Umělecký směr minimalismus vznikl ve Spojených státech už před více než 70 lety. Od svého zrodu pronikl do mnoha oblastí včetně architektury a interiérového designu. Pro svou jednoduchost, optickou čistotu nebo nadčasovost je tento směr mezi architekty a designéry žádaný i dnes. Sami přemýšlíte nad stavbou domu inspirovaného minimalistickými aspekty? Pak věnujte zvláštní pozornost výběru oken, které v tomto směru hrají důležitou roli.
Pro minimalistickou architekturu je příznačné využití co nejméně detailů nebo materiálů a práce s kubickými tvary.
Minimalismus vsází vše na jednoduché prostředky
Stavby navržené v minimalistickém architektonickém stylu obvykle pracují se základními geometrickými tvary. Domy postavené v duchu minimalismu mají velmi často kubický tvar a na první pohled jsou strohé.
Díky elementárním prvkům je pak dosaženo maximálního účinku a funkčnosti. Vše nepodstatné je naopak odstraněno, a tak můžou uživatelé domu intenzivně vnímat jeho důležité části. Pro minimalistickou architekturu je příznačné využití co nejméně detailů nebo materiálů. Do popředí se zpravidla dostává dřevo, kov a sklo. Důležitá je také jednoduchost a čistota přesně vedených linií.
V minimalismu nejde jen o interiér
V současné době se pojem minimalismus skloňuje v souvislosti s interiérovým designem. Tento směr je však třeba vnímat celistvě – jednoduchost musí být patrná nejen uvnitř budovy, ale také zvnějšku. Už z tohoto pohledu jsou pro minimalistický přístup důležitá okna, která propojují vnitřní prostory s exteriérem.
Pro budovy inspirované minimalismem jsou obzvláště vhodná dřevohliníková okna. Přináší účinnou kombinaci kovu a dřeva, které je viditelné jen v interiéru a vhodně se doplňuje s dalšími dřevěnými prvky. Na obálce stavby pak hliníkové opláštění působí čistě, opticky neruší a zajišťuje maximální funkčnost, ať už jde o ochranu proti klimatickým vlivům, nebo snadnou údržbu.
Velkoformátová okna zdůrazňují účel stavby
Pro minimalistickou architekturu je důležitá práce se sklem. Díky velkým proskleným plochám jsou prostory opticky prostornější a potlačují robustní vzhled nepropustných stavebních konstrukcí. Výjimkou nebývá ani využití celých prosklených stěn s úzkými rámy, které působí vzdušně.
Kromě pevného zasklení je vhodná kombinace i s velkými zdvižněposuvnými dveřmi, které se otevírají směrem do strany a v prostoru nepřekáží. Tento typ dveří představuje zcela bezbariérové řešení a díky absenci prahů souzní s principy minimalistického přístupu.
Vybírejte okna s maximálním podílem skla
Viditelné prvky, které jsou pro stavbu nezbytné, je vhodné opticky potlačit, aby v prostoru nerušily. V případě konstrukcí stavebních otvorů je proto ideálním řešením montáž oken s velmi úzkými rámy, které i přes možnost otevírání připomínají prosklené stěny a umožňují využití maximálního podílu skla. Do této kategorie patří například nová okna KF 520, která navazují na trend renesance skleněné architektury. Díky skleněnému vzhledu není okenní křídlo z exteriérové strany viditelné a nelze ho opticky odlišit od pevného zasklení.
Pro zdůraznění jednoduchosti a čistoty interiérových prostorů je zajištění přístupu dostatečného množství přirozeného světla zásadní. Kromě velkých prosklených ploch se o maximální prosvětlenost postará prémiový povlak skel Eclaz®, který je standardní součástí všech oken Internorm. Do vnitřního prostoru díky němu přes skleněné tabule pronikne až o 10 % více denního světla. Jednoduše zařízené interiéry jsou na pohled přívětivější a útulnější, a to bez nutnosti použití většího počtu světelných zdrojů.
Potlačte vzhled stínicí techniky pomocí zdvojených oken
Důležitou součástí oken je stínění, které umožňuje snadnou a plynulou regulaci denního světla. Většina typů stínění, ať už vnitřního, nebo venkovního, je přitom výrazná a ovlivní charakter stavby. Chcete v duchu minimalismu viditelnost stínicí techniky potlačit? Dobrou volbou jsou zdvojená okna, jejichž součástí je stínění integrované mezi tabulemi skla.
Při vytažení rolet či žaluzií na sebe nepoutají pozornost a společně s celým oknem tvoří jednotný prvek. Montáž zdvojených oken navíc nevyžaduje zásahy do fasády nebo jiné náročnější stavební úpravy, a tak jsou vhodné i při rekonstrukcích.
Ať už svůj dům chcete celý koncipovat v duchu minimalismu, nebo se při navrhování inspirujete jen dílčími prvky, nepodceňte výběr vhodných oken. Při správné volbě zlepšíte funkčnost svého bydlení a podpoříte vizuální koncept, který bude souznít se zvoleným architektonickým stylem.
Zdroj fotografií: Internorm