Rodinné domy s nízkou energetickou náročností jsou ekologické a levné na provoz, vyžadují však poměrně vysokou počáteční investici. Chcete ušetřit na výstavbě, rekonstrukci, nebo nákupu nemovitosti? Pak se zapojte do oblíbeného dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ), který je administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR. O dotace můžete zažádat i v roce 2021. Přečtěte si, na co všechno se dají využít.
Na nákup oken, vchodových dveří i venkovní stínicí techniky Internorm můžete využít dotaci NZÚ. Výrobky Internorm mají totiž skvělé tepelněizolační vlastnosti.
Dotace na výstavbu rodinného domu
Jedním z úkolů Ministerstva životního prostředí je podporovat výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností. V roce 2021 tak máte jedinečnou možnost získat na výstavbu dotaci ve výši 150, 300, nebo 450 tisíc korun, a to podle dosažených energetických parametrů budovy. Žadatelé z Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje budou navíc zvýhodněni vyššími příspěvky. Obecně platí, že čím úspornější dům postavíte, tím vyšší dotaci od státu dostanete.
Z programu Nová zelená úsporám můžete čerpat dotaci nejen na samotnou výstavbu rodinného domu. Na zpracování odborného posudku a měření průvzdušnosti obálky budovy dostanete příspěvek 35 tisíc Kč, za využití tepla z odpadních vod až 15 tisíc Kč a za stavbu zelené střechy 800 Kč za každý m2 její půdorysné plochy. O dotaci mohou žádat stavebníci nebo vlastníci rodinných domů, a to z řad fyzických i právnických osob.
Jaké jsou základní podmínky pro získání dotace?
Abyste mohli získat dotaci na výstavbu rodinného domu z programu NZÚ, musíte splnit hned několik podmínek. Na dotaci mají nárok pouze první vlastníci domu. Pokud tak pořídíte rozestavěnou budovu, kterou se rozhodnete sami dokončit, o dotaci žádat nemůžete.
Na příspěvek musí zapomenout i ti, kteří se rozhodli stavět nadstandardně velký dům. Jednou z podmínek pro získání totiž je, aby plocha domu nepřekročila 350 m2. Současně musíte veškerá opatření dokončit do tří let od doby, co vám byla žádost o dotaci schválena.
Získejte příspěvek od státu na nákup domu
Dotace Nová zelená úsporám je určená i pro ty, kteří se rozhodnou koupit již postavený rodinný dům, nebo byt s velmi nízkou energetickou náročností. Žádost o dotaci mohou podávat jen fyzické osoby a současně musí být prvními nabyvateli. To v praxi znamená, že dům musíte koupit rovnou od stavebníka, který stavbu dokončil. Pokud budete pořizovat dům, který v minulosti už nějakého vlastníka měl (i kdyby šlo o nově postavený dům), dotace vám schválena nebude.
Na nákup rodinného domu dostanete jednorázovou částku 300 nebo 450 tisíc Kč. Při nákupu bytové jednotky v novostavbě vám Státní fond životního prostředí přispěje fixní částku 1300 Kč/m2 plochy bytu, nejvýše však 200 tisíc Kč. Podporu pak Státní fond poskytne jen na byt v bytovém domě, u kterého byla stavba povolena po 30. červenci 2019. Na dříve povolené stavby se dotace nevztahuje.
Dotace NZÚ na rekonstrukce
Dalším cílem programu Nová zelená úsporám je snižování energetické náročnosti stávajících rodinných a bytových domů. Od září roku 2018 platí dotace i na rekonstrukce realizované svépomocí. Finanční podporu poskytuje NZÚ zejména na:
- výměnu oken a dveří za nové s dobrými izolačními vlastnostmi
- zateplení obvodových stěn, střech, stropů i podlah
- nákup a montáž venkovní stínicí techniky
- zpracování odborného posudku a financování technického dozoru
- využití tepla z odpadních vod
- realizaci zelené střechy
Výše dotací závisí na ploše zateplované konstrukce
Výše dotace, kterou můžete získat na zateplení a snížení energetické náročnosti budovy, se stanoví podle plochy zateplované konstrukce na obálce domu. Závisí také na zařazení úprav do podoblasti A.0 až A.4 podle toho, k jakému procentuálnímu snížení spotřeby dojde oproti stavu před realizací.
Snížení měrné roční spotřeby | Oblast podpory |
Do 20 % | A.0 |
Od 20 do 40 % | A.1 |
Od 40 do 50 % | A.2 |
Nad 60 % | A.3 |
Samozřejmě platí, že čím větší plochu budete potřebovat zateplit, tím vyšší příspěvek dostanete. Ze Státního fondu můžete získat podporu ve výši až 50 % celkových výdajů, maximálně však 550 tisíc Kč.
A jaká je tedy výše příspěvků na jednotlivé stavební úpravy? Na okna, dveře a jiné výplně otvorů získáte 2100 Kč (A.0 a A.1), 2750 Kč (A.2), nebo 3800 Kč (A.3) na m2. U zateplení obvodových stěn, střech, stropů či podlah nad terénem je výše příspěvku v roce 2021 stanovena na 500 Kč (A.0 a A.1), 600 Kč (A.2), nebo 800 Kč (A.3) na m2.
Nová zelená úsporám na výrobky od Internormu
Všechny výrobky od společnosti Internorm se vyznačují skvělými tepelněizolačními vlastnostmi, díky kterým se běžně využívají při realizacích nízkoenergetických i pasivních domů. Protože splňují přísné požadavky na tepelněizolační vlastnosti, můžete dotaci NZÚ využít na nákup oken Internorm, vchodových dveří i venkovní stínicí techniky. Průběh žádosti na výměnu oken přitom zůstává stejný jako v předchozích letech.
Dotace na ekologické zdroje energie
Další oblastí podpory NZÚ je efektivní využívání zdrojů energie. Z dotačního programu můžete proto získat dotaci třeba na rekuperační systém, nebo solární (termické i fotovoltaické) systémy. Dotaci využijete také při rekonstrukci, a to na výměny elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem nebo na výměnu lokálních topidel, například kamen.
Pro fyzické osoby není příspěvek NZÚ určený na výměnu neekologických kotlů, k tomuto účelu slouží tzv. kotlíkové dotace. To neplatí pro právnické osoby, které o dotaci Nová zelená úsporám 2021 na výměnu starého kotle za šetrnější zdroj zažádat mohou.
Zkombinujte NZÚ s kotlíkovou dotací. Získáte dotační bonus
Nová zelená úsporám není jediným dotačním programem, který si Státní fond životního prostředí pro majitele domů a bytů připravil. Pokud zkombinujete příspěvek z programu Nová zelená úsporám s kotlíkovými dotacemi, získáte mimořádný dotační bonus ve výši 10 nebo 20 tisíc Kč v závislosti na typu nového zdroje i konkrétní kombinaci. Nárok na bonus můžete uplatnit do 2 let od získání dotace na nový kotel.
V tuto chvíli je příjem nových žádostí o kotlíkové dotace ve většině krajů pozastaven. Počátkem druhého pololetí 2021 by však měl být schválen nový program OPŽP 2021–2027, u kterého se s dalším kolem kotlíkových dotací počítá.
Lhůty pro doložení dokumentů o ukončení realizace se mohou zkrátit
Pokud v tomto roce získáte dotaci z programu NZÚ, dejte si pozor na případné zkracování lhůt pro doložení dokumentů o ukončení realizace. Nejzazší termín pro doložení dokumentace je totiž obecně stanoven na 31. března 2024. To v praxi znamená, že lhůty uvedené v závazných pokynech pro žadatele budou reálně kratší.
Pokud vám dotaci schválí například na konci srpna a dle závazných pokynů byste na doložení měli mít 36 měsíců, zkrátí se vám lhůta o 5 měsíců. Správně stanovené lhůty však budou uvedeny v akceptačním dopise. Už při podávání žádosti o dotaci byste měli počítat s tím, že na vyřízení všech formálních náležitostí budete mít trochu méně času.
Novinky v dotačních programech pro rok 2021
Pro rok 2021 se program Nová zelená úsporám v podstatě nezměnil. K drobným úpravám došlo už v předchozím roce. Například od března 2020 se výše dotace na zateplení a rekonstrukce zvýšila pro bytová družstva a SVJ. Program nově přispěl i na instalaci chytrých dobíjecích stanic pro elektromobily v bytových domech.
Změna se dotkla i dotací pro rodinné domy. U fotovoltaických (FV) systémů došlo ke zjednodušení podmínek a rozšíření o výkonné systémy bez akumulace elektrické energie, na které dostanete nově dotaci až 80 tisíc Kč.
Stávající podoba programu NZÚ však v tomto roce končí a stále není jasné, v jaké formě bude pokračovat v následujících letech. Na jedné straně se hovoří o velkorysých programech, na straně druhé o možných škrtech. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o nový program připravený na několik let dopředu, předpokládáme výraznější úpravy podmínek i rozsahu oproti stávající podobě. O novinkách týkajících se Nové zelené úsporám vás budeme samozřejmě informovat.
Chystáte se na výměnu oken, dveří, nebo stínicí techniky? Kontaktujte nás! Pomůžeme vám s výběrem výrobků pro dotační program Nová zelená úsporám, které sníží energetickou náročnost budovy.
Zdroj fotografií: Internorm