• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Architektura a design

Skandinávský styl – proč je tolik oblíbený?

  • Posted on 9. 7. 20209. 7. 2020
Total
0
Shares
0
0
0

Jen těžko byste hledali styl bydlení, který by byl oblíbenější než ten skandinávský. Stačí vkročit do libovolné prodejny s nábytkem a hned uvidíte, že se téměř vše točí právě kolem něj. Barevná jednoduchost, prosvětlenost a vzdušnost nebo využívání přírodních materiálů – to je jen několik základních charakteristických rysů příznačných právě pro skandinávský styl. Kde se vlastně vzal, jakou má historii a v čem spočívá jeho obliba? Pojďme si na tyto a mnohé další otázky společně odpovědět.

Rodinný dům ve skandinávském stylu

Pro skandinávský styl jsou charakteristické především přírodní materiály, vzdušné prostory a spousta světla.

Skandinávské země vychází z řemeslné tradice

Pojmem skandinávský styl se označuje umělecký směr, který se v největší míře odráží v architektuře nebo interiérovém designu. Je typický právě pro skandinávské země, tedy Island, Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko. I když se v jednotlivých zemích rysy skandinávského stylu mírně liší, v tom hlavním zůstávají jednotné. 

Skandinávský styl představuje návrat k řemeslné tradici a ruční výrobě, která kvůli pozdnímu nástupu industrializace a mechanizace trvala až do 19. století. Obyvatelé severských států se nenechali zlákat modernou a avantgardními směry. Raději zůstali u tradice, která se odrazila ve využití tradičních výrobních technik a použití přírodních materiálů. Řadu rysů, které představíme o pár řádků níže, si pak skandinávský design zachoval až dodnes.

Celosvětový rozmach odstartoval už v 50. letech

Stavební kameny moderního skandinávského stylu byly položeny už na počátku 20. století. Podle odborníků se skandinávský, respektive švédský design zrodil v roce 1917. Toho roku ve Stockholmu proběhla výstava dvou desítek vybavených interiérů, navržených mladými architekty, které sklidily nadšený ohlas. Pro představu, Ingvar Kamprad založil společnost IKEA až v roce 1943, kdy byly základy moderního skandinávského stylu dávno položeny.

Až do poloviny minulého století byl však dnes opěvovaný skandinávský styl známý a uznávaný zejména na území severských států. To se změnilo v roce 1954, kdy byla ve Spojených státech amerických zahájena výstava Design in Scandinavia. Zachytila podstatu svérázného stylu vycházejícího z tradice a řemesla a oslovila odborníky i laiky z celé Severní Ameriky. Od té doby se začal design ze severu rozšiřovat do celého světa, až si získal oblibu, jakou má dnes.

Hlavní charakteristické rysy skandinávského stylu

O skandinávském stylu, jeho charakteristických rysech, filozofii a podstatě bychom mohli psát dlouhé statě. Většina interiérových prostorů v nordickém stylu má však řadu společných rysů. Pro mnohé interiérové designéry je skandinávský styl především zdrojem inspirace, který uplatňují při kombinování prvků z dalších architektonických směrů a přístupů. Hranice mezi tím, co ještě je severské, a co už ne, tak v podstatě neexistuje.  Přesto má severský styl řadu příznačných rysů:

► Vzdušnost prostoru – místnosti bývají prostorné, bez zbytečných příček, předělů či zákoutí. Na pohled vypadají interiéry vzdušně, čistě a elegantně.

► Zakomponování dřeva – marně byste hledali interiér ve skandinávském stylu, ve kterém by nebylo vůbec nic ze dřeva. Na jeho nedostatek si na severu stěžovat nemohou, a tak ho využívají k výrobě nábytku, dekorací, ale také podlah nebo oken.

► Práce s přírodními materiály – kromě dřeva patří ke skandinávskému stylu i další přírodní materiály, ať už jde o textil, lněnou přízi, přírodní kámen nebo kůži. Tyto materiály působí přirozeně a při vhodné kombinaci vytváří hřejivý dojem, který je v chladných severských zemích žádoucí.

► Bílá v hlavní roli –  extravaganci ve skandinávském stylu příliš často nenajdete. Protože mají být interiéry čisté, opticky prostorné a vzdušné, vždy mají přednost světlé barvy před výraznými či tmavými. V hlavní roli je téměř vždy bílá barva, která se uplatňuje zejména u nábytku, dveří nebo oken. Prostor se pak ozvláštňuje doplňky, které mohou být pestrobarevné či kontrastní.

► Velký počet osvětlení – dostatek umělých zdrojů osvětlení je pro skandinávský styl bydlení důležitý. Na severu příliš přirozeného světla nemají, proto do prostoru často zakomponují větší množství světel v podobě lustrů, bodových svítidel, lampiček a lamp a dalších. Současně je důležité, aby do vnitřního prostoru pronikalo co největší množství slunečního světla. Za tímto účelem se skvěle hodí zdvižněposuvné dveře v kombinaci s celoprosklenými stěnami, které přispívají k maximální otevřenosti prostoru.

Na skandinávský styl se připravte už před výstavbou

Pokud je vám skandinávský styl bydlení blízký a rádi byste v něm zařídili nový dům či byt, připravte se na něj už ve fázi projektové přípravy. Severský styl se totiž nepromítá jen do výběru nábytku a dekorací, ale především do celkové koncepce stavby.

Rozdělení dispozic musí zohledňovat požadavek vzdušnosti a prostornosti. Zapomínat by se pak nemělo ani na výběr vhodných materiálů. Například v kategorii oken jsou vynikající volbou především okna dřevohliníková. I když jsou výrobky z dílny Internorm vyráběny z velké části mechanizovaným způsobem, odráží se v nich tradiční řemeslné umění, které má v nordickém stylu pevné místo.

Dřevohliníková okna jsou z vnější strany vybavena hliníkovým opláštěním, které zajistí ochranu před vlivy počasí. Mezi dřevem a hliníkem se nachází speciální pěna, která zajišťuje dokonalé tepelněizolační vlastnosti. Z vnitřní pohledové strany je pak okno vyrobené ze dřeva, a tak dotváří hřejivou atmosféru a zajišťuje propojení s přírodou. V kombinaci s I-tec inovacemi od Internomu pak okna přináší i maximální uživatelský komfort.

Proč je skandinávský styl tak oblíbený? Propojení s přírodou zkrátka přitahuje lidi ze všech kontinentů. V kombinaci se vzdušností, prostorností, lehkostí a elegancí vytváří dobré podmínky pro spokojený život. Proto je pro mnohé nejen záležitostí estetiky, ale i životního stylu a filozofie.

Zdroj fotografií: Internorm

 

  • Architektura
  • Dřevohliníková okna
  • I-tec
  • Internorm okna
  • Okna Internorm
  • zdvižněposuvné dveře

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter