• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Okno se stínicí technikou
  • Jak vybrat

Srovnání stínicí techniky – jsou lepší žaluzie, rolety, nebo závěsy?

  • Posted on 7. 10. 202121. 12. 2021
Total
0
Shares
0
0
0

Zajišťuje regulaci světla, chrání soukromí, zabraňuje přehřívání budovy a podtrhuje styl vnitřního i venkovního prostoru. To jsou hlavní úkoly stínicí techniky, která je nedílnou součástí všech domů i bytů. Zorientujte se ve všech typech stínění a zvolte takové řešení, které vyhoví vašim požadavkům. Přinášíme vám přehled výhod i nevýhod každého z nich. 

Zdvojená okna s integrovaným stíněním mezi tabulemi skla

V portfoliu produktů Internorm najdete také unikátní zdvojená okna, u kterých je stínění integrované přímo mezi tabulemi skla. 

Vnitřní vs. venkovní stínicí prvky

Stínicí techniku rozdělujeme na vnitřní a venkovní. Jak je z názvu zřejmé, rozlišuje se podle způsobu montáže, který může být proveden buď z vnitřní, nebo vnější strany okenního rámu.

V případě vnitřního stínění je ochrana proti přehřívání budovy minimální, protože veškeré sluneční paprsky dopadají do interiéru a až tam se odráží směrem ven. U venkovního stínění je tomu přesně naopak – sluneční záření se odrazí ještě předtím, než pronikne do vnitřního prostoru, a tak výrazně sníží teplotu uvnitř domu či bytu během letních dnů.

Výhodou vnitřního stínění je cenová dostupnost a snadná dodatečná montáž bez stavebních úprav. I v případě venkovního stínění lze montáž provést dodatečně. V takovém případě však zůstanou funkční prvky (zejména box návinu) viditelné a mohou zmenšit světlost okna. Pokud se venkovní stínicí technika realizuje v rámci rekonstrukce či novostavby, je možné tyto prvky umístit pod omítku, nebo do okenního překladu.

Vnitřní žaluzie jako dostupné řešení

Nejrozšířenějším a cenově nejdostupnějším typem vnitřního stínění jsou horizontální žaluzie. Ovládají se obvykle pomocí řetízku a díky naklápění lamel umožňují plynulou regulaci dopadajícího světla. Dalším typem vnitřního stínění jsou vertikální žaluzie, které jsou tvořené širokými pásy látky. Hodí se pro zastínění větších ploch a dokážou nahradit záclony či závěsy.

Zajímavou alternativou jsou plisé žaluzie, které představují esteticky hodnotnou variantu vnitřního stínění. Nejsou tvořeny jednotlivými lamelami, ale nařasenou textilií. Vzhledem k absenci lamel však podobně jako rolety neumožňují plynulou regulaci dopadajícího světla.

Vnitřní rolety – široká paleta barev

V případě vnitřních rolet jsou možnosti při regulaci pronikajícího světla omezené. Látkovou roletu můžete stáhnout do libovolné polohy, nedocílíte však optimálního zastínění při zachování průhlednosti okna. Výhodou látkových rolet je vzhled – vyrábí se v mnoha barevných variantách a strukturách, a tak doplní libovolný styl interiéru. Vnitřní rolety mohou být vybavené látkami s různou propustností. Podle toho se dělí na zatemňovací a screenové rolety, které jsou částečně propustné i při zatažení.

Samostatnou kategorii pak tvoří látkové rolety den/noc, které jsou tvořené střídajícími se pruhy průhledné a tmavé látky. Z hlediska regulace světla jsou variabilnější a představují kombinaci výhod vnitřních rolet a žaluzií.

Záclony a závěsy ozvláštní váš interiér

Mezi prvky vnitřního stínění řadíme také záclony a závěsy. Kromě toho, že zabraňují nežádoucím pohledům zvenčí a zatemňují, dokážou ozvláštnit interiérový prostor. V soudobém interiérovém designu však mnozí návrháři od použití záclon a závěsů zcela upouští. Důvodem je příklon k jednoduchému minimalistickému stylu či náročnější údržba závěsů a záclon spojená s praním a žehlením. Pokud na záclony a závěsy nedáte dopustit, zkombinujte je s jinými prvky stínicí techniky.

Venkovní žaluzie nepustí dovnitř horko

Venkovní stínění v čele s předokenními žaluziemi (raffstóry) má v současné architektuře pevné místo. Hlavním důvodem je již zmíněná energetická úspora a ochrana před přehříváním budov. Venkovní žaluzie však uživatelům přináší řadu dalších výhod. Díky hliníkové konstrukci se vyznačují dlouhou životností a odolností vůči klimatickým vlivům.

Při otevírání oken nedochází ke kontaktu se stíněním, a tak se minimalizuje riziko poškození. Venkovní žaluzie vynikají snadnou regulací dopadajícího světla, a to díky plynulému naklápění lamel i možnosti vytažení do libovolné polohy. Ovlivňují také vzhled stavby z venkovní strany, která působí moderním až industriálním dojmem.

Venkovní rolety a dokonalá izolace

Druhým nejrozšířenějším typem venkovního stínění jsou předokenní rolety. Před teplem, zimou i hlukem chrání ještě intenzivněji než žaluzie, protože jsou vyplněné izolací a zajišťují dokonalé zastínění.

Možnosti regulace množství pronikajícího světla jsou však omezené. Alternativou ke standardním venkovním roletám jsou minirolety, které jsou již kompletně namontované na okně. Nepůsobí tak mohutně a vhodné jsou zejména při rekonstrukcích, protože nevyžadují zásadnější zásahy do fasády.

Top řešením jsou zdvojená okna

V portfoliu produktů Internorm najdete také unikátní zdvojená okna, u kterých je stínění integrované přímo mezi tabulemi skla. Díky tomu jsou stínicí prvky chráněné před deštěm, větrem i prachem a nevyžadují zvláštní údržbu. Zdvojená okna lze vybavit buď klasickými horizontálními žaluziemi, nebo žaluziemi plisovanými.

Klasika z jižní Evropy? Okenice

Využití klasických dřevěných okenic, které brání pronikání slunečních paprsků, má tradici zejména v Itálii, Španělsku či Francii. Pro svou jednoduchost a funkčnost se však začínají objevovat i u nás, a to v moderní hliníkové podobě. Precizně zpracované hliníkové okenice mají pevné místo i v nabídce Internormu. Vynikají jednoduchou údržbou a dostupné jsou v různých barevných variantách a typech.

Pro jaký typ protisluneční ochrany se rozhodnete? Při výběru se zaměřte na všechny aspekty od funkčnosti přes vzhled po náročnost údržby. Pro podrobnější informace o vlastnostech jednotlivých typů stínění i pomoc s výběrem se obraťte na naše kvalifikované partnery, kteří působí po celé republice.

Zdroj fotografií: Internorm

 

  • Architektura
  • Design
  • okna
  • rekonstrukce
  • stínicí technika
  • žaluzie
  • zdvojená okna
Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter