I starší rodinný dům můžete přestavět tak, aby splňoval požadavky na komfortní bydlení a vyhovoval i z hlediska energetické náročnosti. Rekonstrukce však s sebou vždy nese řadu rizik a možných problémů, které mohou v průběhu realizace vyplavat na povrch. Pečlivá příprava na rozsáhlou rekonstrukci je proto důležitá a zásadním způsobem ovlivní průběh prací. Pokud vás přestavba domu teprve čeká, seznamte se s 6 užitečnými tipy, díky kterým budete mít klidné spaní a projekt dotáhnete do konce bez zbytečných průtahů.
Nová okna dokáží minimalizovat únik tepla. Vyberte taková, která se hodí ke stylu domu.
1. Své představy a plány konzultujte s odborníky
Ať už se chystáte na rekonstrukci domu svépomocí, nebo povoláte stavební firmu, vždy byste měli své plány a představy konzultovat se specialisty v daném oboru. Investujte do technické inspekce nemovitosti a nechejte si odborně zkontrolovat její stav. Možná zjistíte, že se neobejdete bez opravy nahnilých krovů, které nebyly na první pohled viditelné, nebo bez podřezání zdiva, přes něž by vám do domu pronikala vlhkost. Rozsah potřebných oprav tak zjistíte s předstihem a uděláte si jasnou představu o tom, jaká bude finanční náročnost rekonstrukce.
Před rekonstrukcí se obraťte i na další odborníky. Oslovte projektanta a bytového designéra, kteří vám pomohou s optimálními úpravami dispozic domu. Před rekonstrukcí byste měli mít i návrh kuchyně, koupelny a dalších interiérových prostorů, abyste v průběhu prací nemuseli improvizovat a měnit rozmístění zásuvek, odpadů či přívodů vody. Při výběru stavebních materiálů se spojte s profesionály, kteří vám poradí. V oblasti oken a dveří vám pomohou certifikovaní partneři Internormu, kteří jsou k dispozici po celé republice.
2. Bez výměny rozvodů se většina rekonstrukcí neobejde
Pokud se pouštíte do rozsáhlejší přestavby, rovnou nechte vyměnit i všechny rozvody – elektrickou síť, vodovod, kanalizaci i plyn. Nové rozvody vám budou dobře sloužit desítky let. Výměna je důležitá i z hlediska technologického pokroku používaných materiálů, které mají podstatně lepší vlastnosti a vyhovují všem platným normám. Původní vedení by mohlo vypovědět službu už po krátké době od přestavby a znovu by vás čekalo martyrium v podobě bourání zdiva a omítání.
3. Popřemýšlejte nad změnou způsobu vytápění
Možná se vám pouhá výměna starého kotle za nový úspornější model jeví jako nejekonomičtější řešení, z dlouhodobého hlediska vám ale úsporu nákladů nemusí přinést. Chcete-li zůstat u stejného typu zdroje tepla, zmodernizujte celý topný systém. S výměnou neekologického kotle za moderní kondenzační vyměňte i rozvody a radiátory v celém domě. Účinnost topného systému se podstatně zvýší a regulace bude jednodušší.
Popřemýšlejte, jestli se vám nevyplatí změna způsobu vytápění. Oblíbeným řešením, které si žádá vyšší počáteční investice, ale přinese dlouhodobé snížení provozních nákladů, je montáž tepelného čerpadla. Z hlediska komfortu bydlení zvažte i přechod od radiátorů k teplovodnímu podlahovému topení.
4. Věnujte pozornost výběru nových oken a dveří
Rekonstrukci domu provádějte s ohledem na minimalizování úniku tepla, které sníží energetickou náročnost stavby. Kromě zateplení budovy věnujte pozornost výběru oken a vstupních dveří, které mají na úsporu tepla značný vliv.
Ať už se rozhodnete pro oblíbená plastová okna, nebo sáhnete po odolnějších plasthliníkových či dřevohliníkových oknech, sledujte hodnotu součinitele prostupu tepla. Čím nižší bude, tím větší množství tepla zůstane uvnitř budovy. Standardem se postupně stávají okna s izolačními trojskly, která jsou vhodná nejen pro novostavby, ale také rekonstrukce. Vchodové dveře pak volte s ohledem na úroveň zabezpečení, odolnost, životnost použitých materiálů a vzhled, který musí ladit s celkovým architektonickým stylem stavby.
5. Věnujte čas plánování a oslovte spolehlivé řemeslníky
Podobně jako realizace novostavby se rekonstrukce domu skládá z řady dílčích kroků, které na sebe musí navazovat. Součástí příprav na přestavbu by proto mělo být i plánování prací a sestavení časového harmonogramu. Jednotlivé řemeslníky oslovte s předstihem – volné termíny mohou mít i za několik měsíců.
Stavební firmy a řemeslníky vybírejte na základě pozitivních referencí. Aby přestavba proběhla dle plánů a bez průtahů, musí být stanovené termíny dodrženy. Stačí, když se zpozdí realizace podlah, montáž oken nebo jiné práce, a vzápětí se protahuje celá rekonstrukce. Při sjednávání zakázek trvejte na tom, aby byly termíny dokončení dílčích prací uvedeny ve smlouvě o dílo.
6. Počítejte s finanční rezervou
Jen málokdy se podaří cenu za rekonstrukci odhadnout do poslední koruny, a to zejména v případě svépomocných přestaveb. V průběhu realizace můžete odhalit technický problém, který bude třeba vyřešit a investovat do materiálů i prací. Pokud narazíte na finanční strop a dojdou vám prostředky na zaplacení víceprací, museli byste rekonstrukci pozastavit. Proto doporučujeme počítat s rezervou kolem 10 až 20 % z plánované částky za rekonstrukci, která pokryje i nenadálé výdaje.
Budete-li se řídit výše uvedenými tipy a připravíte se na možná úskalí, rekonstrukci domu zvládnete na výbornou. Vsaďte na kvalitní materiály, spolehlivé dodavatele i zkušené pracovníky. Dům vám bude po rekonstrukci dobře sloužit řadu let a obejde se bez dalších investic.
Zdroj fotografií: Internorm