Moderní stavby v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu zajistí tepelnou pohodu i v těch nejchladnějších měsících. Pokud si i vy pochvalujete skvělé tepelněizolační vlastnosti domu a během zimy raději okna vůbec neotvíráte, aby vám nějaké to teplo neuteklo, zbystřete. Při nedostatečném větrání obytných místností se zvyšuje riziko vzniku plísní a srážení vlhkosti, navíc dochází k rychlému vydýchání vzduchu, které našemu organismu neprospívá.
I v nízkoenergetickém či pasivním domě je třeba občas vyvětrat. Pokud to uděláme krátce a intenzivně, jsou tepelné ztráty minimální.
Pravidelné větrání zabrání vzniku plísní a srážení vlhkosti
Proč vlastně větrat během zimy a dobrovolně se tak ochuzovat o část tepla, na jehož získání bylo potřeba značné množství energie? Důvodů je hned několik. V dokonale utěsněných místnostech může docházet ke srážení vlhkosti, která vzniká například během vaření. Vlhký vzduch se nemá jak dostat pryč, zeď začne vlhnout a později se objeví plísně. Nevzhledné plísně se často vyskytují v okolí oken. Dejte si pozor i v případě, že máte stavbu s trámovými konstrukcemi – také ty mohou začít postupně degradovat.
Čerstvý vzduch v obytných místnostech potřebujeme i pro zdraví a pocit pohody. Zejména v malých prostorách se vzduch rychle vydýchá a zvyšuje se množství oxidu uhličitého, což způsobuje únavové stavy, bolesti hlavy i zhoršení kvality spánku.
Jak správně větrat? Krátce a intenzivně
Větrání v obytných místnostech během zimy je důležité, musí však probíhat krátce a intenzivně. Rozhodně nenechávejte okna dlouhodobě otevřená „na ventilačku“. Kromě toho, že přijdete o velké množství tepla, postaráte se o prochladnutí stěn kolem oken. Bude se na nich kondenzovat vlhkost a opět se začnou tvořit plísně.
Přitom stačí, když přibližně třikrát denně otevřete okna na 3 až 5 minut a vpustíte do vnitřního prostoru čerstvý vzduch. I když se do domu dostane vzduch studený, po zavření oken se zase rychle ohřeje. Stěny a předměty přitom nestihnou vychladnout a tepelné ztráty budou minimální.
O přívod čerstvého vzduchu se postará rekuperace
V případě moderních pasivních domů opatřených systémem rekuperace vzduchu je větrání během zimy podstatně jednodušší. Ventilační systém se stará o průběžnou obměnu vzduchu bez potřeby intenzivnějšího větrání okny. Tepelné ztráty nejsou při použití systému rekuperace velké, protože vydýchaný vzduch z interiéru předává část tepla tomu čerstvému venkovnímu.
Kvalitní okna minimalizují tepelné ztráty
Základním předpokladem pro účinné a úsporné větrání je použití kvalitních oken, která vynikají nadprůměrnými tepelněizolačními vlastnostmi. Díky dokonalému těsnění propustí teplo právě jen během krátkého větrání. V průběhu dne uchovají veškeré teplo v obytných místnostech a zajistí rychlé prohřátí prostoru po větrání.
Skvělými vlastnostmi vynikají jak plastová, tak plasthliníková nebo dřevohliníková okna Internorm, která se hodí i pro nízkoenergetické a pasivní domy. Nadprůměrných izolačních vlastností dosahují díky vhodné kombinaci precizně zkonstruovaných okenních rámů, těsnění i zasklení.
Integrované větrání – komfortně a bez energetických ztrát
Výměnu vzduchu v obytných místnostech vám usnadní I-tec systém ventilace, díky kterému jsou interiéry větrány podle potřeby, komfortně a bez energetických ztrát. Větrání je integrováno přímo v okně, proto ho lze bez problémů instalovat i v případě rekonstrukcí. Integrovaná ventilace zajistí přívod čerstvého vzduchu bez průvanu a prachu.
Pohodlné ovládání pomocí inteligentního řízení domu
Patříte mezi příznivce moderních technologií a líbí se vám myšlenka inteligentního řízení domu? Námi dodávaný systém I-tec SmartWindow umožňuje i snadnou a pohodlnou obsluhu větrání a stínění prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu. O větrání obytných místností během zimy se tak snadno postaráte i ve chvíli, kdy zrovna nejste doma. Místnost můžete vyvětrat třeba už před příchodem z práce. Po návratu domů si užijete příjemný pobyt v domácnosti, která bude vyhřátá a současně plná čerstvého vzduchu.
Zdroj fotografií: Internorm
komentář
Pridal jsem svuj blog do oblibenych