Moderní okna umožňují otevírání v několika polohách. Kromě plného otevření okenního křídla se uživatelům nabízí ještě možnost ventilace (klika směřuje nahoru) a mikroventilace (klika směřuje šikmo). Tyto funkce zjednodušují regulaci obměny vzduchu, je však nezbytné využívat je správným způsobem. V opačném případě dochází ke zbytečným únikům tepla a nedostatečnému vyvětrání vnitřního prostoru. A co ještě je dobré o ventilaci vědět?
Nejúčinnějšího vyvětrání docílíte otevřením okna dokořán na několik minut, během nichž unikne minimum tepla.
Ventilace oken pomůže vyřešit problém s vysokou vlhkostí
Otevírání oken na ventilaci se doporučuje využívat jen ve chvíli, kdy je venkovní teplota vyšší než vnitřní. Aby totiž byla výměna vzduchu v interiéru dostatečná, musí být okno na ventilaci otevřené delší dobu. Při nižších venkovních teplotách by pak docházelo ke zbytečným únikům tepla.
Požití ventilace má význam v prostorách, které se potýkají se zvýšenou vzdušnou vlhkostí. V takovém případě je vhodné zajistit nepřetržitou obměnu vzduchu, díky které se bude vnitřní prostor postupně vysoušet. Otevření oken na ventilaci má význam také ve chvíli, kdy vzdušná vlhkost krátkodobě vzroste. K tomu dochází například při sušení prádla v místnosti.
V letním období lze používat otevření okna na ventilaci i během teplých nocí. Příjemný letní vánek bude do vnitřního prostoru proudit delší dobu a upraví vlhkost vzduchu i vnitřní teplotu. V takovém případě je však nezbytné pořídit sítě proti hmyzu, které zabrání návštěvě nezvaných polétavých hostů.
Mikroventilaci využívejte spíše sporadicky
Kvalitní okna musí být zkonstruovaná tak, aby zajistila dokonalé utěsnění místnosti. Při otevření na mikroventilaci se těsnění povolí, a tak bude vzduch do interiéru v omezené míře proudit. V zimním období se však používání mikroventilace nedoporučuje – unikne velké množství tepla, aniž by se prostor dostatečně vyvětral.
Kdy tedy mikroventilaci vlastně využívat? Tato funkce se hodí ve chvíli, kdy je dokonalé utěsnění obálky stavby na škodu. Typickým příkladem je použití digestoře, která dokáže v krátké době nasát velké množství vzduchu. Při utěsnění všech oken pak může v obytném prostoru vznikat podtlak, který se projeví zvuky meluzíny. Podobně je tomu i při použití centrálního vysavače. Po otevření okna na mikroventilaci nepříjemné zvuky zmizí, protože se bude vzduch z neutěsněného okna nasávat.
Na co si dát při používání mikroventilace pozor
Funkce mikroventilace může být v konkrétních případech praktickým pomocníkem, je však důležité používat ji s rozumem. V zimním období byste neměli okna odtěsnit nejen kvůli únikům tepla, ale také kvůli riziku poškození kování. Při použití mikroventilace se totiž může do vnitřní části okenního profilu dostat vlhkost a namrznout.
Pokud okno zavřete, chráníte své bydlení před rizikem vloupání. Tato ochrana je při použití mikroventilace výrazně omezená, protože se může okno po zatlačení na rám snadno otevřít. Při působení silného větru pak může dojít i k samovolnému otevření okna. Na pohled sice okno při použití mikroventilace vypadá jako zavřené, bezpečnostní i izolační schopnosti jsou však výrazně omezené.
V zimě větrejte intenzivně, ale krátce
Během zimy byste měli na použití ventilace i mikroventilace úplně zapomenout. Vnitřní prostor efektivně vyvětráte, pokud okno na pár minut otevřete dokořán. Dojde k výměně značného množství vydýchaného vzduchu za čerstvý a díky krátkému větrání unikne minimum tepla. Za pár minut se totiž nestihne ochladit povrch předmětů, stěn či podlah.
Integrovaný systém větrání zajistí maximální komfort
Pravidelné větrání obytných prostorů je důležité i ze zdravotního hlediska. Dlouhodobý pobyt v prostorách s vydýchaným vzduchem vede k únavě, bolestem hlavy a dalším problémům. Větrání pomocí otevření okna je nejjednodušší, ale ne zrovna pohodlné. U moderních pasivních a nízkoenergetických domů se stále častěji využívají systémy rekuperace vzduchu. Starají se o automatickou obměnu při minimalizování tepelných ztrát.
Chcete-li větrání vnitřního prostoru zjednodušit a zautomatizovat bez použití rekuperace, pořiďte si okna Internorm vybavená inovací I-tec Větrání. Systém odvětrávání je integrovaný přímo v okně, a tak ho lze bez problémů instalovat i v případě rekonstrukcí. Snadno vyvětráte každou místnost zvlášť podle potřeby, a to bez nutnosti manuálního otevírání okna. S využitím systému I-tec Connect pak budete výměnu vzduchu snadno ovládat i pomocí mobilního telefonu či tabletu, ať už budete kdekoliv.
Chcete se o výhodách integrovaného větrání a dalších inovacích dozvědět více? Obraťte se na naše kvalifikované partnery, kteří vám veškeré technologické vychytávky oken Internorm představí a doporučí nejvhodnější řešení.
Zdroj fotografií: Internorm