• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Vytápění pasivních domů
  • Pasivní dům

Vytápění pasivních domů: pro jaký systém se rozhodnout?

  • Posted on 13. 12. 201928. 2. 2022
Total
0
Shares
0
0
0

Pasivní domy vynikají svou energetickou úsporností. Ve srovnání se standardními stavbami spotřebují až o tři čtvrtiny méně energie. I přesto musí být vybaveny doplňkovým topením, které zajistí tepelnou pohodu během nejchladnějších měsíců. Pasivní domy potřebují dodat jen malé množství tepla, proto se nevyplatí investovat do výkonných topných systémů, které by mohly způsobovat i přehřívání budovy. Naopak je namístě sáhnout po cenově dostupném, jednoduchém a dobře regulovatelném zdroji energie.

Systémy vytápění pasivních domů

Pasivním domům potřebujeme dodávat jen malé množství tepla, proto je vhodné např. elektrické vytápění, tepelné čerpadlo a není třeba se bát ani krbových kamen.

Vytápění zemním plynem v pasivním domě? Raději ne

Zatímco ve starších a energeticky náročnějších budovách je topení zemním plynem často nejlepší variantou, pro pasivní domy se příliš nehodí. Náklady na pořízení kotle na zemní plyn a vybudování otopného systému jsou velmi vysoké.

Vzhledem k tomu, že potřebujete pasivním domům dodávat jen malé množství tepla, byla by návratnost investic v řádu desítek let. Topný systém se navíc špatně reguluje, a tak může při nárazové změně teplot (například při vaření) dojít k přehřátí budovy. I přes relativně nízké provozní náklady upřednostněte jiný systém vytápění, který bude možná nákladnější na provoz, ale přinese komfortnější používání.

Elektrické vytápění vyniká skvělou regulovatelností

Z hlediska nízkých pořizovacích nákladů, komfortu a regulovatelnosti vyniká elektrické vytápění. Možná namítnete, že topení elektřinou je drahé. Vzhledem k tomu, že potřebujete dodat pasivnímu domu jen malé množství tepla a jen v těch nejchladnějších dnech, se vám ale vyplatí. Při použití elektřiny jako zdroje vytápění budete navíc uplatňovat levnější sazbu elektřiny pro celý provoz domu, a tak ve výsledku zaplatíte méně za spotřebu. Čím více elektrospotřebičů doma používáte, tím budou úspory znatelnější. Elektrické topení v pasivním domě lze realizovat několika způsoby:

Elektrické podlahové topení

Pro vytápění pasivních domů se úspěšně využívá elektrické podlahové topení v podobě topných kabelů, rohoží nebo speciálních topných fólií. V každé místnosti je samostatný topný okruh, a tak si můžete teplotu libovolně nastavovat dle potřeby. Díky snadné regulovatelnosti budete na změny teplot rychle reagovat. Při vaření v kuchyni, kdy teplota náhle stoupne, můžete okamžitě elektrické topení vypnout a zabránit tím přehřívání. Alternativou k podlahovému topení je vytápění stropní, které využívá principu sálání tepla.

Sálavé topné panely 

Doplňkové vytápění domů v pasivním standardu můžete vyřešit montáží sálavých topných panelů na zeď nebo strop. Topná tělesa využívají principu sálání tepla na úkor konvekce, a tak se okolní vzduch ohřívá jen minimálně. Infračervené záření v neviditelném spektru dopadá přímo na předměty a lidské tělo a ohřívá je. Tepelný komfort tak bude zajištěn i při nižších vnitřních teplotách. Sálavé topné panely jsou cenově dostupné a umožňují i dodatečnou montáž.

Tepelné čerpadlo využijete i pro ohřev vody

Tepelná čerpadla patří k nejúspornějším a současně ekologickým zdrojům tepla. Jejich pořizovací náklady jsou poměrně vysoké, ale umožňují i levný ohřev vody, který je třeba v pasivních domech zajistit v průběhu celého roku. I v tomto případě budete využívat levnější tarif pro provoz spotřebičů a snížíte výdaje za elektřinu. Pořízení tepelného čerpadla se vyplatí zejména u větších rodinných domů.

Další možností je vytápění pasivního domu pomocí krbových kamen. Na tuto problematiku jsme se podrobně zaměřili v předchozím článku Krbová kamna a jejich použití v pasivních domech.

Při realizaci pasivního domu vyberte takový zdroj tepla, který zajistí tepelnou pohodu a nezpůsobí přehřívání budovy. Kromě nákladů na provoz zohledněte i pořizovací náklady a propočítejte si návratnost investic. Možná zjistíte, že se vám nejvíce vyplatí topení elektrické, a to i přes vyšší náklady na provoz.

Při realizaci pasivního domu se zaměřte také na použití kvalitních oken a dveří. Okna Internorm i dveře Internorm jsou zkonstruovány s ohledem na co nejlepší tepelněizolační vlastnosti, proto jsou pro použití u pasivních domů ideální volbou. Naše okna a dveře najdete například v moderních dřevostavbách v Mníšku pod Brdy a Vyžlovce i mnoha dalších pasivních domech.

 

Zdroj fotografií: Internorm

  • Dveře
  • Internorm okna
  • okna
  • Okna Internorm
  • pasivní dům
  • vytápění
komentář
  1. Pavel napsal:
    8. 3. 2021 (16:14)

    Dobry den, dovolil bych si pridat svou zkusenost s naklady na vytapeni a ohrev vody v pasivnim dome https://www.procpasiv.cz/kolik-nas-stoji-vytapeni-v-pasivnim-dome/, mozna to nekomu pomuze. Pavel

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter