Vzhledem k renesanci skleněné architektury, která se vyznačuje značným počtem oken a velkých prosklených stěn, je otázka mytí a leštění stále aktuálnější. Abyste si mohli užívat krásné výhledy do okolí a vpustili do svého domu co největší množství slunečních paprsků, musí být okna dokonale čistá a bez viditelných šmouh. Nemusíte mít obavy, že byste leštěním strávili celý den a pořádně se u toho zapotili. Stačí jen používat ty správné pomůcky a dodržet pár základních pravidel.
Přinášíme vám několik tipů, díky kterým budete mít okna bez šmouh.
Do leštění se pusťte vždy až po umytí oken
Pokud se na vašich oknech objeví viditelné šmouhy a mastné skvrny, nesnažte se je čistit bez umytí skel. Drobný prach byste jen rozmazali, navíc byste mohli sklo poškrábat. Důkladné leštění provádějte bezprostředně po umývání oken, kdy budou zbavena všech nečistot včetně malých prachových částic. Doporučujeme provádět čištění oken alespoň čtyřikrát za rok a zimní mytí spojit s pečlivou sezónní údržbou všech okenních prvků.
Budete-li okna mýt a leštit během zimy, dejte si pozor, aby venkovní teplota neklesla pod 5 °C. Schnutí by pak trvalo dlouhou dobu a při výraznějším poklesu teploty by mohla voda namrznout. Leštění oken by mělo předcházet také vyčištění stínicí techniky. I na lamelách žaluzií a rolet se totiž usazuje prach, který může čistá okna rychle zašpinit. Veškeré úsilí by pak přišlo vniveč.
Používejte gumovou stěrku. Leštění bude snadnější
Jednou z důležitých pomůcek, které vám usnadní leštění oken, je gumová stěrka. Pořiďte si stěrku s pružným a především rovným gumovým lemem, který za sebou nezanechá mokré šmouhy. Z omytých skleněných výplní stahujte rovnoměrným pohybem shora dolů vodu a po každém použití gumovou část očistěte a osušte.
Práci vám usnadní také akumulátorové čističe oken, které zajišťují nasávání zbytkové vody do integrované nádobky. Pokud i po použití stěrky nebo čističe zůstanou na oknech viditelné šmouhy, po zaschnutí je vyleštěte speciálním hadříkem nebo novinami.
Okna leštěte pomocí hadříku z mikrovlákna
Základem úspěšného leštění oken je použití kvalitní utěrky určené přímo pro dočišťování skleněných ploch. Za kvalitní hadřík či utěrku si připlaťte, vydrží vám delší dobu a zajistí dokonalý výsledek. Je důležité, aby byl hadřík vyrobený z mikrovlákna a po použití nepouštěl chloupky. Pokud po pár tazích zjistíte, že se na skle malé částečky látky objevují, hadřík vyměňte za jiný.
Raději se vyhněte používání papírových utěrek, které nejsou nejjemnější a taktéž na skle zanechávají drobné zbytky. Jsou-li okna dobře omytá, můžete vyzkoušet dolešťování nasucho. Svůj účel splní také chemické čističe na leštění oken, které jsou vyrobené na bázi alkoholu a po nanesení a vyleštění skla se okamžitě vypaří.
Staré noviny používaly na leštění už naše babičky
V době, kdy žádné speciální utěrky z mikrovlákna ještě neexistovaly, se okna běžně leštila pomocí starých novin. Ani s nimi chybu neuděláte. Dobře sají a mají dokonale hladký povrch, a tak skleněné plochy zbaví šmouh i nevzhledných map. Pro leštění však používejte opravdu jen novinový papír. S voskovaným nebo křídovým papírem, který se hojně využívá pro výrobu letáků nebo katalogů, okna nevyleštíte. V případě, že denní tisk pravidelně neodebíráte, s velkou pravděpodobností budete mít po ruce spíše hadřík z mikrovlákna než novinový papír.
Pokud před leštěním okna důkladně umyjete, použijete gumovou stěrku a dočistíte je kvalitním hadříkem, nebo novinovým papírem, budou zářit čistotou. Z náročnější údržby velkých prosklených ploch v podobě oken nebo zdvižněposuvných dveří nemusí mít obavy. Těch pár minut námahy za dokonalé výhledy, prosvětlení interiérů i optické rozšíření prostoru za to zkrátka stojí.
Zdroj fotografií: Internorm