V souvislosti s požadavky na neustálé snižování nákladů na vytápění a šetrný přístup k životnímu prostředí se už delší dobu těší oblibě tzv. pasivní domy. Jsou zkonstruovány s ohledem na minimalizování tepelných ztrát budovy a využívání obnovitelných zdrojů energie. Vybrali jsme pro vás 5 hlavních důvodů, proč byste i vy měli začít uvažovat nad stavbou domu v pasivním standardu.
Pasivní domy v zimě udržují teplo a v létě zase naopak příjemný chládek.
1. Finančně úsporné bydlení
I když se realizace pasivního domu zpravidla prodraží o cca 20 %, z dlouhodobého hlediska přinese výraznou úsporu nákladů na provoz domácnosti. Projekt zohledňuje orientaci domu, polohu parcely i použití vhodných stavebních materiálů a konstrukčních prvků tak, aby byly náklady na vytápění a ohřev vody co možná nejnižší.
Pasivní domy vyžadují pro komfortní bydlení výrobu tepla s využitím dodatečného zdroje energie jen přibližně 2 až 3 týdny v roce. Ve srovnání s klasickou stavbou tak spotřebujete až o 90 % méně elektřiny, plynu nebo dřeva. Návratnost investice do pasivní stavby se udává kolem 20 let, je však ovlivněna mnoha faktory.
2. Čerstvý vzduch v domě po celý den
V rodinných domech postavených v pasivním standardu je příjemný čerstvý vzduch po celý den, a to bez potřeby větrání okny. Pasivní domy jsou totiž vybavené rekuperační jednotkou, která zajišťuje odvod vydýchaného vzduchu a přívod vzduchu čerstvého.
Kromě obměny vzduchu dochází i k předávání tepla, takže se opět výrazným způsobem snižují energetické ztráty domu. Systémy rekuperace jsou doplněny o filtrační technologie, které zachytávají nečistoty. Bydlení v pasivních domech se proto doporučuje zejména lidem s různými onemocněními dýchacích cest.
3. Špičková okna a zasklení
Pokud se pustíte do realizace pasivního domu, můžete si být jisti, že všechny výplňové otvory budou z hlediska konstrukce i tepelněizolačních vlastností na velmi vysoké úrovni. Právě kvalitní okna a dokonalé zasklení jsou totiž pro domy v pasivním standardu jedním z nejdůležitějších stavebních prvků, které se podílí na snižování tepelných ztrát.
Proto se naše okna Internorm často využívají pro moderní pasivní domy. Plastová, plasthliníková i dřevohliníková okna vyrábíme na míru pro každou budovu, a tak přesně odpovídají požadavkům zákazníka. Navíc jsou doplněny různými I-tec inovacemi, které zvyšují komfort při používání, bezpečnost i energetickou úspornost.
4. Příjemná teplota i v letních měsících
Bydlení v pasivním domě si oblíbíte. Příjemnou vnitřní teplotu v něm totiž budete mít po celý rok, a to i v letních měsících. Kvalitní tepelná izolace zabrání přehřívání budovy, systém rekuperace pak využijete pro noční předchlazování venkovním vzduchem. V kombinaci s kvalitní stínicí technikou vám přes okna projde do interiéru jen tolik slunečního záření, kolik budete chtít.
5. Šetrnost k životnímu prostředí
Vzhledem k tomu, že pasivní domy mají minimální tepelné ztráty a pracují s obnovitelnými zdroji energie, jsou ve srovnání s klasickými stavbami podstatně šetrnější k životnímu prostředí. Na to je třeba myslet i vzhledem ke stále se zpřísňující legislativě. Už od 1. ledna 2020 vejde v platnost novela stavebního zákona, kvůli které bude možné stavět jen domy s téměř nulovou spotřebou. Pokud se rozhodnete pro realizaci pasivního domu, budete o krok napřed a s legislativními úpravami nebudete muset mít velké starosti.
Pokud se pro stavbu rodinného domu v pasivním standardu nakonec rozhodnete, zaměřte se na výběr precizně zpracovaných oken, které vám budou dobře sloužit desítky let. Kontaktujte nás, rádi vám představíme všechny vhodné produkty z výrobní řady Internorm a najdeme takové řešení, které bude vašemu pasivnímu domu nejlépe slušet.
Zdroj obrázků: Internorm