Pokud se chystáte v příštím roce nebo v nadcházejících letech stavět rodinný dům, zbystřete. Od 1. ledna 2020 totiž začíná platit Směrnice o energetické náročnosti budov, kvůli které už nebude možné stavět neekologické a energeticky náročné budovy. Zavádí se nový standard tzv. budov s téměř nulovou spotřebou energie, který má velmi blízko k nízkoenergetickým stavbám. Rozhodnete-li se pak pro stavbu pasivního domu, z nedodržení požadavků na energetickou úspornost nemusíte mít obavy.
Pokud se chystáte stavět dům, od roku 2020 to bude možné už jen v nízkoenergetickém standardu. Při stavbě pasivního domu se nedodržení požadavků nové směrnice bát nemusíte.
Co jsou to budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Z nové směrnice Evropského parlamentu vychází požadavek na realizaci staveb, které spadají do kategorie budov s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB – Nearly Zero-Energy Buildings). Každá nová budova tak bude muset splňovat přísnější požadavky na ukazatel průměrného součinitele prostupu tepla, primární neobnovitelné energie a celkové dodané energie.
Při hodnocení energetické náročnosti se bude reálná budova porovnávat s tzv. referenční budovou, která odpovídá tvarem, orientací, velikostí i typem. Jaké změny ve stavebnictví tedy rok 2020 skutečně přinese? Laicky řečeno, bude nutné splnit přísnější požadavky na obálku budovy a její zateplení, systém vytápění a jeho regulaci, větrání, osvětlení i TZB. Budova by přitom měla být částečně zásobována z obnovitelných zdrojů energie, například pomocí fotovoltaických panelů.
Stavět pasivní dům není podmínkou, ale výhodou
S přibližujícím se datem platnosti nové Směrnice koluje mezi širokou veřejností stále více omylů a polopravd. Mezi nejrozšířenější mýty patří představa, že od začátku roku 2020 bude možné stavět jen pasivní domy, jejichž realizace se prodraží o statisíce korun. Je třeba si uvědomit, že domy s téměř nulovou spotřebou energie se od pasivního standardu výrazně liší a ve srovnání s nimi jsou podstatně energeticky náročnější.
Pasivní dům zajistí maximální energetickou soběstačnost
Z hlediska hodnocení PENB spadají pasivní domy do energetické třídy A, ty s téměř nulovou spotřebou pak do třídy B – podobně jako nízkoenergetické domy, ke kterým mají z hlediska parametrů nejblíže. Přesto je namístě popřemýšlet při plánování novostavby právě nad možností realizace domu v pasivním standardu, který z dlouhodobého hlediska přinese ještě větší úsporu energií a z velké části zajistí energetickou soběstačnost.
Stavba pasivního domu je pochopitelně nákladnější (vyžaduje investici do rekuperace, úsporného systému topení např. v podobě tepelných čerpadel a dalších ekologických řešení), dlouhodobě se ale vyplatí. Rozhodnete-li se právě pro stavbu pasivního domu, s novými požadavky Směrnice si nemusíte dělat starosti. Energetická náročnost vaší stavby totiž bude podstatně nižší, než jakou stanovuje nová legislativní úprava.
Kvalitní okna pomůžou při snížení energetické náročnosti budovy
Ať už se v budoucnu rozhodnete pro realizaci pasivního domu, nebo si vystačíte se stavbou splňující požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie, zaměřte se na výběr kvalitních oken. Při hodnocení energetické náročnosti se totiž posuzují zejména úniky tepla související s parametrem součinitele prostupu tepla, na kterém se zásadním způsobem odráží použitý typ oken.
Všechna okna Internorm splňují přísné požadavky na maximální izolaci, a tak jsou skvělou volbou nejen pro nízkoenergetické, ale také pasivní domy. Díky kombinaci prvotřídních okenních rámů, izolačního trojskla a I-tec inovací získáte okna nejvyšší kvality, která vyniknou tepelněizolačními vlastnostmi i maximálním komfortem při používání.
Většina stavebních firem se na Směrnici dlouhodobě připravuje a již standardně realizuje stavby, které požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie splňují. Vedle výběru vhodného konstrukčního systému, zateplení či způsobu vytápění je velmi důležitý výběr kvalitních oken, která splní požadavky na minimální úniky tepla. Okna Internorm jsou proto jasnou volbou mnoha stavebních firem, které sází na kvalitu a úsporu energie.
Zdroj fotografií: Internorm
komentář
Your blog has good looking.You have to include more information about this topic.