Vybudování chytré domácnosti je podstatně jednodušší a cenově dostupnější než kdy dříve. Výrobci elektroniky se soustavně předhání a vyvíjí zařízení, která se dají jednoduše zapojit do domácí SMART Home sítě. V inteligentních domácnostech tak narazíte například na chytrou ledničku nebo pračku ohlašující konec pracího programu přes notifikaci na mobilním telefonu. Vychytávek pro chytrou domácnost je nespočet. Představme si ty nejlepší a nejzajímavější.
Díky speciálním zařízením chytré domácnosti můžete jednoduše ovládat například integrované větrání, stínicí techniku, ale také inteligentní osvětlení.
Chytré osvětlení – od žárovek po LED pásky
Chytré osvětlení je základním pilířem všech SMART domácností. Snad všichni výrobci osvětlení dnes nabízí výrobky, které lze do chytré domácnosti zahrnout a následně ovládat přes mobilní telefon nebo tablet. Na trhu narazíte nespočet typů chytrých osvětlení od žárovek přes stropní osvětlení, lustry po LED pásky vybavené řadou RGB programovatelných diod.
Inteligentní osvětlení však může nabídnout mnohem víc než pouhé ovládání přes telefon nebo spínání podle času. Některé typy SMART Home osvětlení dokážou například měnit barvu podle počasí (když venku prší, zbarví se domodra). Stolní lampa s chytrou žárovkou pak poslouží jako prostředek k notifikaci – rozbliká se ve chvíli, kdy vám přijde SMS nebo když někdo zazvoní na domovní zvonek. Možností nastavení je spousta, stačí jen být kreativní a přizpůsobit si osvětlení podle svých představ.
Inteligentní zásuvky změří spotřebu elektřiny
Další užitečnou vychytávkou pro chytré domácnosti jsou moderní zásuvky, které se dají připojit do domácí Wi-Fi sítě. Přes mobilní aplikaci je pak můžete ovládat a programovat, například nastavovat časové programy nebo spínat na dálku. Pomocí inteligentních zásuvek tak můžete spínat i ty spotřebiče, které neobsahují žádné prvky pro zapojení do SMART Home systému. Některé inteligentní zásuvky umí měřit odběr elektřiny připojených spotřebičů a po zadání ceny za energii vám spočítají, na kolik vás jejich provoz přišel.
I-tec SmartWindow pro pohodlné ovládání větrání i stínění
V oblasti vychytávek pro chytré domácnosti nezůstává pozadu ani společnost Internorm. Ta vyvinula intuitivní systém I-tec SmartWindow, díky kterému budete ovládat okna jednoduše na několik kliknutí. Prostřednictvím mobilní aplikace budete ovládat integrované větrání, stínicí techniku nebo třeba otevírání nadsvětlíků.
Okna od Internormu si můžete nechat doplnit o senzory otevření. Pokud byste po odjezdu na dovolenou zapomněli nějaké okno zavřít, díky aplikaci to jednoduše zjistíte. Systém I-tec SmartWindow umožňuje individuální nastavení a vytvoření skupin oken a stínění. Jedním stisknutím tlačítka tak například zatemníte všechna okna v místnosti nebo vytáhnete žaluzie po celém domě. V kombinaci s řadou dalších I-tec inovací od Internormu bude život ve vaší domácnosti ještě pohodlnější a příjemnější.
SMART termostatické hlavice pro snadnou regulaci vytápění
S vychytávkou v podobě SMART termostatických hlavic mohou snadno regulovat vytápění i ti, kteří si chtějí vytvořit chytrou domácnost dodatečně a používají starší typy termostatů nebo kotlů. Inteligentní termostatické hlavice se totiž instalují přímo na radiátor místo původních hlavic, a tak umožňují ovládání na dálku bez jakýchkoliv stavebních úprav nebo nákladných investic. Po připojení chytré termostatické hlavice můžete začít ihned ovládat topení přes telefon nebo tablet, stejně tak si přednastavit různé režimy a programy podle času, počasí nebo dne.
Moderní květináče s elektronikou: pěstování nemůže být snazší
Vychytávky pro chytré domácnosti pronikly i do oblastí, u kterých bychom to čekali nejméně. Dobrým příkladem jsou květináče vybavené elektronickým zařízením, které se postará o vše spojené s péčí o rostliny. Pokud do chytrého květináče vysadíte bylinky, budete muset zajistit jen pravidelné dolévání vody do zásobníku. O dodatečné osvětlení, přihnojování i pravidelné zavlažování se postará květináč samotný.
Pohybové senzory a detektory
Mezi jednoduché, ale velmi užitečné vychytávky pro chytré domácnosti patří různé typy senzorů a detektorů. Jejich pořizovací cena začíná už na několika stokorunách. Pomocí pohybových senzorů můžete ovládat osvětlení, chránit svůj majetek, zapínat konkrétní spotřebiče zapojené do SMART Home sítě a spoustu dalšího. Vedle obyčejných pohybových senzorů a světelných čidel existují i pokročilé detektory vody a vlhkosti, které vás ochrání před rizikem vodovodní havárie. Ve chvíli, kdy detektor zaznamená únik vody, zajistí okamžité uzavření jejího přívodu.
Poštovní schránka s čidlem vás upozorní na příchozí poštu
Na trhu se začaly objevovat inteligentní poštovní schránky, díky kterým je už nebudete muset každý den kontrolovat. Jakmile do schránky někdo vhodí poštu, přijde vám na mobilní telefon notifikační zpráva. Obyčejnou poštovní schránku pak můžete jednoduše proměnit na inteligentní připevněním pohybového čidla, které vás na příchozí poštu taktéž upozorní.
Možnosti chytrých domácností jsou téměř neomezené. Vedle pokročilých systémů pro regulaci vytápění nebo řízení oken a stínicí techniky existuje řada drobných zařízení, které vám usnadní život. Patří mezi ně právě zmiňované chytré poštovní schránky nebo květináče, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Nenechte se však zlákat jejich hravostí. Pokud s budováním SMART domácnosti teprve začínáte, zaměřte se na to nejdůležitější. Chytré hračky nakupujte až poté, co vyřešíte inteligentní ovládání oken, stínění, topení, světel a zásuvek.
Zdroj fotografií: Internorm