Při pohledu na letecké snímky českých obcí a měst si nejde nevšimnout domodra zbarvených střech, které jsou pokryté solárními panely. Využití sluneční energie, která přispívá k energetické soběstačnosti budov, je zkrátka fenoménem dnešní doby. Namístě je však otázka, jestli se investice do domácího solárního systému skutečně vyplatí a přinese-li kýžený užitek. Jak to tedy s hřejivými slunečními paprsky a jejich zužitkováním opravdu je?
Energii ze solárních panelů lze použít mimo jiné i pro vyhřívání bazénu. Investice se vám vrátí do 10 let.
Solární panely: termické a fotovoltaické
Sluneční paprsky dopadající na střechu nebo zahradu lze využívat různými způsoby. K jejich zachytávání se používají solární panely, které se dělí na termické a fotovoltaické. V případě termických panelů (kolektorů) sluneční paprsky ohřívají teplonosnou kapalinu, která cirkuluje systémem a ohřívá vodu v zásobníku. Druhým typem solárních panelů jsou fotovoltaické, které využívají sluneční paprsky ke generování elektrické energie.
Instalace termických kolektorů je na ústupu, a to zejména kvůli jejich náročnější montáži a údržbě. Vést potrubí pro přenos kapaliny je zkrátka technicky složitější než připojit fotovoltaický panel k bojleru nebo bateriím. Přesto mají i termické solární systémy své výhody, díky kterým byste je neměli hned zavrhovat. Mají totiž vyšší účinnost, a tak si vystačí s menší plochou. Jsou dobrou volbou pro ohřev vody v bazénu nebo tam, kde není příliš místa na montáž většího počtu fotovoltaických panelů.
Způsoby využití energie z fotovoltaických panelů
Střechy moderních nízkoenergetických a pasivních domů běžně zdobí modré fotovoltaické panely, které jsou důležitým zdrojem elektrické energie. K čemu generovanou elektřinu využívat? Běžně se uplatňují dva způsoby. Panely se buď připojují přímo k elektrickému bojleru, který zajišťuje ohřev v domácnosti, nebo jsou napojené na bateriový systém.
V bateriích se energie akumuluje a dá se využít k napájení nejrůznějších spotřebičů, a to i v době, kdy slunce nesvítí. I když je solární systém vybavený bateriemi nákladnější, výrazným způsobem přispívá k energetické soběstačnosti a umožňuje napájení elektřinou i v případě výpadku distribuční sítě. Takové řešení najdete i u návrhů ostrovních domů z projektu Český soběstačný dům. Pokud zvažujete pořízení solárních panelů na střechu svého domu nebo na zahradu, musíte se rozhodnout, jakým způsobem chcete generovanou energii využívat.
Solární systémy patří nejen na nízkoenergetický či pasivní dům
Systémy využití obnovitelných zdrojů energie v čele se solárními panely mají své místo zejména v nízkoenergetických a pasivních domech. Snižují energetickou náročnost budovy, přispívají k udržitelnému rozvoji a zvyšují komfort bydlení. Solární panel (ať už termický, nebo fotovoltaický) však můžete dodatečně nainstalovat na jakýkoliv dům s výjimkou památkových a dalších specifických staveb.
V případě fotovoltaiky můžete navíc vyrobenou energii „poslat“ zpět do distribuční sítě a nechat si za generovanou elektřinu zaplatit. Byť to zní lákavě, prodej elektřiny není dvakrát výhodný. Vždy je lepší energii ze slunečních paprsků zužitkovat přímo ve svém domě, ať už k přímému napájení bojleru, nebo k akumulaci do baterií.
Investované peníze se vám do několika let vrátí
Investici do snižování energetické náročnosti budovy je třeba vnímat z dlouhodobého hlediska. Stejně je tomu i v případě oken od Internormu, které díky využití špičkových materiálů, I-tec inovací a tepelněizolačních skel sníží provozní náklady na vytápění a zabrání přehřívání budovy.
Výrobci solárních panelů počítají s jejich minimální životností kolem 20 let. Náklady na montáž a pořízení by se vám měly vrátit do 10 let, mnohdy i dříve. Odvíjí se to od mnoha faktorů, ať už jde o klimatické podmínky v dané oblasti, orientaci panelů, způsob nakládání s generovanou elektřinou, náklady na servis a údržbu a podobně. Před pořízením solárních panelů byste se měli obrátit na odbornou firmu, která vám s ohledem na umístění doporučí nejvhodnější řešení a propočítá návratnost investice.
S maximálním využitím obnovitelných zdrojů energie, včetně solárních panelů, počítá i Český soběstačný dům, jehož stavba bude každou chvíli dokončena.
Využijte státní dotace a zkraťte návratnost investic
Montáž solárních panelů je pro mnohé majitele rodinných domů zajímavá díky státním dotacím, které sníží pořizovací náklady až o polovinu, a tedy i zkrátí dobu návratnosti investice. V současné době můžete na pořízení solárního systému čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Jednorázový příspěvek lze využít jak v případě novostaveb, tak rekonstrukcí. Výše dotace závisí na typu solárního systému, jeho účinnosti a finanční náročnosti. Uveďme několik příkladů solárních systémů a výše státní dotace:
Typ solárního systému a výše finanční podpory:
- Solární termický systém na ohřev vody: 35 000 Kč
- Fotovoltaický systém pro přímý ohřev vody: 35 000 Kč
- Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie (celkový využitelný zisk do 1700 kWh.rok-1): 70 000 Kč
- Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie (celkový využitelný zisk do 3000 kWh.rok-1): 100 000 Kč
- Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie (celkový využitelný zisk do 4000 kWh.rok-1): 150 000 Kč
- Fotovoltaický systém spolupracující se systémy vytápění a ohřevu vody s tepelným čerpadlem: 150 000 Kč
Jestli se opravdu vyplatí investovat do pořízení solárního systému pro ohřev vody nebo akumulaci energie závisí na mnoha faktorech. V případě čerpání státních dotací je však montáž solárních panelů výhodná téměř vždy. Příspěvek z dotací můžete využít při výstavbě či rekonstrukci na řadu dalších stavebních systémů a konstrukčních prvků, a to včetně oken a vstupních dveří od Internormu. Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás, nebo navštivte nejbližší pobočku našich partnerů.
Zdroj fotografií: Internorm