Jen těžko byste hledali styl bydlení, který by byl oblíbenější než ten skandinávský. Stačí vkročit do libovolné prodejny s nábytkem a hned uvidíte, že se téměř vše točí právě kolem něj. Barevná jednoduchost, prosvětlenost a vzdušnost nebo využívání přírodních materiálů – to je jen několik základních charakteristických rysů příznačných právě pro skandinávský styl. Kde se vlastně vzal, jakou má historii a v čem spočívá jeho obliba? Pojďme si na tyto a mnohé další otázky společně odpovědět.
Pro skandinávský styl jsou charakteristické především přírodní materiály, vzdušné prostory a spousta světla.
Skandinávské země vychází z řemeslné tradice
Pojmem skandinávský styl se označuje umělecký směr, který se v největší míře odráží v architektuře nebo interiérovém designu. Je typický právě pro skandinávské země, tedy Island, Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko. I když se v jednotlivých zemích rysy skandinávského stylu mírně liší, v tom hlavním zůstávají jednotné.
Skandinávský styl představuje návrat k řemeslné tradici a ruční výrobě, která kvůli pozdnímu nástupu industrializace a mechanizace trvala až do 19. století. Obyvatelé severských států se nenechali zlákat modernou a avantgardními směry. Raději zůstali u tradice, která se odrazila ve využití tradičních výrobních technik a použití přírodních materiálů. Řadu rysů, které představíme o pár řádků níže, si pak skandinávský design zachoval až dodnes.
Celosvětový rozmach odstartoval už v 50. letech
Stavební kameny moderního skandinávského stylu byly položeny už na počátku 20. století. Podle odborníků se skandinávský, respektive švédský design zrodil v roce 1917. Toho roku ve Stockholmu proběhla výstava dvou desítek vybavených interiérů, navržených mladými architekty, které sklidily nadšený ohlas. Pro představu, Ingvar Kamprad založil společnost IKEA až v roce 1943, kdy byly základy moderního skandinávského stylu dávno položeny.
Až do poloviny minulého století byl však dnes opěvovaný skandinávský styl známý a uznávaný zejména na území severských států. To se změnilo v roce 1954, kdy byla ve Spojených státech amerických zahájena výstava Design in Scandinavia. Zachytila podstatu svérázného stylu vycházejícího z tradice a řemesla a oslovila odborníky i laiky z celé Severní Ameriky. Od té doby se začal design ze severu rozšiřovat do celého světa, až si získal oblibu, jakou má dnes.
Hlavní charakteristické rysy skandinávského stylu
O skandinávském stylu, jeho charakteristických rysech, filozofii a podstatě bychom mohli psát dlouhé statě. Většina interiérových prostorů v nordickém stylu má však řadu společných rysů. Pro mnohé interiérové designéry je skandinávský styl především zdrojem inspirace, který uplatňují při kombinování prvků z dalších architektonických směrů a přístupů. Hranice mezi tím, co ještě je severské, a co už ne, tak v podstatě neexistuje. Přesto má severský styl řadu příznačných rysů:
► Vzdušnost prostoru – místnosti bývají prostorné, bez zbytečných příček, předělů či zákoutí. Na pohled vypadají interiéry vzdušně, čistě a elegantně.
► Zakomponování dřeva – marně byste hledali interiér ve skandinávském stylu, ve kterém by nebylo vůbec nic ze dřeva. Na jeho nedostatek si na severu stěžovat nemohou, a tak ho využívají k výrobě nábytku, dekorací, ale také podlah nebo oken.
► Práce s přírodními materiály – kromě dřeva patří ke skandinávskému stylu i další přírodní materiály, ať už jde o textil, lněnou přízi, přírodní kámen nebo kůži. Tyto materiály působí přirozeně a při vhodné kombinaci vytváří hřejivý dojem, který je v chladných severských zemích žádoucí.
► Bílá v hlavní roli – extravaganci ve skandinávském stylu příliš často nenajdete. Protože mají být interiéry čisté, opticky prostorné a vzdušné, vždy mají přednost světlé barvy před výraznými či tmavými. V hlavní roli je téměř vždy bílá barva, která se uplatňuje zejména u nábytku, dveří nebo oken. Prostor se pak ozvláštňuje doplňky, které mohou být pestrobarevné či kontrastní.
► Velký počet osvětlení – dostatek umělých zdrojů osvětlení je pro skandinávský styl bydlení důležitý. Na severu příliš přirozeného světla nemají, proto do prostoru často zakomponují větší množství světel v podobě lustrů, bodových svítidel, lampiček a lamp a dalších. Současně je důležité, aby do vnitřního prostoru pronikalo co největší množství slunečního světla. Za tímto účelem se skvěle hodí zdvižněposuvné dveře v kombinaci s celoprosklenými stěnami, které přispívají k maximální otevřenosti prostoru.
Na skandinávský styl se připravte už před výstavbou
Pokud je vám skandinávský styl bydlení blízký a rádi byste v něm zařídili nový dům či byt, připravte se na něj už ve fázi projektové přípravy. Severský styl se totiž nepromítá jen do výběru nábytku a dekorací, ale především do celkové koncepce stavby.
Rozdělení dispozic musí zohledňovat požadavek vzdušnosti a prostornosti. Zapomínat by se pak nemělo ani na výběr vhodných materiálů. Například v kategorii oken jsou vynikající volbou především okna dřevohliníková. I když jsou výrobky z dílny Internorm vyráběny z velké části mechanizovaným způsobem, odráží se v nich tradiční řemeslné umění, které má v nordickém stylu pevné místo.
Dřevohliníková okna jsou z vnější strany vybavena hliníkovým opláštěním, které zajistí ochranu před vlivy počasí. Mezi dřevem a hliníkem se nachází speciální pěna, která zajišťuje dokonalé tepelněizolační vlastnosti. Z vnitřní pohledové strany je pak okno vyrobené ze dřeva, a tak dotváří hřejivou atmosféru a zajišťuje propojení s přírodou. V kombinaci s I-tec inovacemi od Internomu pak okna přináší i maximální uživatelský komfort.
Proč je skandinávský styl tak oblíbený? Propojení s přírodou zkrátka přitahuje lidi ze všech kontinentů. V kombinaci se vzdušností, prostorností, lehkostí a elegancí vytváří dobré podmínky pro spokojený život. Proto je pro mnohé nejen záležitostí estetiky, ale i životního stylu a filozofie.
Zdroj fotografií: Internorm