Máte v hlavě představu o vzhledu vašeho budoucího pasivního domu, a tedy i o tvaru střechy? Nemyslete jen na vzhled budovy a zaměřte se na podstatu domů v pasivním standardu. Ty fungují jako systém, a tak jsou funkční a úsporné jen tehdy, když se o minimalizování úniků tepla starají všechny jejich části. Při výběru tvaru střechy a střešní krytiny proto zohledněte i konstrukční, finanční nebo ekologická hlediska. Popřemýšlejte také nad možností využití plochy pro realizaci zelené střechy nebo umístění solárních panelů.
Při stavbě pasivního domu myslete na využití obnovitelných zdrojů energie. Na střechu pasivního domu proto můžete umístit například solární panely, které zajistí výrobu elektřiny.
Střecha by měla být konstrukčně jednoduchá
U střech pasivních domů je nejdůležitějším kritériem vysoká úroveň tepelné ochrany. Dobře izolovaná střecha je totiž stejně významná jako zateplení pasivních domů nebo výběr oken s nízkou hodnotou součinitele prostupu tepla. Čím jednodušší konstrukci zastřešení zvolíte, tím snáze dosáhnete energeticky úsporného řešení. Jednou z možností, jak omezit tepelné ztráty, je zmenšit plochu střechy, přes kterou by mohlo teplo unikat.
Taková střecha bude vzhledem ke kompaktním rozměrům cenově dostupnější, a tak sníží náklady na stavbu. Střecha pasivního domu by se také měla obejít bez vikýřů, úžlabí, tvarových přechodů a dalších problematických míst, které mohou způsobovat úniky tepla.
Od sedlových střech se u pasivních domů ustupuje
Pokud jste měli představu o pasivním domu s tradiční sedlovou střechou, zkuste své rozhodnutí přehodnotit. Střechy sedlového typu se sklonem přesahujícím 30° mají podstatně větší plochu krytiny. Klasické sedlové střechy jsou poměrně konstrukčně náročné. Aby byly tepelné ztráty minimální, musí se utěsnit všechny spoje včetně míst styku krokví a kleštin.
Dokonalá izolace bez vytvoření tepelných mostů je obtížná. Pasivní dům se sedlovou střechou proto doporučujeme jako alternativní řešení tam, kde jiný typ zastřešení nelze využít. Vzhledem k typu okolní zástavby může například stavební úřad povolit výstavbu domu právě jen se střechou sedlovou, naopak plochému typu střechy dá stopku.
Ploché a pultové střechy hrají prim
Zřejmě už tušíte, že vhodnou variantou zastřešení pasivního domu jsou jednoduché ploché a pultové střechy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Plochá střecha má spád do 10°, střecha pultová se pak vyznačuje vyšším sklonem. V obou případech jde o konstrukčně jednoduché typy zastřešení, u kterých odpadají problémy s utěsněním obálky budovy.
Na rozdíl od sedlových střech není podpůrných prvků a dalších technických detailů tolik, a tak se minimalizuje počet problematických míst, přes které by mohlo teplo unikat. Ploché a pultové střechy však jen těžko zahrnete do historické zástavby. Počítejte také s vyššími náklady na údržbu, omezeným výběrem střešní krytiny a zřejmě i kratší životností ve srovnání s tradiční sedlovou střechou.
Zelená střecha ochladí dům a vyčistí vzduch
Přijde vám placka na střeše domu fádní a nezajímavá? Z nudné ploché střechy můžete relativně snadno vybudovat tzv. zelenou střechu, která přináší řadu výhod. Kromě toho, že zelená střecha vypadá poutavě a přímo propojuje stavbu s přírodou, má vliv i na funkci pasivního domu. Zelené střechy totiž v letních měsících ochlazují konstrukci stavby, a tak zabraňují jejímu přehřívání.
Zeleň navíc chladí i střešní plášť, který by byl v opačném případě namáhaný silnými slunečními paprsky. Proto se jeho životnost prodlužuje. Zelená střecha na pasivním domě zpomaluje odtok dešťové vody, produkuje kyslík a čistí vzduch. Za zmínku stojí také fakt, že na realizaci zelené střechy můžete čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.
Využijte střechu pro výrobu energie i sběr vody
Nezapomeňte, že cílem pasivních domů je nejen minimalizování tepelných ztrát, ale také šetrné hospodaření za pomoci obnovitelných zdrojů energie. A právě v této oblasti hraje zastřešení pasivního domu důležitou roli. Na střechu totiž můžete umístit například fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny nebo solární kolektory pro přímý ohřev vody.
Střecha pasivního domu vám poslouží i ke sběru dešťové vody. Byla by škoda směřovat vodu ze svodů střechy rovnou do kanalizace. Pořiďte si retenční nádrž, ve které se bude dešťová voda shromažďovat. Čím větší bude plocha střechy, tím objemnější nádrž budete potřebovat. Posbíranou dešťovou vodu pak využijete pro zalévání zahrady, splachování toalety nebo mytí auta.
Inspirujte se návrhy pasivních domů z projektu Český soběstačný dům, který naše společnost Internorm dlouhodobě podporuje. Zjistíte, že zastřešení pasivního domu lze řešit vkusně, úsporně a velmi efektivně. Nepodceňujte možnosti využití obnovitelných zdrojů energie – přinesou vám úsporu a odlehčí životnímu prostředí.
Zdroj fotografií: Internorm