Během 90 let ušla společnost Internorm ohromný kus cesty. Postupně se formovala do dnešní podoby a dosáhla mnoha milníků, díky kterým má na evropském trhu v oblasti výroby oken a dveří významné postavení. Seznamte se s hlavními událostmi v historii Internormu, které dokazují, že společnost patří mezi průkopníky a inovátory po celou dobu svého působení.
Internorm urazil za 90 let své existence dlouhou cestu. Jedním z milníků bylo i otevření závodu v Lannachu, který se dodnes specializuje na výrobu dřevohliníkových oken.
První licence na výrobu plastových oken v Rakousku
Zakladatel společnost Eduard Klinger založil zámečnickou dílnu už v roce 1931. V době vzniku se firma zaměřovala na výrobu hliníkových dveří a prosadila se zejména díky velkoplošným zasklívacím lištám vlastní výroby.
Zlom však nastal v 60. letech, kdy se pan Klinger chopil příležitosti a jako první v Rakousku získal licenci na výrobu plastových okenních rámů. V roce 1966 se zrodila značka Internorm zaměřená na výrobu oken s rámy z UPVC materiálu, které se vyznačovaly robustní konstrukcí, snadnou údržbou i dobrými tepelněizolačními vlastnostmi. Odborná veřejnost se o novém materiálu dozvěděla prostřednictvím výstavního stánku a výrobky získaly spoustu pozitivních ohlasů. Od té doby se o plastových oknech v souvislosti se značkou Internorm mluvilo stále častěji.
Zprovoznění výrobních závodů, které fungují dodnes
Prvním centrem výroby oken Internorm se stal výrobní závod v Traunu, kde má společnost sídlo i v současnosti. Závod se postupně rozrůstal do dnešní podoby, kdy se zde nachází všechny ústřední úseky, vedení, správa i tři úseky výroby. Přímo v Traunu se zhotovují speciální plastové produkty, hliníkové dveře i izolační skla.
Díky velké poptávce a snahám o soběstačnost se v roce 1977 zrodil druhý výrobní závod sídlící v Sarleinsbachu. Zde společnost zavedla vlastní extruzní linku, která umožnila vývoj a výrobu plastových oken bez závislosti na profilech od dodavatelů. Nejmodernější závod na výrobu oken v Evropě byl také největším zaměstnavatelem v regionu.
Nakonec Internorm zprovoznil ještě třetí závod v Lannachu, jehož zaměření se v průběhu let měnilo. Nejprve se orientoval na výrobu plastových oken, později byl přestaven na výrobu dřevěných oken. V současné době se specializuje na vývoj a konstrukci dřevohliníkových oken. Na trhu se objevily v roce 2001 a řadí se k vlajkovým lodím společnosti. Vzhledem k velkým výrobním kapacitám i mnoha oddělením jsou výrobky oken „100 % MADE IN AUSTRIA“. K tomu velkým dílem přispělo i postupné otevírání jednotlivých závodů, které považujeme za nejdůležitější milníky v historii společnosti.
Založení mezinárodní okenní sítě IFN
Společnost Internorm byla i na přelomu tisíciletí považovaná za autoritu v oblasti výroby oken a dveří. V roce 2002 se proto rozhodla založit mezinárodní okenní síť IFN, do které patří mnoho specializovaných firem. Díky IFN mají firmy různého zaměření prostor pro vzájemné předávání svých zkušeností a zdokonalování produktů či uplatňovaných technologií.
Špičkové technologie v podobě I-tec inovací
Důležitým milníkem, který potvrdil soustavný technologický pokrok, bylo představení prvních tří I-tec inovací. V roce 2012 společnost vyvinula revoluční technologie bezpečnostního závorování, integrovaného větrání a stínění v podobě fotovoltaické žaluzie ve zdvojených oknech. Záhy se portfolio inovací rozšířilo a průběžně se doplňuje o nové technologie, díky kterým má Internorm velký náskok před konkurenčními výrobci.
Vstup do světa inteligentního řízení domů
Společnost pružně zareagovala na rozmach Smart Home systémů pro inteligentní řízení domácností. V roce 2014 na trh uvedla technologii I-tec SmartWindow, díky které mohou uživatelé ovládat okna i stínění z jakéhokoliv místa a na jedno kliknutí.
Vlastní výroba bezpečnostního zasklení
Firmě se v minulosti mnohokrát vyplatilo vsadit na vlastní výrobní kapacity a nespoléhat se na komponenty třetích stran. V roce 2015 tak rozšířila závod v Traunu o výrobu vlastního tvrzeného bezpečnostního skla (ESG). Díky tomu získala cenné odborné znalosti a stala se nezávislou na dodavatelích. Okna vybavená ESG zasklením se vyznačují odolností, značnou stabilitou a minimální citlivostí na velké teplotní rozdíly.
Systém závorování, povlak skel ECLAZ a další inovace
Ani v posledních letech Internorm nezahálí a představuje další a další inovace. Mezi poslední dosažené milníky patří zejména vývoj nového systému závorování I-tec Secure, který znemožňuje vypáčení okna. Konkurenční výhodou je také využití prémiového povlaku skel ECLAZ u všech vyráběných oken, díky kterému do interiéru pronikne až o 10 % více přirozeného světla.
Všechny výše zmíněné milníky v historii Internormu ovlivnily současnou podobu i kvalitu oken a dalších výrobků. Chcete se o využívaných technologiích a technických možnostech dozvědět více informací? Obraťte se na naše certifikované partnery, kteří vám vše vysvětlí a představí různé varianty.
Zdroj fotografií: Internorm