• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Dům ve venkovském stylu
  • Architektura a design

Jak vznikala okna: Historické milníky od starověku po současnost

  • Posted on 6. 4. 202119. 1. 2022
Total
0
Shares
0
0
0

Okna považujeme za naprostou samozřejmost, proto se nad jejich historickým vývojem běžně nepozastavujeme. Věděli jste, že jejich vznik sahá hluboko do dávné minulosti a úzce souvisí s rozvojem prvních civilizací? Přinášíme vám přehled významných milníků v historii oken, díky kterým si uděláte přehled o jejich vzniku bez studování tlustých knih o historii a dějinách architektury.

Luxusní bílý pokoj se 4 okny

K rozmachu oken s masivními skleněnými výplněmi, jak je známe dnes, velkou měrou přispěla automatizovaná technologie výroby plaveného skla. 

Papír, pergamen i zvířecí kůže místo skla

O prostup přirozeného světla do svých příbytků usilovali lidé už v dobách dávno před naším letopočtem. Doposud nejstarší objevené okenní prvky, které byly umístěné na střechách příbytků, se datují do doby přibližně 1300 let před Kristem. Zpočátku se otvory ve střeše překrývaly neprůhlednými materiály a plnily funkci okenic, později se pro částečný prostup světla začaly používat mastné papíry, pergameny nebo kůže zvířat.

Před masivním rozmachem skleněných výplní se však různé přírodní materiály využívaly po mnoho staletí. Například v Anglii lidé až do 17. století vyráběli výplně oken ze zvířecích rohů, které nechali tři měsíce máčet ve vodě. Po zkřehnutí je zploštili a upevnili do okenních otvorů.

Římané předběhli dobu i se svými skleněnými okny

Sklo se pro výrobu oken a dalších architektonických prvků začalo masivně využívat až v době gotiky. Jako první však s využitím skla přišli Římané, kteří jej do okenních otvorů umísťovali už v prvním století. Dobu tak předběhli o více než tisíc let. Lité sklo v podobě silných kousků nepravidelného tvaru však mělo špatné optické vlastnosti – světlo propouštělo, ale příliš průhledné nebylo.

V desátém století se skleněná okna hojně využívala u sakrálních staveb. Důkazem toho je řada gotických katedrál, kterým nechybí velké množství vysokých oken. Ta se však i přes svou mohutnost skládala z velkého množství malých tabulí skla, které se připevňovaly do dřevěného rámu a vzájemně propojovaly olovem.

Otvíravá okna vznikla až o pár století později

Využití skla u oken bylo dlouhou dobu výsadou církevních budov. Přibližně až ve 14. století se skleněné terčíky používaly i pro zasklívání oken domů a veřejných objektů. Pořád šlo o skleněné výplně napevno ukotvené v dřevěném rámu bez možnosti otevírání. První otvíravá okna s čirým sklem pravoúhlého tvaru se začala využívat až během 16. století. Nejčastěji se objevovala u domů a paláců aristokratů.

Plavené sklo přineslo velký přelom ve výrobě oken

K rozmachu oken s masivními skleněnými výplněmi, jak je známe dnes, velkou měrou přispěla automatizovaná technologie výroby plaveného skla. S prvním patentem přišel už v roce 1848 Henry Bessemer, který představil systém výroby plochých pásů skla formovaných mezi kolečky. Výrobní proces však byl nákladný, protože se sklo muselo složitě dolešťovat.

Řešení v podobě lití skla do lázně s roztaveným cínem přišlo záhy a přineslo výrazné zvýšení kvality i snížení výrobních nákladů. Technologii výroby čirého plaveného skla v cínové lázni však začala poprvé komerčně využívat společnost Pilkington, a to až v polovině minulého století.

Od dřeva k plastovým materiálům

Po staletí se rámy oken konstruovaly ze dřeva. S nástupem nových materiálů v čele s plasty započala v 50. letech 20. století éra plastových oken, která trvá dodnes. První plastová okna byla konstrukčně jednoduchá – měla jednokomorové profily a výztuhy byste u nich hledali marně. V průběhu let se však technologie začaly zdokonalovat a výrobci přicházeli s mnoha inovacemi. Energetická krize v 70. letech přinesla podnět ke snižování energetické náročnosti a minimalizování úniku tepla. Pro výrobce oken byla impulzem k vývoji oken s nadprůměrnými tepelněizolačními vlastnostmi.

Do moderní historie oken se zapsala i společnost Internorm

Společnost Internorm patří od svého vzniku mezi významné průkopníky a inovátory plastových oken. Úspěšně vyvinula řadu inovací, díky kterým moderní okna vypadají tak, jak je známe. Už v roce 1979 představila revoluční systém Internorm3, který spočíval ve využití třech tabulí skla a třech těsnění.

O pět let později se společnost pustila do vlastní výroby izolačních skel, a tak se stala největším rakouským výrobcem izolačního zasklení se špičkovými vlastnostmi. V polovině 80. let představila moderní zdvojená okna, která v portfoliu zůstávají dodnes, a své I-tec inovace postupně představuje už od roku 2012.

O dalších důležitých milnících a zajímavých faktech z historie Internormu se dozvíte v samostatném článku, který jsme pro vás připravili k 90letému výročí společnosti.

 

Zdroj fotografií: Internorm

  • Architektura
  • I-tec
  • Internorm okna
  • okna
  • Okna Internorm
  • plastová okna
  • zasklení

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter