Rádi byste během letního večera vpustili do interiéru čerstvý vánek, ale hned po otevření oken k vám vtrhne houf poletujícího hmyzu? Braňte se! Jednoduchým a přesto efektivním řešením je montáž okenních sítí proti hmyzu, přes které neprolétne žádný komár, můra ani moucha. Systémy ochrany proti hmyzu existují v různých provedeních. Pojďme si je blíže představit.
Systémy ochrany proti hmyzu se instalují na okenní rám několika způsoby. Vyžadujete-li zachování průchodnosti okna, musíte se porozhlédnout po konstrukci s možností otevření či stažení sítě.
Zaměřte se na kvalitu konstrukce a použité materiály
Pokud zvažujete pořízení okenních sítí proti hmyzu, věnujte pozornost výběru kvalitních materiálů, především síťoviny. Na trhu nejčastěji narazíte na sítě z polyesteru nebo poplastovaného skelného vlákna.
Síťovina z polyesteru představuje ekonomickou variantu. Není však moc odolná, a tak se hodí pro dočasné či nárazové používání. Sítě vyrobené ze skelného vlákna jsou podstatně pevnější, a tak odolají dešti i větru a jen tak se nepoškodí ani při běžné údržbě. Existují i speciální zesílené síťoviny, které chrání obyvatele nejen před polétavým hmyzem, ale také před pyly.
Sítě proti hmyzu: Rozdělení podle typu konstrukce
Systémy ochrany proti hmyzu se instalují na okenní rám několika způsoby. Vyžadujete-li zachování průchodnosti okna, musíte se porozhlédnout po konstrukci s možností otevření či stažení sítě. V opačném případě můžete vsadit na klasiku v podobě pevných rámových sítí. Pro balkonové dveře a okna od Internormu dodáváme tyto typy konstrukcí:
Upínací rám
Představuje nejjednodušší konstrukci sítě proti hmyzu. Síťovina je upevněna v rámu, který se k oknu připevňuje pomocí pružinových závěsných úhelníků. Montáž i demontáž je otázkou několika vteřin, časté odnímání rámu z okna však není pohodlné a snižuje životnost konstrukce. Řešení v podobě pevných rámů je vhodné tam, kde není vyžadováno zachování průchodnosti a kde nevadí částečné snížení viditelnosti skrz okno. Kvalitní upínací rámy jsou vybavené celoobvodovým kartáčovým těsněním, díky kterému se do interiéru nedostane hmyz ani v místě napojení rámu na okno.
Otočný rám
Zejména v případě balkonových a terasových dveří je nutné zachovat bezproblémovou průchodnost. Za tímto účelem slouží sítě proti hmyzu upevněné v otočném rámu, který je vybavený zavíracím mechanismem na magnet. Systém zajistí plnohodnotnou ochranu před hmyzem a umožní pohodlné otevírání a zavírání podle potřeby.
Rolo sítě proti hmyzu
Pokud chcete zachovat průchodnost okna, viditelnost přes zasklení a síť používat jen v době, kdy je to nutné, rolovací typ konstrukce je dobrou volbou. Rolo sítě proti hmyzu se instalují přímo na okno a zajišťují optimální utěsnění směrem k okennímu rámu. Rolovací mechanismus je nenápadný a nenarušuje vzhled okna. Navíc jej můžete zastavit v jakékoliv pozici a libovolně kombinovat se stínicí technikou v podobě rolet či žaluzií.
Posuvný rám
Ochrana proti hmyzu je důležitá i v případě velkoformátových oken a zdvižněposuvných dveří. Vzhledem k rozměrům se standardně nepoužívá rolovací mechanismus ani otočný rám, v úvahu nepřichází ani použití pevného rámu, který znemožní průchodnost. Speciálně pro velkoplošné prvky jsou určené sítě v posuvném rámu s kuličkovými ložisky, který umožňuje jednoduché otevření do strany pohybem jedné ruky. Posuvné rámy jsou k dostání v jednokřídlém i dvoukřídlém provedení.
Podcenili jste ochranu proti hmyzu? Sítě nainstalujete i dodatečně
Pokud vás čeká rekonstrukce nebo realizace novostavby, doporučujeme ochranu proti hmyzu řešit už ve fázi přípravy projektu. Montáž oken, stínění, sítí proti hmyzu a dalších doplňků proběhne současně, a tak si ušetříte starosti spojené se zaměřováním, objednávkou a dodatečnou montáží.
Všechny výše zmíněné systémy lze však bez problémů nainstalovat kdykoliv v průběhu užívání stavby. Sítě vyrobíme na míru přesně podle rozměrů oken, a tak se vyhnete jakýmkoliv kompromisům. Zjistili jste po prvním létě bydlení v novém, že vás poletující hmyz obtěžuje? Obraťte se na naše kvalifikované partnery, kteří vám se zaměřením i montáží pomohou.
Zdroj fotografií: Internorm, Depositphotos.com