• Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
  • Internorm.cz
  • Prodejci
Internorm
Internorm
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Okno s výhledem na rybník
  • Architektura a design

Z čeho se vyrábí sklo a jaké technologie se používají u zasklení oken?

  • Posted on 14. 10. 20206. 4. 2021
Total
0
Shares
0
0
0

Výroba skla má v evropských zemích mnohaletou tradici, která se odráží v precizním zpracování oken. Každý den se díváme přes skleněné výplně oken a vpouštíme do interiérů přirozené světlo, aniž bychom se zamýšleli nad tím, z čeho a jak se vyrábí. Přinášíme vám základní informace o výrobě skla i okenních tabulí, které zásadním způsobem ovlivňují kvalitu a funkčnost oken – plastových, plasthliníkových i dřevohliníkových.

Takto vypadá řez celým oknem od Internormu.

Sklo se vyrábí ze směsi sypkých surovin

Bez směsi surovin, která je základem pro výrobu skla, by okenní tabule nikdy nevznikly. Směs označovaná jako kmen obsahuje především sklářské písky s výrazným podílem oxidu křemičitého a další suroviny – například sodu, dolomit či vápenec. Tyto přírodní minerály totiž obsahují oxidy, které jednak vytváří sklo, jednak ho zpevňují a vylepšují. Do kmene se navíc přidává i určité množství skleněných střepů. Skla se vyrábí na základě přesně definovaných receptur, ve kterých jsou stanoveny poměry jednotlivých surovin.

Výroba skla probíhá ve 4 fázích

Směs suchých a sypkých surovin je potřeba proměnit v krásné hladké a čiré sklo, které najde využití nejen při výrobě oken. Díky moderním technologiím je proces výroby skla do velké míry zautomatizovaný. Skládá se ze 4 hlavních fází:

1. Příprava vsázky

Výchozí suroviny se skladují odděleně v silech, a tak je potřeba je smíchat v požadovaném poměru. Tento proces se označuje jako příprava vsázky. Jednotlivé složky se odváží na navažovacích linkách a dopraví do zásobníků před pecí.

2. Tavení

Kouzlo proměny sypkých surovin ve sklo probíhá v moderních sklářských pecích, ve kterých se vsázka taví při teplotě kolem 1600 °C (v závislosti na použitých surovinách). Tak vysokých teplot se v moderních sklárnách dosahuje použitím výkonných plynových nebo olejových hořáků. Směs se promění ve sklovinu.

3. Tvarování

Roztavené sklo se v další fází tvaruje. Využívají se různé metody tvarování skla včetně válcování, lití nebo lisování. Pro výrobu plochých skel se v současné době nejčastěji využívá technologie plavení skla (float proces). Tekuté sklo z tavicího agregátu nateče do lázně, ve které se nachází roztavený cín. Vlivem povrchového napětí a gravitační síly se sklo rozteče a vytvoří hladkou plochu s rovnoměrnou tloušťkou po celé délce.

4. Chlazení

Už během procesu plavení teplota skloviny klesne o několik set stupňů. V poslední fázi se skleněný pás přesune do chladicího tunelu, kde se postupně ochlazuje. Proces chlazení skla musí být řízený a pozvolný, aby nedocházelo k lámání. Jakmile se sklo zchladí, je připraveno k rozřezání na tabule požadovaných rozměrů.

Okno s výhledem na rybník

Všechna okna Internorm mají nadprůměrné tepelněizolační vlastnosti.

Tepelněizolační zasklení obsahuje i vzácné plyny

Skleněné tabule vyrobené s využitím nejmodernějších technologií a automatických linek se dále zpracovávají. Řežou se na požadované rozměry a vyrábí se z nich zasklení oken v podobě dvojskel či trojskel. U všech oken Internorm používáme jen izolační trojskla, která se vyznačují nadprůměrnými tepelněizolačními vlastnostmi.

Sklo však není jediným materiálem, které v zaskleních najdete. Do prostoru mezi tabulemi skla se umísťují velmi tenké vrstvy ušlechtilých kovů, stejně tak i ušlechtilé plyny. Jde především o argon či krypton, které zajišťují dokonalou tepelnou izolaci.

Bezpečnostní sklo (ESG) se vyrábí zahřátím na vysokou teplotu

Kromě standardních tepelněizolačních skel se okna osazují i bezpečnostními skly, která se vyznačují vyšší pevností a odolností vůči nárazu i prudkým změnám teplot. Dojde-li k rozbití bezpečnostního skla, vytvoří se malé úlomky s neostrými hranami, které minimalizují riziko zranění. Bezpečnostní sklo (ESG) označované jako kalené se vyrábí zahřátím tabule skla na vysokou teplotu přesahující 600 °C. Po nahřátí se sklo prudce ochladí, čímž dojde ke změně rozložení vnitřního napětí.

Prémiové povlaky pro zlepšení vlastností skla

Vlastnosti zasklení lze kromě kalení upravovat i použitím speciálních povlaků. Například u všech oken od Internormu včetně letošní novinky dřevohliníkových oken HV 450 najdete nový prémiový povlak ECLAZ. Díky pokročilé výrobní technologii podstatně lépe propouští modré světlo, a tak do interiéru pronikne až o 10 % více přirozeného světla.

Kvalita zpracování skleněných výplní má na funkčnost a tepelněizolační vlastnosti stejně velký vliv jako konstrukce okenních rámů a dalších komponentů. To si v Internormu dobře uvědomujeme, proto jednotlivé konstrukční prvky vyrábíme ve vlastních závodech v Traunu, Sarleinsbachu a Lannachu. Okna jsou kompletně vyrobena v Rakousku, a to včetně izolačních i bezpečnostních skel. Celkovou koncepci systému oken máme ve vlastních rukou. Obraťte se na některého z našich kvalifikovaných partnerů a pořiďte si okna s dokonalými skly i okenními rámy, které vám budou sloužit desítky let.

Zdroj fotografií: Internorm

 

 

 

  • Architektura
  • bezpečnostní sklo
  • Dřevohliníková okna
  • Internorm okna
  • okna
  • Okna Internorm
  • Plasthliníková okna

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Kategorie
  • Jak vybrat
  • Jak na to
  • Architektura a design
  • Pasivní dům
  • Reference
Nejzajímavější témata
Architektura bezpečnostní sklo Design domovní dveře Dveře dveře Internorm Dřevohliníková okna dřevohliníkové dveře hliníková okna hliníkové dveře I-tec Internorm Internorm historie Internorm okna Jak na to nízkoenergetický dům odvětrání Odvětrání oken okna Okna Internorm pasivní dům Plasthliníková okna plastová okna protisluneční ochrana reference rekonstrukce soběstačný dům stínicí technika stínění terasové dveře trojité zasklení vchodové dveře ventilace výměna dveří Výměna oken větrání zabezpečení oken zasklení zdvižněposuvné dveře zdvojená okna zelená úsporám Zelená úsporám 2019 údržba oken Český soběstačný dům žaluzie
O nás
Před více než 87 lety jsme sice začínali jako malé rodinné zámečnictví, ale postupně jsme se díky rychlému technickému vývoji, neustálým inovacím a hlavně poctivé práci stali největší mezinárodně aktivní značkou oken. Odjakživa se snažíme vyhovět i těm nejnáročnějším přáním našich klientů a jedině díky vám se tak můžeme neustále posouvat dopředu. Rádi bychom se vám proto odvděčili novým blogem Internorm, ve kterém se můžete těšit na užitečné rady, chytré tipy a referenční stavby.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Napište, co hledáte a stiskněte Enter