Také vám prach a jiné nečistoty usazené na tabulích skla i rámech zbytečně kazí dojem a brání v jinak dokonalém výhledu? Pak se pusťte do údržby bez zbytečného odkládání. Víme, že mytí a čištění oken patří na seznamu domácích prací k těm nejméně oblíbeným činnostem. Při výběru vhodných čističů vám ale půjde práce snadno od ruky, a to bez rizika poškození povrchu oken. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce výběrem ideálních čističů, které jsou účinné a současně šetrné.
Na každý povrch rámu oken se hodí trochu jiný čisticí prostředek. Zjistěte, čím umýt okna u vás doma.
Špinavé okenní tabule vyčistíte s běžně dostupnými čističi
Výběr komerčních čističů na skleněné povrchy je opravdu široký. Při běžném zašpinění oken dosáhnete uspokojivých výsledků s téměř jakýmkoliv čisticím prostředkem. Složení jednotlivých prostředků je většinou podobné – základem jsou aniontové povrchově aktivní látky (tenzidy), které odstraňují nečistoty.
Některé typy čističů obsahují i alkohol a čpavek. Díky těmto látkám se přípravek rychle odpaří a zabrání vzniku šmouh na povrchu skla. Čpavek však patří mezi neekologické a zdraví nebezpečné látky, které mohou při vdechování vést ke vzniku zdravotních potíží. Pokud se rozhodnete okna čistit s využitím silného koncentrovaného přípravku s obsahem čpavku, místnost důkladně odvětrejte a dbejte na to, aby se v místnosti během čištění nepohybovali domácí mazlíčci ani děti.
Myslete na životní prostředí. Pořiďte si ekologické čističe
Různé povrchy včetně oken je možné efektivně vyčistit i bez použití agresivních chemikálií. Rozhodnete-li se pro čištění pomocí ekologických přípravků, uděláte dobrý skutek pro životní prostředí i své zdraví.
Ekologické přípravky jsou šetrné k pokožce a samozřejmě i k čištěným povrchům. Protože však ve většině případů obsahují aktivní bio líh, nečistoty snadno povolí a šmouhy na skle nezůstanou. Čističe z kategorie EKO obsahují i aromata na přírodní bázi, a tak vaši domácnost příjemně provoní. Na trhu jsou dostupné i čističe bez obsahu alkoholu, obvykle však okna po čištění nezůstanou zcela bez šmouh. V případě alkoholových čističů je však důležité vyvarovat se kontaktu s dalšími povrchy (plastem, dřevem).
Dokonalý výhled z domu vám zajistí perfektně čistá okna.
Jednoduchý mycí prostředek si snadno připravíte sami
Do mytí oken se můžete pustit i v případě, že žádný speciální typ čisticího prostředku zrovna po ruce nemáte. Příprava domácího ekologického čističe je snadná a jeho cena zanedbatelná. Účinný přípravek vytvoříte například smícháním 125 ml lihového octa, 125 ml lihu (doporučujeme použít aktivní bio líh), 250 ml teplé vody a polévkové lžíce škrobu. Pro svěží vůni můžete do čističe přidat pár kapek esenciálního oleje, například z eukalyptu nebo citronové kůry.
Jakým přípravkem vyčistit těsnění oken?
Při čištění oken se nezaměřujte jen na skleněné tabule. Údržbu si žádají i všechny těsnicí profily, které je potřeba alespoň jednou za rok očistit a důkladně promazat. Majitelům oken Internorm doporučujeme používat speciální prostředek pro ošetření těsnění, který je udržuje vláčné a brání křehnutí.
Nečistoty z těsnění odstraňujte obyčejnou vodou, případně vodou s přídavkem mycího prostředku. Těsnění je možné čistit mýdlovými přípravky i směsí vody a alkoholu v malé koncentraci. Těsnicí profily se naopak nesmí čistit prostředky s obsahem chloru či peroxidu vodíku. Benzíny a látky s olejem či mazivem pak mohou způsobit vznik nevzhledných trhlinek na povrchu.
Výběr vhodného čističe na okenní rámy
Poletující prach, saze a jiné nečistoty se ve velké míře usazují na okenních rámech z vnější strany. Abyste předešli viditelnému poškození povrchu rámu, věnujte výběru čističe patřičnou pozornost. Konkrétní typ čisticího prostředku na okenní rámy vybírejte podle použitého materiálu. Jinou péči si žádají plastová okna, jinou zase okna dřevohliníková.
Plastové povrchy oken
Umělohmotné povrchy oken můžete čistit běžnými prostředky na bázi tenzidů. Vyhněte se agresivním přípravkům s vysokým obsahem alkoholu, čpavku nebo jiných chemikálií, které narušují strukturu povrchu. Do čištění se pusťte ve chvíli, kdy okna nebudou vystavena přímému slunečnímu záření.
Dřevěné povrchy oken
Dřevo a jeho povrchová úprava jsou náchylné jak na mechanické poškození, tak chemické látky. Proto doporučujeme čistit dřevěné povrchy jen pomocí mýdlových roztoků nebo naředěných čističů. Ty nesmí obsahovat leptavé složky, abraziva nebo rozpouštědla.
Hliníkové povrchy oken
Kvalitní hliníkové rámy oken se upravují práškovým lakováním nebo eloxováním. Tyto technologie zaručují odolnost a dekorativní zušlechtění. Hliníkové povrchy je však nutné pravidelně čistit, aby se minimalizovalo riziko vzniku koroze. Povrch je nejprve potřeba předčistit čistou vodou nebo vodou s přídavkem čističe s hodnotou pH 5 až 8.
Při silném znečištění sáhněte po speciálním čističi na hliníkové povrchy. Pro eloxované povrchy použijte například prostředek Eloxal Polish. Na rámy s povrchovou úpravou práškového lakování je obzvláště vhodný čistič Monowax X405-Reiniger, který zajistí i konzervaci materiálu. Teplota čištěných povrchů ani čističů nesmí být vyšší než 25 °C.
Ke všem typům oken Internorm nabízíme účinné a šetrné typy čističů, které zajistí snadnou údržbu i dokonalý vzhled. Obraťte se na naše kvalifikované partnery, kteří vám s výběrem pomohou.
Zdroj fotografií: Depositphotos, Internorm