Vytvořit návrh maloobjemového rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu, který propojí životní komfort, efektivní prostorové řešení a dílčí energetickou nezávislost. Takové bylo zadání prestižní soutěže Český soběstačný dům pro rok 2019, do které se zapojily desítky českých a slovenských studentů. Ze všech zaslaných návrhů vybrala odborná porota 8 nejlepších, které zveřejnila ke stažení v plném rozsahu pro širokou veřejnost.
Vítězný projekt: energeticky soběstačná dřevostavba
O projektu Český soběstačný dům jsme vás informovali už dříve, kdy jsme také nastínili zadání pro tento rok. Nebudeme vás dlouho napínat – vítězem letošního ročníku soutěže se stal student Jiří Petrželka z Fakulty stavební ČVUT v Praze se svým návrhem energeticky soběstačné dřevostavby se sklolaminátovými fasádními deskami. