Přemýšlíte nad stavbou pasivního domu, který vynikne nízkými provozními náklady a zajistí vám vysokou životní úroveň? Pak vás jistě zajímá, jaké jsou náklady na jeho realizaci. I když je stavba domu v pasivním standardu nákladnější zpravidla o 15 až 20 % ve srovnání s klasickými rodinnými domy, ve výsledku se vyplatí. Pasivní dům je totiž do značné míry energeticky soběstačný a díky skvělým izolačním vlastnostem zajistí tepelnou pohodu po celý rok. V zimě zabrání zbytečným únikům tepla, v létě zase zamezí přehřívání budovy.
Při stavbě pasivního domu se zaměřte také na výběr dveří. Velmi dobré izolační vlastnosti mají hliníkové nebo dřevohliníkové dveře.
Kvalitní izolace je pro pasivní dům zásadní
Aby byly energetické ztráty stavby nízké a dům mohl být dle přísných podmínek hodnocený jako pasivní, musí být doplněn o kvalitní izolaci. V první řadě musí být při stavbě použitý vhodný stavební materiál, který bude už sám o sobě vykazovat dobré tepelněizolační vlastnosti. Při stavbě domu v pasivním standardu musíte počítat s vyšší investicí do zateplovacích systémů. Cena se odvíjí podle zvoleného typu materiálu a tloušťky. Pasivní dům se může zateplit minerální vatou, polystyrenem, foukanou izolací, polyuretanem či jiným izolačním materiálem. Kromě zateplení fasády počítejte i s náklady na zateplení střechy a dalších konstrukčních částí stavby.
Izolační trojskla zabrání únikům tepla
Při realizaci pasivního domu musíte minimalizovat veškeré úniky tepla. K těm zpravidla dochází právě přes konstrukce výplňových otvorů v čele s okny. Pasivní dům proto musí být doplněn o precizně zpracovaná okna vybavená izolačními trojskly, která vynikají nadprůměrnými hodnotami součinitele prostupu tepla.
Náklady na pořízení kvalitních oken s trojskly nejsou malé, zajistí však vzduchotěsnost obálky rodinného domu a podpoří komfort při bydlení. Na mnoha pasivních domech uvidíte právě okna Internorm, která vynikají pečlivou konstrukcí i skvělými tepelněizolačními vlastnostmi. Pro pasivní dům můžete zvolit jak plastová, tak hliníková nebo dřevohliníková okna. Díky kombinaci kvalitně vyrobeného okenního rámu, izolačních trojskel a I-tec inovací se snadno ovládají a skvěle izolují.
Vchodové dveře
Pasivní dům musí být vybaven dobře izolujícími konstrukcemi všech výplňových otvorů, tedy nejen okny, ale také vchodovými dveřmi. Do nákladů na stavbu domu v pasivním standardu se tak promítnou i masivní vchodové dveře, francouzská balkonová okna či zdvižněposuvné dveře, které musí izolovat, snadno se ovládat a vynikat vysokou životností. Tyto vlastnosti splňují především moderní hliníkové či dřevohliníkové dveře, které díky robustní konstrukci izolují nejen tepelně, ale také akusticky. Vynikají moderním designem a stanou se výrazným prvkem vašeho pasivního domu.
Systém rekuperace zajistí přívod čerstvého vzduchu
Nedílnou součástí pasivních domů jsou větrací systémy, které mají za úkol zajistit přívod čerstvého vzduchu při minimálních tepelných ztrátách. Při stavbě pasivního domu proto počítejte s vyššími investicemi do rekuperačního systému, který má za úkol předat teplo ze „špinavého“ vydýchaného vzduchu tomu čerstvému. V místnostech je tak vždy čistý vzduch, a to bez zbytečných úniků tepla, ke kterým by docházelo v případě běžného větrání oknem. Rekuperace je nedílnou součástí všech pasivních domů, jejich cena se pohybuje přibližně od 80 do 200 tisíc korun v závislosti na typu (pasivní/aktivní), výkonu, rozsahu větracího systému a dalších faktorech. S takovou investicí je proto potřeba počítat předem.
Využití obnovitelných zdrojů energie
Cílem staveb v pasivním standardu je dosáhnout co nejvyšší úrovně energetické soběstačnosti. Proto se tyto domy zpravidla doplňují o různé systémy, které umožňují využití obnovitelných zdrojů energie. Do nákladů na stavbu pasivního rodinného domu se proto promítnou i výdaje související s pořízením fotovoltaických panelů nebo zařízení pro solární ohřev vody.
Ani pasivní domy se bez vytápění neobejdou
I když moderní pasivní domy dosahují vynikající úrovně energetické soběstačnosti, v nejchladnějším období se bez dodatečného vytápění neobejdou. Do nákladu na výstavbu pasivního domu proto musíte započítat i výdaje spojené s pořízením a montáží vybraného topného systému. Pasivní domy se často vybavují ekologickými a úspornými tepelnými čerpadly, která se využívají současně pro ohřev vody. Domy lze vytápět také krbovými kamny, elektrickým podlahovým topením, plynovým kotlem nebo jiným neobnovitelným zdrojem energie.
Hledáte pro svůj budoucí pasivní dům prvotřídní okna a dveře v nejvyšší možné kvalitě? Dveře a okna Internorm vyrábíme na míru přesně podle požadavků zákazníka – je jen na vás, pro jaký design či materiály se rozhodnete.
Zdroj fotografií: Internorm