• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Internorm okna
  • Pasivní dům

Jakou roli hrají okna v pasivním domě?

  • Posted on 24. 9. 202025. 9. 2020
Total
0
Shares
0
0
0

Pokud zvažujete realizaci domu v pasivním standardu, věnujte velkou pozornost výběru oken. Ta se významnou měrou podílí na finálním vzhledu stavby, mnohem větší díl však mají na kvalitě a funkčnosti celého domu. Tepelná izolace přitom patří jen mezi jednu z mnoha rolí, které okna u pasivních staveb hrají. Seznamte se s hlavními úkoly oken a bude vám jasné, proč na jejich kvalitě a precizním zpracování tak záleží.

Okna Internorm v pasivním domě

Při výběru oken dbejte nejen na jejich vzhled, ale také na vlastnosti. Okna Internorm mají skvělé tepelněizolační vlastnosti, které zajistí minimalizování úniku tepla.

Minimalizování úniku tepla

Hlavní vlastností pasivních domů je jejich nízká energetická náročnost. Díky dokonalému utěsnění obálky jsou nároky na vytápění minimální, protože přes stěny a další konstrukční prvky unikne jen minimum tepla. Právě okny může utéct až 30 % energie, a tak je třeba zvolit taková, která budou dobře tepelně izolovaná.

Důležitým technickým parametrem, který o izolačních vlastnostech hodně napoví, je součinitel prostupu tepla označovaný písmenem U. Čím je U nižší, tím bude mít okno lepší tepelněizolační vlastnosti. Pro pasivní domy lze používat okna s hodnotou U menší než 0,8 W/m2K. Díky špičkové konstrukci, použití tepelněizolačních trojskel a využití I-tec inovací se okna od Internormu vyznačují ještě nižšími hodnotami, a tak s nimi budou úniky tepla minimální. Například u oblíbených plasthliníkových oken KF 310 je hodnota U až 0,69 W/m2K, v případě nových dřevohliníkových oken HV 450 až pouhých 0,62 W/m2K.

Dokonalé utěsnění podpoří uchování tepla uvnitř domu

S důrazem na minimální únik tepla úzce souvisí i těsnost. Okna vhodná do pasivního domu musí spadat do nejvyšší třídy průvzdušnosti 4. Díky minimální průvzdušnosti oken se eliminuje riziko kondenzace vlhkosti v konstrukcích a oknech, které by mohlo negativně ovlivňovat vlastnosti celého domu.

U všech oken od Internormu najdete tři těsnicí roviny, díky nimž je průvzdušnost takřka nulová. Těsnost oken pak podporuje inovace I-tec zasklení, která spočívá v celoobvodové fixaci tabule skla. Skleněné výplně se vyznačují perfektní stabilitou i optimální tepelnou a zvukovou izolací.

Prostup dostatečného množství přirozeného světla

Vnitřní prostory pasivních domů musí být dostatečně prosvětlené. Protože jsou okna zpravidla jediným zdrojem přirozeného světla, je důležité je vybírat i s ohledem na světelnou prostupnost. To, jaké množství světla přes okna do interiéru pronikne, ovlivňuje jednak podíl skla, jednak samotná povrchová úprava a zpracování zasklení.

Podíl skla a okenního rámu

Velkým trendem (a to nejen u pasivních domů) je použití oken s nízkými rámy, u kterých je podíl skla co nejvyšší. Přes okna s úzkými rámy se do interiéru dostane značné množství přirozeného světla. Velké prosklené plochy navíc vypadají elegantněji a přináší ničím nerušené výhledu do exteriéru. Velkým podílem skla se vyznačují například nová plastová a plasthliníková okna KF 520, která představují dokonalé řešení pro světlé a sluncem prozářené místnosti.

Povrchová úprava zasklení

Na množství pronikajícího přirozeného světla má vliv nejen velikost prosklené plochy, ale také zpracování a povrchová úprava zasklení. Aby do interiéru proniklo ještě více světla, nabízí Internorm ve standardu prémiový povlak skla ECLAZ®. Tato speciální vrstva propouští mnohem lépe modré světlo, které je součástí světelného spektra. Díky tomu do vašich domácností pronikne až o 10 % více denního světla než při použití standardních skleněných výplní bez dodatečné úpravy.

Odvětrávání pasivních domů zajišťuje rekuperace

Důležitou součástí všech pasivních domů je systém rekuperace vzduchu. Ten se stará o řízenou obměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý, a to při minimalizaci tepelných ztrát. V pasivních domech proto nemusíte větrat klasicky otevíráním oken, při kterém dochází k velkému úniku tepla. Díky tomu můžete mít v domě větší množství skleněných ploch (resp. skleněných stěn), které se nedají otevírat.

Přesto je dobré mít i v domě postaveném v pasivním standardu i několik oken s klasickým systémem otevírání, se kterými budete moct prostory rychle a efektivně odvětrat. Zajímavým technickým řešením je pak pořízení oken s inovací I-tec Větrání, které je integrované přímo v okně. Každou místnost pak vyvětráte individuálně a podle potřeby, a to bez přímého otevírání. Integrované ventilační klapky budete ovládat i na dálku prostřednictvím technologie I-tec SmartWindow.

Stínicí prvky ochrání budovu před přehříváním

Díky dokonalé tepelné izolaci jsou nároky na dodatečné vytápění pasivních domů minimální. To však zcela neřeší problém s přehříváním budovy, ke kterému může docházet v horkých letních dnech. Proto je důležité zkombinovat tepelněizolační okna se stínicí technikou v podobě rolet či žaluzií, které zabrání přehřívání, a zvýší tak komfort při bydlení.

Tepelněizolační okna jsou jedním z mnoha dílů skládačky, pro pasivní dům však patří k těm nejdůležitějším. Ať už se rozhodnete pro plastová, plasthliníková, nebo dřevohliníková okna od Internormu, náročné požadavky pasivního domu splní na výbornou.

Zdroj fotografií: Internorm

  • Internorm okna
  • okna
  • Okna Internorm
  • pasivní dům

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter