Moderní dřevostavby se staly plnohodnotnou alternativou k tradiční zděné výstavbě. Jejich obliba roste od roku, a to zejména díky rychlosti realizace a soustavné modernizaci používaných materiálů. Zvažujete pořízení dřevostavby i vy? Pak věnujte pozornost výběru kvalitních oken, které zajistí maximální úsporu energií, snadnou údržbu a vysoký komfort bydlení.
Při výběru oken dbejte na to, aby jejich vzhled ladil s architektonickým stylem vašeho domu.
Okna musí souznít s architektonickým stylem dřevostavby
Jiný typ oken je vhodný pro roubenky a domy s dřevěným obložením, jiný zase pro dřevostavby opatřené klasickou omítkou, které na první pohled nerozeznáte od budovy z cihel. Zamyslete se, jaký architektonický styl bude u vaší dřevostavby dominovat, a podle toho při návrhu zohledněte i typ a vzhled oken.
Moderním domům zdůrazňujícím funkčnost sluší velkoformátová okna, která prosvětlí každý kout a přinesou krásné výhledy do okolí. Velká okna by měla být orientovaná na jižní stranu, kam dopadá slunce po velkou část dne. Naopak na severní straně mohou být okna menších rozměrů. Pozornost věnujte také výběru materiálu, který má vliv na celkový vzhled budovy i na náročnost údržby.
Výběr oken podle materiálu
Novou dřevostavbu můžete opatřit okny z libovolných materiálů. Vhodná jsou okna plastová, dřevěná, plasthliníková i dřevohliníková. Z hlediska technických parametrů a izolačních vlastností není mezi jednotlivými materiály velký rozdíl, vždy závisí na konstrukci konkrétního modelu.
Plastová okna
Plastové okno může mít lepší izolační vlastnosti než dřevěné, platí to však i obráceně. Schopnost udržet teplo totiž neovlivňuje ani tak použitý materiál, ale hlavně kvalita konstrukce, použité těsnění nebo typ zasklení. Plastová okna jsou cenově nejdostupnější, přitom vynikají snadnou údržbou a dobrými vlastnostmi. Hodí se k dřevostavbám opatřeným omítkou, naopak na domech s dřevěnými obklady nebo přiznanými trámy obvykle nevypadají nejlépe.
Plasthliníková okna
Luxusnější alternativou jsou plasthliníková okna, která jsou z vnější strany opatřena hliníkovým pláštěm. Ten zajišťuje vyšší ochranu před působením slunečních paprsků, větrem, deštěm i sněhem a snadněji se udržuje. Hliníková okna se vyznačují velmi dlouhou životností, tvarovou stálostí a pevností. Proto se s oblibou používají i pro zasklení velkých ploch.
Dřevohliníková okna
Chcete-li zachovat poutavou strukturu dřeva v interiéru a současně dosáhnout vysoké odolnosti z vnější strany dřevostavby, zvolte kvalitní dřevohliníková okna. Na výběr máte z různých druhů dřeva, které snadno sladíte se stylem vašeho interiéru v dřevostavbě. Z vnější strany pak bude okno chráněné před nepříznivými klimatickými vlivy. Hliníkový plášť navíc působí honosněji než běžný plastový rám oken.
Dřevohliníková okna můžete snadno sladit s interiérem vašeho domu.
Kvalitní okna minimalizují tepelné ztráty dřevostavby
Dřevostavby získaly oblibu i pro svou šetrnost k životnímu prostředí a nízkou energetickou náročnost. Aby však tyto vlastnosti opravdu měly, musí být vybaveny kvalitními okny s nízkou hodnotou součinitele prostupu tepla.
Pokud navíc zvažujete realizaci dřevostavby v pasivním standardu, bude požadavek na tepelněizolační vlastnosti oken ještě přísnější. Normy totiž stanovují, že pasivní domy musí být opatřeny okny s hodnotou součinitele prostupu tepla (Uw) pod 0,8 W/m2K. Běžně prodávaná okna s dvojskly tento požadavek často nesplňují, a pro stavbu pasivní dřevostavby tak nejsou vhodné. I mezi okny s trojskly jsou však velké rozdíly.
Ať už zvolíte jakýkoliv model oken od Internormu, chybu neuděláte. Všechny typy plastových, plasthliníkových i dřevohliníkových oken mají hodnotu Uw nižší než 0,8 W/m2K a z hlediska úspory energie vyhoví požadavkům na stavbu nízkoenergetických i pasivních dřevostaveb. Některé typy oken, např. KF 410 či HV 450, vynikají hodnotou Uw až 0,62 W/m2K, a tak přináší maximální úsporu energie.
Jak probíhá montáž oken do dřevostavby
Montáž oken u montovaných dřevěných domů probíhá podobným způsobem jako u zděné výstavby. Při realizaci dřevostavby je důležité dodržet zejména přesné rozměry otvorů pro konstrukce oken, aby mezi okenním rámem a dřevěnou konstrukcí nevznikly příliš velké (nebo naopak malé) mezery. Spára by měla být velká přibližně 1,5 cm, což je nutné před samotným osazováním ověřit.
V případě realizace dřevostaveb tvořených ve výrobnách je riziko špatného rozměru minimální, a tak je možné okna objednat předem podle rozměrů z technické dokumentace. Při svépomocné stavbě dřevostavby nebo kompletní montáži až na místě je spolehlivější otvory přesně zaměřit až po zhotovení obvodového pláště.
Pro zajištění požadovaných vlastností a bezproblémové funkčnosti je potřeba dodržet správné technologické postupy, ať už jde o použití parotěsnicích pásek, tmelení vrtaných míst, nebo vyplňování nízkoexpanzní pěnou. Obraťte se proto na některé z našich kvalifikovaných partnerů, kteří mají s realizacemi oken pro dřevostavby bohaté zkušenosti. Technologicky správnou a bezproblémovou montáž zajistí i vám.
Zdroj fotografií: Internorm