Projekt Český soběstačný dům dlouhodobě poukazuje na přednosti energeticky soběstačných (tzv. ostrovních) domů. Nyní, kdy ceny energií dosahují závratných výšin, je téma energetické nezávislosti aktuálnější než kdy dřív. Inspirujte se soběstačným domem Pavla Podruha a zvažte využití obnovitelných zdrojů při realizaci své novostavby. Přinášíme vám srovnání cen materiálů i úspory, které vám ostrovní a jiné energeticky nenáročné domy přinesou.
Jedna z velkých úspor energie představovala montáž velkoformátových oken Internorm s nadprůměrnými tepelněizolačními vlastnostmi.
Soběstačný dům inspiruje k energetické nezávislosti
Na pozemku bez inženýrských sítí vyrostl už v roce 2020 první Český soběstačný dům, který v našich končinách nemá obdoby. Koneckonců o něm nepíšeme poprvé. V Internormu celému konceptu fandíme a sami jsme tento první dům osazovali velkoformátovými okny s nadprůměrnými tepelněizolačními vlastnostmi.
Ostrovní dům Pavla Podruha, který se problematice energetické soběstačnosti dlouhodobě věnuje, slouží primárně jako běžný rekreační objekt. Je však také místem různých experimentů a testování inovativních postupů. Protkán je špičkovými technologiemi včetně silně naddimenzované domácí elektrárny, která je schopna vytvářet vlastní elektrickou energii pro provoz celého domu.
Projekt Český soběstačný dům pomáhá zvýšit počet staveb v různé míře energetické soběstačnosti. Nemusíte hned stavět vlastní ostrovní dům bez napojení na inženýrské sítě, inspiraci pro využití obnovitelných zdrojů energie a cesty k finančním úsporám v něm ale rozhodně najdete.
Náklady na realizaci prvního soběstačného domu v Česku
První soběstačný dům v Česku začal růst na podzim 2019. V té době byla situace ve stavebnictví jiná než dnes, zejména stavební materiály byly o poznání levnější a také dostupnější. Realizace soběstačného domu se však neobešla bez využití velmi kvalitních stavebních materiálů a inovativních technologií, které i v době výstavby patřily k nákladnějším.
Stavba Českého soběstačného domu vyšla pana Podruha na bezmála 6 milionů korun. Výraznou investici vyžadovala zejména energetická část domu, která je od běžných staveb odlišná. Její cena se pohybovala kolem částky 550 tisíc. Cena fotovoltaických panelů pro ČSD v té době vyšla na asi 180 tisíc a zbytek padl na bateriové úložiště a rozvaděč elektřiny.
Zdražování materiálů by se v ceně ostrovního domu promítlo
Kdyby pan Podruh stavěl svůj energeticky soběstačný dům dnes, bezpochyby by do něj musel investovat více peněz. V roce 2022 výrazně zdražily fotovoltaické panely, a to v některých případech až o 50 %. V posledním roce došlo současně ke zdražení bateriových zdrojů, a tak by náklady na zbudování energetické části soběstačného domu rapidně vzrostly.
Zdražování se dotklo v podstatě všech stavebních materiálů od dřeva přes zdivo po železo či polystyren. Zažili jsme také výrazné kolísání cen materiálů, přičemž na svém vrcholu byly v březnu a dubnu. Teď naopak sledujeme mírné zlevňování či zpomalení růstu cen u vybraných segmentů. Do roku 2021 byly ceny stavebních materiálů víceméně stabilní, oproti loňskému lednu vzrostly ceny o cca 20 %. Pokud by tak realizace soběstačného domu probíhala letos, byla by dražší přibližně o čtvrtinu, u energetické části možná i více.
Energetická krize? Obyvatelé ostrovních domů mohou být v klidu
Rostou ceny stavebních materiálů, a tak se realizace staveb prodražuje. Současně však zažíváme období enormního nárůstu cen energií, což vede k zamyšlení nad nejrůznějšími úspornými opatřeními. Český soběstačný dům je extrémním příkladem energetické nezávislosti, jasně ale poukazuje na její benefity.
Návratnost do úsporných opatření je smysluplná i dnes
Investice do energetické části ostrovního domu počítala s návratností kolem 8 až 9 let. Ale zatímco v roce 2020 průměrná domácnost utratila přibližně 4,7 Kč za spotřebovanou kWh elektřiny, dnes zaplatí přibližně dvojnásobek.
Návratnost dříve realizovaného systému se tak zásadně zkracuje. Pokud byste si fotovoltaickou elektrárnu pořizovali dnes, sice byste si za ni připlatili, ale o to více ušetřili na spotřebě. Návratnost investice je díky tomu krátká i z pohledu roku 2022 a z dlouhodobého hlediska se vyplatí.
Český soběstačný dům si elektřinu vyrobí sám
Kolik byste ušetřili, kdybyste investovali do domácí elektrárny se systémem fotovoltaických panelů a baterií? Průměrná domácnost využije k napájení běžných spotřebičů a svítidel asi 3 MWh za rok. Při současné ceně elektřiny tak za rok zaplatí přes 27 tisíc. Musí si ale také zajistit ohřev vody a vytápění, kde náklady dosahují závratných výšin, ať už jako zdroj energie použijí plyn, či elektřinu.
A právě to jsou kritická místa, kde můžeme ušetřit všichni, a to ani nemusíme stavět ostrovní dům. Stačí přistoupit k úsporným opatřením, například si pořídit okna s tepelněizolačními trojskly a pracovat s obnovitelnými zdroji energie.
Poslechněte si zakladatele projektu, Pavla Podruha, jak vypráví o stavbě Českého soběstačného domu.
Na cestě k energetické nezávislosti vám pomohou dotace
Pokud zvažujete realizaci domu s jistou mírou energetické soběstačnosti, využijte dotaci z programu Nová zelená úsporám. Díky státní podpoře snížíte vstupní náklady, a tak zkrátíte i návratnost svých investic. Pro rekonstrukce i novostavby můžete využít následující dotace na:
- realizaci novostavby – 200 až 500 tisíc Kč,
- fotovoltaickou elektrárnu – 40 až 200 tisíc Kč,
- systém pro využití dešťové či odpadní vody – 27 až 105 tisíc Kč,
- přípravu teplé vody pomocí TČ či solárních panelů – 45 až 60 tisíc Kč,
- stínicí techniku (včetně stínění Internorm) – 1 až 50 tisíc Kč,
- řízené větrání s rekuperací – 75 až 100 tisíc Kč,
- výstavbu zelené střechy – až 100 tisíc Kč,
- využití tepla z odpadních vod – 5 až 50 tisíc Kč,
- pořízení dobíjecí stanice pro elektromobily – 30 až 60 tisíc Kč
- a projektovou podporu – 5 až 35 tisíc Kč.
Podrobné informace o možnostech čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám najdete v našem samostatném článku, který jsme aktualizovali pro rok 2022.
Inspiraci na ostrovní domy s vysokou mírou energetické soběstačnosti pak najdete také u vítězných studentských návrhů projektu Český soběstačný dům.
S výběrem vhodných oken, dveří, stínění a dalších prvků s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi vám pomohou naši kvalifikovaní partneři, kteří působí po celé ČR.
Zdroj fotografií: Internorm