Také strávíte za pracovním stolem v kanceláři velkou část dne? Pak zapracujte na vytvoření kvalitního a zdravého pracovního prostředí pro sebe i své zaměstnance. Produktivitu, náladu i zdraví totiž do značné míry ovlivňují světelné podmínky kancelářského prostoru. Zaměřte se proto na dostatečné prosvětlení místnosti přirozeným světlem a vhodnou kombinaci s umělými zdroji. Ukážeme vám, jak na to.
Dostatek světla v kanceláři zajistíte kolegům velkými okny, centrálním osvětlením i lampami.
Dostatek přirozeného světla je velkou výhodou
Pokud do vaší kanceláře dopadá dostatek přirozeného světla, máte z velké části vyhráno. Pro lidský organismus je denní světlo přirozené a prospívá duševnímu zdraví, schopnosti koncentrace i mentální výkonnosti.
Abyste potenciál velkých oken v místnosti využili naplno – věnujte pozornost rozmístění nábytku a kancelářského vybavení. Například pracovní stůl doporučujeme umístit bokem k oknu, aby na něj svítilo přirozené světlo z boční strany a nevytvářelo nepříjemné odlesky na monitorech. V cestě přirozenému světlu také nestavějte překážky (komody, skříně, věšáky), které by omezily průchod slunečních paprsků a vytvořily ostré stíny či odlesky.
Kvalitní okenní tabule vnesou do kanceláře více světla
Pokud vás výstavba či rekonstrukce kancelářského prostoru teprve čeká, zaměřte se na výběr vhodných typů oken. Způsob konstrukce i provedení skleněných výplní totiž ovlivňuje:
- energetickou náročnost
- a propustnost světla.
Zejména u některých oken s trojskly bývá propustnost světla nižší, protože trojité zasklení omezuje prostup slunečních paprsků.
Aby byla propustnost světla u tepelněizolačních výplní s trojskly co největší, je součástí všech oken Internorm speciální prémiový povlak ECLAZ®. Sklo díky němu lépe propustí modré světlo, které je přirozenou součástí světelného spektra. Kancelářské prostory osazené okny se skly ECLAZ® jsou díky tomu světlejší a přívětivější, a tak podporují vysokou produktivitu práce. Ve srovnání s běžnými okny s trojskly propustí až o 10 % více denního světla.
Regulujte denní světlo pomocí stínicí techniky
Přirozené světlo je v kancelářských prostorách žádoucí. V letním období vás však mohou paprsky oslňovat a způsobovat přehřívání místností. Proto byste okna měli vybavit vhodným typem stínicí techniky, která umožní snadnou a přesnou regulaci denního světla.
Ochranu proti přehřívání kancelářských prostorů zajistí především venkovní stínění v podobě rolet a žaluzií, které zabrání proniknutí slunečních paprsků do interiéru. Zastaví je totiž už před okny.
Naopak vnitřní stínění vás sice ochrání před paprsky i pohledy zvenčí, ale tepelné pohodě příliš nepřispěje. Zajímavou alternativou jsou také zdvojená okna, která mají stínicí prvek integrovaný přímo v konstrukci rámu. Vyznačují se:
- snadnou obsluhou,
- bezúdržbovostí
- a čistým designem.
Umělé zdroje světla: důležitá je barva i rozptyl
Bez dodatečných zdrojů umělého světla se neobejde ani dostatečně prosvětlená kancelář. A právě při výběru osvětlení se chybuje nejčastěji. V první řadě je potřeba zvolit světelný zdroj s optimální teplotou světla.
Osvětlení do kanceláře by mělo mít neutrální bílou barvu, což odpovídá teplotě světla v rozmezí od 5 do 6 tisíc kelvinů. Toto osvětlení má velmi jasné světlo, podporuje soustředění a snižuje únavu očí. Při modrém světle je také v menší míře vyplavován spánkový hormon melatonin, a tak se pocit únavy dostavuje podstatně později než při svícení žlutým nebo oranžovým světlem.
Centrální osvětlení kancelářského prostoru co nejvíce rozptylte, aby rovnoměrně osvítilo celou plochu a nevytvářelo nepříjemné ostré stíny.
- Pro osvětlení velkých kanceláří jsou vhodná zářivková svítidla, která zaplní celý prostor světlem.
- Pro osvětlení malých či domácích kanceláří klidně využijte předsazená stropní svítidla nebo lustry, zvolte ale typy s co největším světelným rozptylem.
Jako dodatečný zdroj kancelářského stolu poslouží stolní lampa. Musí mít neprůhledné stínidlo a nesmí vás oslňovat. Světlo stolní lampy nastavte tak, aby padalo na plochu stolu přibližně z 50 cm při úhlu zhruba 65 °.
Volte zdroje světla s možností regulace intenzity
Ideální je, pokud intenzita umělých zdrojů světla odpovídá síle přirozeného světla. Ta se v průběhu roku i jednotlivých dnů mění, a tak mohou svítidla v některou dobu svítit příliš silně, nebo naopak slabě. Dokonalé spojení denního a umělého světla zajistí plynulá regulace intenzity. Sílu svítidla díky moderním ovladačům a žárovkám upravíte snadno a podle aktuální potřeby.
S rozmachem SMART Home systémů se postupně zvyšuje také nabídka chytrých svítidel. Nastavení optimálního svitu v kanceláři vám podstatně ulehčí – světlo totiž uberete i přidáte klidně přímo od pracovního stolu přes mobilní aplikaci. Můžete si také přednastavit různé režimy svícení v závislosti na denní době či počasí a osvětlení místnosti zcela zautomatizovat.
Správnou kombinací přirozeného a umělého světla v kanceláři vytvoříte prostředí, které bude pro práci ideální. Abyste měli toho přirozeného tak akorát, poradíme vám s výběrem oken vhodných do kancelářských prostorů. Obraťte se na naše kvalifikované prodejce, kteří vám představí všechny varianty včetně různých typů stínicí techniky.
Zdroj fotografií: Depositphotos