Záleží vám na životním prostředí a rádi byste bydleli tak, abyste za sebou zanechali co nejmenší ekologickou stopu? Zařiďte si ekologickou domácnost, která bude mít na přírodu jen minimální negativní dopady. Za šetrný přístup budete navíc odměněni úsporou peněz, které vydáte na provoz svého domu. Připravili jsme pro vás 10 tipů, jak dosáhnout ekologické domácnosti (u novostavby i rekonstrukce) pomocí moderních technologií a inovativních přístupů.
Topný systém představuje velkou energetickou zátěž. Pořiďte si proto izolační okna s velkou tepelnou propustností.
1. Využijte dešťovou vodu v nejvyšší možné míře
Používání pitné vody pro mytí auta, zalévání zahrady nebo třeba splachování toalety zatěžuje životní prostředí a zbytečně se prodražuje. Na tyto činnosti je nejlepší využívat dešťovou vodu, která bude ze střechy stékat do retenčních nádrží. Z nich pak můžete vodu odčerpávat pomocí čerpadla, případně přivést i přímo do domu a využít ji pro splachování toalety.
Kromě dešťové vody pak ekologické domácnosti pracují i s tzv. šedou vodou, která vzniká po sprchování nebo mytí vodou. Pokud použitou pitnou vodu pročistíte kvalitním filtračním systémem, můžete ji opět použít na zahradě nebo pro splachování WC.
2. Snižte spotřebu vody pomocí perlátoru
Spotřebu pitné vody v domácnosti můžete snadno redukovat i bez nákladných investic do retenčních nádrží nebo filtračních systémů. Pokud na vodovodní baterie nainstalujete úsporné perlátory, sníží se průtok vody až o polovinu, a to bez výraznějšího snížení mycího účinku. Perlátor zajistí provzdušnění vody, omezí její stříkání a usměrní souvislý tok.
Výrobci sanitární techniky na úsporu spotřeby myslí, a tak často vyrábí například i sprchové hlavice, ve kterých je perlátor již nainstalovaný. Jeden model sprchových hlavic nebo vanových baterií pak bývá často dostupný jak v tradičním, tak ekologickém provedení. Chcete-li snížit spotřebu vody, upřednostněte typ s integrovaným perlátorem.
3. Pořiďte ekologické WC s úsporným splachovačem
S každým spláchnutím toalety se spotřebuje velké množství vody. Zejména ve vícečlenných domácnostech s vysokou frekvencí pohybu je namístě zvážit pořízení ekologické toalety, která při spláchnutí spotřebuje mnohem méně vody.
Běžné typy splachovačů spotřebují přibližně 3 litry vody na malé spláchnutí a 6 až 9 litrů na spláchnutí velké. Moderní eco splachovací systémy jsou zkonstruované tak, aby při spláchnutí spotřebovali jen 2, nebo 4 litry vody, a to bez omezení mycího účinku. Výměnou klasického splachovače za ekologický snížíte spotřebu vody na toaletě přibližně o polovinu.
4. Vyberte izolační okna s nadprůměrnou propustností světla
Vedle spotřeby vody představuje v domácnostech velkou ekologickou zátěž také topný systém. Čím více energie je pro vytopení domu potřeba, tím je provoz domácnosti nákladnější a ekologická stopa razantnější. Proto je důležité důkladně utěsnit obálku stavby tak, aby přes ni unikalo jen minimální množství tepla.
Naprostým základem všech ekologických domů jsou moderní okna vybavená izolačními trojskly, která energetickou náročnost budovy výrazně sníží. Nakonec nejde o to, rozhodnete-li se pro plastová, plasthliníková či dřevohliníková okna. Vždy však musí vynikat kvalitní konstrukcí, použitím špičkových izolačních materiálů, izolačním zasklením a kvalitním kováním.
Z hlediska ekologie je důležité také množství přirozeného světla, které přes okna pronikne do domácnosti. Maximálním podílem skla se vyznačují například plasthliníková okna KF 520 s nenápadným subtilním rámem. Díky prémiovému povlaku skla ECLAZ, který je extrémně propustný pro světlo, do interiéru pronikne až o 10 % více přirozeného světla. Váš domov bude prosvětlený po většinu dne i bez použití umělého osvětlení.
