Přírodní materiály mají v oblasti interiérového designu své pevné místo a jen tak nevyjdou z módy. Platí to zejména v případě dřeva, jehož poutavou strukturu a přirozenou vůni nenahradí ani ta nejdokonalejší imitace. Pokud se chystáte do svého interiéru zakomponovat dřevěná okna, dveře, obložení nebo třeba nábytek z masivu, čeká vás výběr vhodného typu dřeviny. Seznamte se s často využívanými typy dřeva a jejich základními charakteristikami.
Kromě přírodních odstínů lze smrkové dřevo opatřit krycím lakem v různých barvách dle vzorníku RAL.
S tradičními druhy dřeva chybu neuděláte
Chcete-li své bydlení zútulnit dřevěným vybavením, nemusíte hned sahat po exotických typech dřeva. V našem prostředí se nejčastěji používají tradiční druhy v čele se smrkem, dubem, bukem či ořechem, které vás budou těšit krásnou strukturou.
Každý strom má specifické vlastnosti, od kterých se odvíjí i způsob využití. Například pro výrobu postelí z masivu je vhodnější dřevo dubové než smrkové, protože je tvrdší, pevnější a odolnější. S měkkým smrkovým dřevem se však snadněji pracuje a s oblibou se využívá nejen pro výrobu stavebních konstrukcí, ale třeba i obložení stěn a stropů nebo lehkého nábytku.
Je namístě zdůraznit, že kromě volby konkrétního typu dřeviny je zásadní i pečlivé opracování dřeva, které začíná už na pile. Neméně důležitá je pak povrchová úprava, která má vliv jak na vzhled, tak vlastnosti materiálu.
Exotické dřeviny dodají interiéru punc luxusu
Interiéroví designéři s oblibou pracují i s exotickými druhy dřeva, a to zejména díky zajímavé struktuře letokruhů a netradiční barevnosti. Tyto dřeviny se používají zejména pro výrobu luxusního nábytku, který se stane dominantou interiéru. Mahagonové, teakové nebo palisandrové dřevo získávané z exotických stromů se používá také pro výrobu obložení nebo podlahových krytin.
Samotnou kapitolou je dřevo santalové, které se díky vysokém obsahu vonných silic využívá v aromaterapii. I když se používá i k výrobě nábytku a interiérové vybavení, v našich končinách na něj v podstatě nenarazíte.
Vzhledem k vysoké ceně a horší dostupnosti není exotické dřevo masově využívané. Chcete-li však svému interiéru dodat nádech luxusu, nebojte se do něj jeden či dva prvky z exotické dřeviny zakomponovat.
Dřeviny používané pro výrobu dřevohliníkových oken
S různými typy dřeva pracuje také Internorm, a to zejména při výrobě dřevohliníkových oken. Zákazníci mají na výběr jak z jehličnatých dřevin (smrk, modřín), tak ovocných (dubu, jasan, ořech).
Smrk
Mezi nejoblíbenější středoevropské dřeviny patří bezpochyby smrk. I přes svou lehkost je velmi stabilní, a tedy vhodný pro výrobu dřevěných částí oken. Díky rovnoměrné struktuře je dostupný v pestré paletě barevných odstínů. Vedle přírodních odstínů je možné opatřit smrkové dřevo i krycím lakem v bílé či jiné barvě dle vzorníku RAL.
Modřín
Dřevo z modřínu se vyznačuje vysokým obsahem silic a pryskyřice, které způsobují intenzivní zabarvení. Letokruhy modřínu se střídavě zužují a rozšiřují, a tak vytváří zajímavou strukturu. Dřevohliníková okna z modřínu jsou dostupná v několika přírodních variantách bez možnosti krycího lakování.
Dub
Dub jakožto nejtvrdší středoevropská dřevina je v oblasti truhlářské výroby velmi oblíbený. Vyznačuje živým vzhledem a výraznými póry. Na oknech z dubu se mohou objevit i různé ozvláštňující prvky, ať už jde o malé suky nebo tzv. zrcadélka (dřeňové paprsky).
Jasan
Tvrdé, a přesto elastické jasanové dřevo vás zaujme velkými póry a výraznou strukturou. Jedná se o světlou dřevinu, u které je výrazný průběh vláken. I když je kresba jasanu světlá, je výraznější než v případě smrku. Po letech používání vás dřevohliníková okna z jasanu odmění zintenzivněním a zvýrazněním své struktury.
Pro ořechové dřevo je typická tmavě hnědá barva.
Ořech
Příznivci tmavších odstínů často sáhnou po ořechu, který je tmavě hnědý a výrazně pórovitý. Ořechové dřevo je velmi tvrdé a esteticky působivé díky svému žilkování. Živá barevná kresba může přecházet od tmavé přes světlejší s medovými odstíny. I tato dřevina může po letech změnit svůj odstín a překvapivě ozvláštnit okoukaný interiér.
Způsob provedení řezu ovlivní finální podobu dřeva
Velký vliv na finální podobu dřevěných výrobků i jejich vlastností má způsob zpracování a provedení řezu. V případě paralelního řezu se objeví obraz přerušených vláken, kterému se říká fládr (kresba). Při radiálním řezu směrem ke středu mohou u dubu vystoupit zmíněné dřeňové paprsky – zrcadélka.
Výběr konkrétních kusů opracovaného dřeva zásadním způsobem ovlivní kvalitu oken. Proto výroba dřevohliníkových oken Internorm začíná už na pile, kde probíhá přísná selekce. Už při řezání se používají jen vyřezané části kmene. Kvalita výrobků se odráží i ve snaze o dosažení co nejrovnoměrnějšího vzoru vláken a využití nejlepších vlastností použité dřeviny.
Naše společnost má přísnější interní normy pro dodavatele dřeva a výrobu dřevohliníkových produktů, než je na evropském trhu zvykem. I díky tomu patříme mezi špičku v daném segmentu. Chcete se o použitých dřevinách a konkrétních modelech oken dozvědět více informací? Obraťte se na některého z našich kvalifikovaných partnerů. Vše vám dopodrobna vysvětlí a pomůže s výběrem dřeviny, která ve vašem domě či bytě vynikne.
Zdroj fotografií: Internorm