Ať už rekonstruujete, nebo stavíte nový dům, s řadou stavebních prací budete muset počkat až do jara. Betonování či zdění v mrazivých dnech je komplikované a nese s sebou řadu problémů. Práce spojené se suchou výstavbou ale můžete provádět téměř bez omezení. Platí to i v případě montáže plastových oken a stínicí techniky, která se vyplatí z mnoha důvodů. Seznamte se s výhodami zimní montáže oken i se specifiky pracovního postupu.
S montáží plastových oken nemusíte čekat na jaro.
Výměnu oken lze provádět celoročně
Stojíte před rozhodnutím, jestli se do montáže plastových oken pustit už v zimě, nebo raději počkat až do jara? Pak byste měli vědět, že z technologického hlediska není instalace oken a dveří problematická ani při nízkých teplotách. Výměny oken i montáže do předpřipravených stavebních otvorů se provádí celoročně.
Montáž lze provádět při venkovních teplotách až –10 °C. Většina prací totiž probíhá za sucha a při utěsňování se používá PUR pěna, kterou lze aplikovat i v mrazu. Montážní pěnu lze obvykle aplikovat při zmíněné teplotě do –10 °C (konkrétní hodnoty se u různých výrobků mírně liší). Po vytvrdnutí však odolá i mnohem nižším teplotám. I kdyby pár dnů po osazení oken přišly arktické mrazy, na kvalitu montáže nebudou mít žádný vliv.
Pokud budete měnit původní okna za nová plastová ve vytápěném domě, můžete vnitřní úpravy kolem oken (omítky, štuky, výmalby) provádět bez omezení. U montáže v novostavbách je situace složitější. Není-li novostavba ještě vytápěná, je nutné stavbu uzavřít, měřit vnitřní teplotu a přizpůsobit jí plán stavebních prací. Na zapravení oken a fasády z vnější strany pak počkejte, až se oteplí.
Zimní montáží snížíte tepelné ztráty domu
Instalaci nových oken zbytečně neodkládejte. Vynikající tepelněizolační vlastnosti se totiž projeví ihned po výměně starých oken za nová, a tak už během nadcházející zimy snížíte výdaje za vytápění. Při rekonstrukci starých či historických budov však řešte výměnu s dostatečným předstihem. U nesourodé skladby fasády či při poškození zdiva je potřeba provést předpřípravu, která v mrazech může být komplikovaná. Obraťte se na naše certifikované partnery, kteří zhodnotí vaši situaci a doporučí vhodné řešení.
Montáž v zimním období má význam také u novostaveb. Uzavřením obálky stavby zabráníte zbytečnému promrzání vnitřního prostoru, profukování a pronikání vlhkosti. Teplota uvnitř rozestavěného domu bude po instalaci kvalitních oken vyšší než v exteriéru, a tak se budete moci brzy pustit i do dokončovacích prací. Urychlíte také proces vysušování a snížíte riziko vloupání do budovy.
Chcete snížit náklady na vytápění domu? S výměnou oken neotálejte.
Krátké čekací lhůty i výhodnější ceny
Okenářské firmy mají plné ruce práce zejména během jara a léta. Naopak v zimě jsou vytížené nejméně, a tak na odbornou montáž nebudete příliš dlouho čekat. Pokud se pro výměnu oken rozhodnete až v průběhu zimy, s velkou pravděpodobností proběhne montáž ještě v době, kdy bude topná sezóna v plném proudu. Výdaje za vytápění tak snížíte i v případě, odhodláte-li se k montáži na poslední chvíli.
Pořízením nových oken mimo hlavní sezónu pak můžete snížit i pořizovací náklady. Při nedostatku poptávky nebo nadbytku skladových zásob totiž některé firmy lákají zákazníky na slevy. Výběru dodavatele a montážní firmy však věnujte patřičnou pozornost a nerozhodujte se primárně podle ceny. Okna vám budou sloužit desítky let, proto vsaďte na kvalitu a osvědčeného výrobce s tradicí a referencemi.
Výměna oken v celém domě probíhá postupně
Rozhodli jste se vyměnit všechna okna v domě najednou? Montáž by měla probíhat tak, aby byly úniky tepla minimální. Z toho důvodu se provádí výměna oken postupně místnost po místnosti. V den plánované instalace zavřete všechna okna a ohlídejte, aby byly zavřené i dveře do místnosti, kde výměna probíhá.
Po dobu montáže vypněte topení – termostat by zaznamenal velký výkyv teploty a výkon topení by navýšil, aby se místnost rychle vyhřála na stanovenou úroveň. Draze vytvořené teplo by ale přes konstrukční otvor rychle uniklo, a tak by bylo vytápění neefektivní. Vnitřní prostory raději vytopte až po dokončení instalace.
Nezapomínejte na pravidelné větrání
Po výměně či instalaci nových oken (nejen plastových, ale i plasthliníkových či dřevohliníkových) je potřeba pravidelně větrat. Nadbytečná vlhkost se z vnitřního prostoru dostane ven, a tak se zabrání její kondenzaci a vzniku plísní. Řiďte se pravidly větrání v zimě – okna na pár minut otevřete dokořán, naopak se vyhněte dlouhému větrání „na ventilačku“.
Přesvědčili jsme vás, že montáž nových oken v zimě dává smysl? Podívejte se na kompletní portfolio oken Internorm a zvolte taková, která vašemu domu sednou a přinesou kýžený komfort i úsporu tepla.
Zdroj fotografií: Internorm