• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Pasivní dům
  • Pasivní dům

Pasivní domy: Jak na soběstačnost z hlediska pitné a užitkové vody

  • Posted on 12. 2. 2020
Total
0
Shares
0
0
0

Moderní pasivní domy vynikají svou energetickou úsporností. Mají minimální tepelné ztráty a energii získanou z obnovitelných zdrojů využívají pro vytápění i ohřev vody. Je ale namístě si uvědomit, že velkou část výdajů na provoz domácnosti tvoří spotřeba vody, a to jak pitné, tak užitkové. Jak vypadá soběstačný pasivní dům? Má vlastní vrtanou studnu, nádrže pro zachytávání dešťové vody a důmyslný filtrační systém, který omezí spotřebu pitné vody na minimum. Čtěte dál a nechte se inspirovat.

Pasivní, energeticky soběstačný dům

Velkou část výdajů na domácnost představují náklady na vodu, pitnou i užitkovou. Proto jsou ve stále větší oblibě pasivní domy soběstačné i z hlediska vody.

Vrtaná studna – vlastní zdroj pitné vody

Pokud se na vašem pozemku nachází zdroj pitné vody, který je vhodný pro zbudování studny, byla by škoda jej nevyužít. Nenechte se odradit vysokými náklady na realizaci vrtu, které výrazně přesahují částku 100 tisíc korun. Při aktuálních cenách za vodné a stočné se vám vynaložené investice vrátí i za méně než 10 let. Váš dům bude soběstačný a z hlediska spotřeby vody nezávislý. Samotná vrtaná studna však pro minimalizování spotřeby vody nestačí. Je důležité dům opatřit komplexním systémem, který umožní hospodárné zacházení s pitnou vodou a maximální využití vody dešťové.

Retenční nádrže zachytí velké množství dešťové vody

Používání pitné vody z vrtané studny k zalévání zahrady nebo mytí auta není ekonomické ani šetrné k životnímu prostředí. K tomuto účelu dobře poslouží dešťová voda, kterou můžete shromažďovat ze střechy prostřednictví svodů a okapů do retenčních nádrží umístěných pod zemí.

Kvalitní soustavy pro sběr dešťové vody jsou často doplněny o filtrační zařízení, díky kterému bude zachycená voda pročištěná a vhodná pro další využití. Vodu z retenčních nádrží pak můžete odčerpávat ponorným čerpadlem, které zajistí pohodlné používání nejen na zahradě.

Zužitkovaná pitná voda nemusí putovat do kanalizace

Další možností, jak podpořit soběstačnost pasivního domu a snížit spotřebu vody, je opětovné využití zužitkované pitné vody. Ve většině rodinných domů putuje voda použitá v koupelně přímo do kanalizace. Přitom ji lze pomocí kvalitního filtračního systému dostatečně pročistit a odvést do retenčních nádrží na dešťovou vodu. Zužitkovanou pitnou vodu pak opět využijete pro zalévání zahrady nebo mytí auta.

Pro splachování toalety použijte pročištěnou dešťovou vodu

Dešťovou vodu z retenčních nádrží využijete nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Proč splachovat toaletu drahocennou pitnou vodou, když je možné bez problémů použít vodu z retenční nádrže? Nechejte si navrhnout recirkulační systém s filtrací, která zajistí úpravu vody tak, aby byla využitelná i v domácnosti. Pro splachování použijete jak „dešťovku“, tak již jednou zužitkovanou tzv. šedou vodu.

Podle mnoha studií je pitná voda až z 50 % nahraditelná vodou dešťovou. Maximální zužitkování dešťové a šedé vody přinese snížení nákladů na provoz domácnosti. Při využívání pitné vody z vlastní vrtané studny se sníží objem čerpané vody, což přispěje k soběstačnosti i během období sucha.

Důmyslnému způsobu vodohospodářství v rodinných domech se věnuje projekt Český soběstačný dům, který dlouhodobě podporujeme. Kromě technologií pro ekologické nakládání s vodou a využití obnovitelných zdrojů energie najdete ve všech navržených domech okna Internorm, která jsou díky skvělým tepelněizolačním vlastnostem pro pasivní domy ideální. Potřebujete poradit? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme s výběrem konstrukcí výplňových otvorů a poradíme i se systémy pro dosažení soběstačnosti v oblasti vody i energií.

Zdroj fotografií: Internorm a csdum.cz

  • energetická soběstačnost
  • Internorm okna
  • Okna Internorm
  • pasivní dům
komentář
  1. Danieal HArvat napsal:
    10. 5. 2021 (15:09)

    dobry den mel bych zajem bydlet v tomot dome muzete mi prosim napsat jak moc je tento dum pasivní?mel jsem dum a ten byl agresivni dekuji

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter