Svět oken je velmi pestrý a zorientovat se v něm nemusí být pro laika nic jednoduchého. Pokud vás čeká realizace novostavby, nebo se pouštíte do rozsáhlé rekonstrukce, znalost základního názvosloví vám přijde vhod. Na výběr oken podle použitých materiálů, parametrů a technologií jsme se zaměřovali už v předchozích článcích. Teď se vrátíme o krok zpět a zaměříme se na to, jak se okna rozdělují podle tvaru, typu konstrukce i způsobu otvírání.
Pokud je to možné, je velmi dobrým řešením kombinace velkých prosklených ploch se zdvižněposuvnými dveřmi.
Typy oken podle tvaru
V moderní architektuře, která je charakteristická tvarovou jednoduchostí a čistým minimalistickým stylem, rozhodně vedou okna pravoúhlá. Vyrábí se ve čtvercovém i obdélníkovém tvaru a v libovolných rozměrech. U domů v klasickém či venkovském stylu se pak velká pravoúhlá okna vizuálně rozdělují okenními příčkami, které jsou typické pro designový styl oken Ambiente od Internormu.
Vedle klasických pravoúhlých oken však existují i okna atypických tvarů. Vyrábí se buď jako šikmá (v podobě trojúhelníků, kosodélníků nebo kosočtverců), nebo oblouková. Ta mohou mít kruhový tvar, nebo jen vybrané obloukové segmenty. V případě volby oken atypického tvaru je třeba počítat s náročnější stavební přípravou, zakázkovou výrobou a volbou stínicí techniky zhotovené na míru. Pořizovací náklady jsou vzhledem k atypickému řešení podstatně vyšší, i z toho důvodu dlouhodobě vedou klasická pravoúhlá okna.
U atypických oken musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, náročnější stavební úpravou a výrobou stínicí techniky na míru.
Arkýřová a vikýřová okna
V souvislosti s názvoslovím typů oken nesmíme opomenout okna vikýřová a arkýřová. Jedná se o architektonické prvky, které opticky vyčnívají ze zdiva do prostoru. Vikýře jsou alternativou ke střešním oknům a uplatňují se tam, kde je žádoucí přivést do prostoru pod střechou více čerstvého vzduchu a světla. Vikýře rozšiřují půdní prostor a ozvláštňují vzhled budovy.
Arkýř vyčnívá z průčelí nebo nároží budovy a umožňuje lepší výhled do okolí. Proto se zpravidla staví v některém z vyšších pater domu. Vybudováním arkýře se zvětší užitná plocha. Jak v případě vikýřů, tak arkýřů lze použít standardní fasádní okna pravoúhlého či atypického tvaru.
Netradičními architektonickými prvky jsou arkýřová a vikýřová okna.
Typy oken podle konstrukce
Z konstrukčního hlediska se okna rozdělují na jednoduchá a zdvojená. V minulosti využívaná jednoduchá okna s jedinou tabulí skla vystřídala moderní okna s dvojskly či trojskly, která splňují přísné požadavky na tepelněizolační vlastnosti.
Okna Internorm mají výborné tepelněizolační vlastnosti.
Před rozmachem oken s dvojitým či trojitým zasklením se s oblibou využívala zmíněná zdvojená okna, u kterých se venkovní a vnitřní křídla s jedním sklem sešroubovala k sobě. Zdvojená okna se v sofistikované podobě využívají i v současnosti. Kombinují jednoduché zasklení s dvojsklem či trojsklem a ve vnitřním prostoru rámu mají integrovanou stínicí techniku. Díky tomu jsou rolety či žaluzie bezúdržbové, protože je skleněná tabule chrání před znečištěním. Zdvojená okna s integrovaným stíněním se hodí zejména pro dodatečnou vestavbu, protože není nutné instalovat samostatnou stínicí techniku a provádět stavební úpravy na fasádě.
Typy oken podle způsobu otvírání
Při výběru oken zvažte i různé možnosti otvírání. Standardem jsou stále okna otevíravá, která jsou vybavena bočními panty. Protože však při otevření zasahují do vnitřního prostoru místnosti, není otevíravý způsob vhodný pro okna velkých rozměrů. V moderní architektuře se stále častěji využívají pevná neboli fixní okna v podobě velkých celoskleněných stěn. Vzhledem k rozmachu systémů rekuperace není otvírání všech oken v domě nezbytné. Velké prosklené plochy se často kombinují s komfortními zdvižněposuvnými dveřmi, které podporují otevřenost prostoru a vynikají z hlediska snadné manipulace, bezpečnosti a moderního designu.
V pasivních domech již není nutné mít všechna okna otevíravá. Rekuperační jednotky totiž zajistí automatické větrání, ale zamezí také tepelným ztrátám.
Kromě otevíravých a fixních oken existují i další typy podle způsobu otvírání, například:
- Výklopné – nejčastěji se využívá pro větrání v technických prostorách
- Sklápěcí – otvírá se na způsob ventilace, a tak je vhodné k odvětrávání prostorů
- Otočné podle středu – okno se otáčí podle středové osy, a tak do vnitřního prostoru místnosti zasahuje menší plochou
- Kyvné – okna se otvírají tahem za spodní část rámu. Časté řešení v případě střešních oken.
- Výklopně-kyvné – nabízí dvě možnosti otvírání (buď jak výklopné, nebo kyvné). Využívá se u střešních oken.
Máte specifické požadavky týkající se tvaru či způsobu otevírání oken? Obraťte se na certifikované partnery Internorm, kteří vám představí všechny možnosti provedení. Pro realizaci mimořádných přání architektů a investorů nabízí Internorm samostatnou koncepci výroby STUDIO XL, která přináší nové možnosti řešení individuálních architektonických představ. V malosériové výrobě jsou velkoformátové dřevohliníkové prvky dostupné až do šířky 12 metrů.
Zdroj fotografií: Internorm