uzavřený systém potrubí. V trubkách koluje nemrznoucí směs s vodou, která je ohřívána hluboko v zemi. Teplota pod povrchem je totiž dostatečně vysoká na to, aby se dala úspěšně využít pro vytápění domů, a to včetně těch pasivních a nízkoenergetických.
Platí, že čím hlubší geotermální vrt bude, tím vyšší teploty se využije pro ohřev kapaliny cirkulující v potrubí. Geotermální vrty se realizují v hloubce od 50 do 300 metrů. Většina vrtů pro využití tepelné energie je hluboká 100 až 150 metrů, nejhlubší geotermální vrt v České republice je pak hluboký 245 metrů.
Bez stavebního povolení se pravděpodobně neobejdete
Pokud se rozhodnete pro vytápění nízkoenergetických či pasivních domů využívat tepelné čerpadlo země/voda a zhotovit geotermální vrt, neobejdete se bez projektu a získání stavebního povolení. To nebudete potřebovat jen v případě, bude-li celkový výkon tepelného čerpadla maximálně 20 kW. Pak si vystačíte s územním rozhodnutím, územním souhlasem či veřejnoprávní smlouvou.
Při realizaci TČ země/voda o výkonu nad 20 kW budete potřebovat stavební povolení, a to včetně souhlasu příslušného vodoprávního úřadu. Při hloubení vrtu nad 30 metrů pak budete muset své záměry ohlásit i báňskému úřadu. Řada vrtařských a specializovaných firem v případě zájmu zajistí kromě samotné realizace vrtu a montáže čerpadla i nezbytnou administrativu.
Snižte tepelné ztráty domu na minimum
Snažte se při realizaci pasivních či nízkoenergetických domů dosáhnout těch nejlepších tepelně izolačních vlastností. Snížíte tak nároky na výkon tepelného čerpadla. Geotermální vrt nebude muset být příliš hluboký, a tak na jeho realizaci výrazně ušetříte.
Nezapomínejte na to, že míru tepelných ztrát ovlivňují zásadním způsobem i dveře a okna. Na míru vyráběná okna Internorm se úspěšně používají při realizacích pasivních domů v mnoha zemích světa. Splňují ty nejpřísnější požadavky na tepelně izolační vlastnosti, míru zabezpečení i komfort při používání. Proto jsou pro domy v pasivním standardu ideální volbou.
Geotermální vrty umožní účinné, efektivní a ekologické vytápění nízkoenergetických a pasivních domů. V kombinaci s kvalitními izolačními materiály, izolačními okny a dveřmi zajistí tepelnou pohodu bez zbytečných tepelných ztrát a vysokých provozních nákladů na vytápění.