5. Vyhněte se zbytečnému větrání otevřenými okny
Pokud máte ve zvyku často a dlouho větrat otevřenými okny, zbytečně přicházíte o drahocenné teplo. Pro opětovné vytopení domácnosti na požadovanou teplotu musí topný systém běžet na plné obrátky a spotřebuje spoustu energie.
Chcete-li vyvětrat prostory oknem, upřednostněte krátké a intenzivní větrání, během kterého se obmění vydýchaný vzduch za čerstvý a povrchy předmětů se nestihnou ochladit. Naopak nenechávejte dlouho okna otevřená „na ventilačku“. Ekologickým řešením je montáž oken s inovativní technologií I-tec větrání. V okenním křídle mají integrovaný ventilační systém, který se postará o vyvětrání i bez otevření okna.
Při dlouhém větrání přicházíte o cenné teplo. Větrejte raději krátce a intenzivně.
6. Rekuperační systém zužitkuje zbytkové teplo
Zejména v nízkoenergetických a pasivních domech se s oblibou používá systém rekuperace. Ten jednak zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu i bez otvírání oken, jednak sníží nároky na vytápění. Při výměně „špinavého“ vzduchu za čerstvý totiž dochází k předávání zbytkového tepla. Chladný vzduch z exteriéru se tak rychle ohřeje a v domácnosti bude cirkulovat, aniž by snižoval vnitřní teplotu.
7. Zbavte se všech žroutů elektřiny
Při výběru nových domácích spotřebičů se vždy zaměřujte na zařazení do třídy energetické náročnosti. Velkým obloukem se vyhýbejte neúsporným spotřebičům v třídě B a nižší, které jsou neskutečnými žrouty elektřiny. Doporučujeme pořizovat jen spotřebiče A+, A++ či A+++, které jsou velmi úsporné. Čím méně elektrické energie spotřebujete, tím více ulehčíte životnímu prostředí.
8. Smart Home systémy zlepší kontrolu domácností
Díky moderním technologiím můžete chod své domácnosti zautomatizovat a zlepšit kontrolu nad jejím provozem. Velkým trendem jsou Smart Home systémy řízení domácnosti, které umožňují automatickou i vzdálenou regulaci vytápění, rekuperace, stínicí techniky nebo spotřebičů. Dokážou například vyhodnotit, že se v domácnosti nikdo nenachází, a tak sníží výkon topení, upraví ventilaci a vypnou osvětlení či spotřebiče.
Pomocí elektronických systémů můžete jednoduše ovládat také okna a stínění. Obsluhu vám usnadní nová inovace I-tec SmartWindow, která vás například upozorní na otevřená okna nebo zajistí automatické stahování rolet dle aktuálních klimatických podmínek.
9. Využívejte obnovitelné zdroje energie
Pokud chcete bydlet ekologicky a využívat všech darů přírody, neměli byste zapomínat na využívání obnovitelných zdrojů energie. U nízkoenergetických a pasivních domů se nejčastěji využívá sluneční energie, a to buď pro přímý ohřev vody pomocí solárních kolektorů, nebo produkci elektřiny s využitím fotovoltaických panelů.
10. Zelená střecha – dobrý skutek pro životní prostředí
Zejména v městské zástavbě roste zájem o stavbu rodinných a bytových domů se zelenými střechami. Ty jsou z hlediska ekologie velmi užitečné, protože podporují produkci kyslíku, snižují prašnost nebo vytváří dobré prostředí pro život včel a jiného blahodárného hmyzu. Zelené střechy navíc slouží jako izolační vrstva, a tak sníží energetickou náročnost budovy. Zajímavým konceptem jsou pak modré střechy, které zadržují vodu na střeše a efektivně s ní pracují.
Společnost Internorm dlouhodobě podporuje snahy o šetrnost k životnímu prostředí a minimalizování energetické náročnosti budov. I proto je hrdým partnerem projektu Český soběstačný dům, který rozvíjí myšlenku soběstačné architektury.
Zdroj fotografií: Internorm