Zdroje hluku jsou všude kolem nás a vlivem technologického pokroku jich stále přibývá. Podle provedených průzkumů jsme průměrně vystaveni až sedmkrát vyšší hladině hluku než naši předkové před stoletím. Ruchy z ulice a okolí nás sužují i v době, kdy trávíme volné chvíle v domácnosti. S každým přidaným decibelem se zvyšuje úroveň akustického smogu, který má negativní dopad na naše fyzické i duševní zdraví. Při realizaci novostavby či rekonstrukce proto nepodceňte akustické vlastnosti materiálů. Volbou správného řešení snížíte úroveň hluku na minimum. Jaká izolace je nejvhodnější, to se dozvíte v našem článku.
Na rozdíl od běžných oken je zasklení u oken Internorm fixované celoobvodově, nikoli jen v několika bodech, což zvyšuje jejich tepelněizolační i akustické vlastnosti.
Hluk a jeho negativní vlivy na zdraví
Je vědecky potvrzeným faktem, že dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí negativně ovlivňuje zdraví každého z nás. Na hluk v domácnosti si po nějaké době možná i zvykneme, stále na nás však působí a zvyšuje rizika zdravotních problémů. Podle výzkumů se časté a nadměrné vystavování hlučnému prostředí může projevit vyšším krevním tlakem, nárůstem rizika infarktu, zhoršením funkce imunitního systému či ovlivněním psychiky.
Významný problém představuje také noční hluk, kvůli kterému se ráno cítíme ospalí a unavení. Pobyt v hlučném prostředí negativně působí i na děti, u nichž hrozí poruchy schopnosti učení nebo narušení poznávacích dovedností. Máte pocit, že je vaše domácnost hlučná a rušivé zvuky pronikají zejména z venkovního prostředí? Pak nad problémem rozhodně nemávněte rukou a hledejte řešení, jak úroveň hluku snížit. Řešením je kvalitní izolace a dokonalé utěsnění obálky budovy.
Jaké jsou zdroje hluku v domácnosti?
Akustický smog v domácnosti je tvořený mixem zvuků a ruchů, které záměrně neposloucháme, ale vpouštíme do našich uší samovolně. Značná část těchto zvuků proniká do interiéru domu zvenčí. Zpravidla jde o hluk vytvářený dopravními prostředky, pohybem na ulici, venkovními pracemi či hlasitějšími sousedy.
Nežádoucí rušivé zvuky však vznikají i přímo v našich domácnostech, ať už běžným užíváním, nebo domácími spotřebiči. Hlasité spotřebiče jako vysavače nebo mixéry nepředstavují velké riziko, protože jsou v provozu obvykle jen pár minut. Problémové mohou být přístroje, které běží takřka nepřetržitě, ať už jde o klimatizační zařízení, lednici nebo mrazák. Při výběru nových domácích spotřebičů tak kromě zařazení do energetické třídy sledujte i úroveň hlasitosti udávanou v decibelech (dB).
Hlukem nejčastěji trpí majitelé starých domů
S nadměrnou úrovní hluku se nejčastěji potýkají majitelé starých nerekonstruovaných domů. U staveb realizovaných před desítkami let se na odhlučnění příliš nehledělo a zákonem stanovené hygienické požadavky nebyly tak přísné. Provoz na ulicích navíc nebyl tak frekventovaný jako dnes, a tak se požadavky na akustickou izolaci výrazně změnily. Majitelům starých domů doporučujeme provést renovaci v podobě výměny vnějšího izolačního pláště a především oken. Často je třeba vyměnit i vnitřní rozvody, přes které se nežádoucí zvuky šíří po celém domě.
Zvolte izolační systém s dobrými akustickými vlastnostmi
Chcete-li minimalizovat množství hluku z exteriérového prostoru, věnujte pozornost výběru vhodného izolačního systému. Problémy s akustickým smogem se bohužel nezřídka objevují také u zateplených nebo nově realizovaných staveb, a to právě z důvodu volby nevhodného typu izolace. Hojně používaná pěnová izolace má jen malou schopnost tlumit venkovní ruchy, a to i při dobrých tepelněizolačních vlastnostech. Lepší volbu v tomto směru pak představuje izolace z minerální vlny, která budovy nejen zateplí, ale také odhluční.
Kvalitní okna přispějí k dokonalému utěsnění obálky budovy
Výběrem oken s vysokou hodnotou akustické neprůzvučnosti zásadně snížíte množství hluku pronikajícího z exteriéru do vnitřních prostorů budovy. Zatímco běžná plastová okna s dvojskly mají hodnotu neprůzvučnosti kolem 32 dB, v případě plastových oken Internorm se hodnoty pohybují zpravidla v rozsahu od 33 do 45 dB. V nabídce však nechybí ani okna s podstatně vyššími hodnotami, která jsou předurčena pro použití v hlučných lokalitách. Patří mezi ně například špičková dřevohliníková okna HV450, u nichž je hodnota zvukové izolace 41 až 46 dB.
Konstrukce oken a tloušťka skla ovlivní míru zvukové izolace
Je namístě upozornit, že běžná okna vybavená trojitým zasklením nepřinesou podstatné zvýšení útlumu hluku ve srovnání s dvojskly. Zásadní je celková konstrukce oken a způsob zlepšení úrovně akustické neprůzvučnosti. Té se dosahuje například rozdílnou tloušťkou skleněných tabulí nebo použitím speciálních zvukově izolačních skel. Okna s trojskly přináší řadu výhod, nelze ovšem při snižování hluku spoléhat jen na ně.
Plastová, plasthliníková i dřevohliníková okna od Internormu vynikají nadprůměrnou zvukovou izolací mimo jiné i díky použití I-tec inovací, které zlepšují vlastnosti oken. Příkladem je inovace I-tec zasklení, která je sériově využívána u všech oken od Internormu. Ta spočívá v celoobvodové fixaci zasklení (na rozdíl od spojování jen v několika bodech), díky které se zvyšují tepelněizolační i akustické vlastnosti oken.
Hluk neprospívá nikomu a představuje značné zdravotní riziko, a tak je namístě s ním efektivně bojovat. Plánujete-li realizaci novostavby, na minimalizaci akustického smogu myslete už ve fázi přípravy projektu. Volte takové typy izolačních materiálů a oken, které vás před vysokou úrovní hluku ochrání.
Zdroj fotografií: Internorm