Chcete opustit ruch velkoměsta a alespoň na chvíli vyrazit do přírody, která jako oáza klidu zajistí únik od přetechnizovaného světa? Pak nejste sami. Zájem o rekreační objekty obklopené lesem, loukami nebo horami roste a s tím i cena chat a chalup. Zajímavou alternativu představují celoročně obyvatelné posedy, ve kterých můžete strávit celé dny a bez problémů v nich i nocovat. Svým vzhledem a skromnými rozměry v přírodě neruší, navíc se dají postavit téměř kdekoliv.
V celoročně obyvatelném posedu můžete strávit celé dny a bez problémů v něm i nocovat. Lze ho postavit třeba i na zahradě.
Objevte kouzlo posedů a kazatelen
Posedy a kazatelny jsou od nepaměti důležitým útočištěm myslivců, kteří mohou široké okolí sledovat z vyvýšeného místa a číhat na lesní zvěř. V posledních letech se však role posedů mění. Stávají se místem odpočinku a umožňují maximální propojení člověka s přírodou, a to při zachování patřičné úrovně pohodlí. S tím souvisí i proměna vzhledu moderních posedů.
Tradiční materiály v čele se dřevem se často kombinují s kovem či velkými prosklenými plochami, a tak jsou soudobé posedy oceňované i z architektonického hlediska. Vnitřní prostory posedu jsou koncipované tak, aby uživatelům umožnily odpočinek v průběhu dne i noci. Aby byly celoročně obyvatelné, mohou být vybavené malými kamny, nebo elektrickým přímotopem. Díky dobrým tepelněizolačním vlastnostem zajistí tepelnou pohodu i v chladnějších dnech, v létě se zase příliš nepřehřívají.
Stavba obyvatelných posedů z pohledu legislativy
Přemýšlíte nad pořízením celoročně obyvatelného posedu a hledáte vhodnou lokalitu pro jeho umístění? Ani posed či kazatelnu si nemůžete postavit kdekoli chcete a musíte respektovat územní plán. Vyhráno máte, chcete-li umístit posed na stavební parcelu. Bude-li od sousedního pozemku vzdálený alespoň tři metry a nepřesáhne plochu 25 m2, nebudete řešit stavební povolení ani ohlášení.
Obyvatelné posedy se obvykle umisťují na pozemky klasifikované jako zahrada. I v takovém případě je důležité respektovat územní plán, zahrada totiž musí být určena k rekreaci. O poznání složitější je výstavba obyvatelného posedu v lese. Zde jsou totiž povoleny jen stavby charakteristické pro hospodaření v lesích. Nejsnazší cestou je spolupráce s myslivci, kteří působí v honitbě, pod niž váš les spadá. Ti na sebe mohou posed zaregistrovat. Nejsložitější cestou je pak stavba posedů v chráněných krajinných oblastech, kde je třeba zahájit jednání přímo se správci.
Dřevo – základ většiny obyvatelných posedů
Obyvatelné posedy se staví tak, aby co nejméně narušily ráz okolní krajiny a podněcovaly k dokonalému souznění člověka s přírodou. Proto se zpravidla konstruují z masivního dřeva nebo několikavrstvých lepených biodesek. Pro ochranu proti klimatickým vlivům se dřevěná konstrukce opatřuje barevnými lazurami, které posedu dodají charakteristický vzhled a zajistí jeho ochranu a konzervaci.
Moderní obyvatelné posedy se obvykle usazují na pevnou železnou konstrukci, která se do země kotví na betonové patky nebo zemní vruty. Posed může stát i na konstrukci ze dřeva, případně jej lze umístit na strom, nebo vodní plochu pomocí pontonů. Posedy lze vybavit různými typy střešních krytin. Vzhledem k přijatelné ceně, dlouhodobé životnosti i snadné údržbě se upřednostňují plechové střechy, vhodné jsou i asfaltové neboli kanadské šindele.
Kvalitní okna pro krásné výhledy i tepelnou izolaci
Aby mohly být posedy využitelné v průběhu celého roku, musí být osazené okny s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi. Vzhledem k upřednostňování přírodních materiálů se volí dřevěná nebo dřevohliníková okna s izolačním zasklením v podobě dvojskel či trojskel. Pro umožnění krásných výhledů do široké krajiny se moderní posedy vybavují minimálně jedním velkoformátovým oknem. Ochranu soukromí i omezení prostupu silných slunečních paprsků během léta zajistí stínicí technika v podobě venkovních rolet či žaluzií.
Umyvadlo, kamna, nábytek a další vybavení
Přestože jsou obyvatelné posedy konstrukčně jednoduché a mají zpravidla jen jednu „místnost“, dají se vybavit tak, aby poskytly zázemí i pro několikadenní pobyty. Základem je postel, která může být z důvodu úspory místa koncipovaná jako skládací. Interiér bývá doplněný o systémy polic a kompaktních úložných prostor. Pro zajištění základní hygieny lze obyvatelný posed vybavit i umyvadlem napojeným na přívod vody z venkovní nádrže.
Chcete-li trávit volné chvíle v posedu i během chladnějších dnů, vsaďte na variantu s malými litinovými kamny. Vnitřní prostor vytopí na příjemnou pokojovou teplotu přibližně během jedné hodiny. Je pak jen na vás, jaké další vybavení do komfortního posedu pořídíte. Nabízí se například instalace solárních panelů pro zajištění energetické soběstačnosti, umístění chemické toalety či různých bezpečnostních prvků.
Jestli je vám souznění s přírodou blízké a hledáte alternativní způsob rekreačního bydlení, pořízení obyvatelného posedu je dobrou cestou. Nezapomínejte však, že ani posed nemůžete postavit, kde se vám zlíbí. Nepodceňujte ani tepelněizolační vlastnosti oken a konstrukčních materiálů, abyste mohli posed pohodlně obývat i v chladnějším období.
Zdroj fotografií: Ali Zbeeb a Floris Bronkhorst, Unsplash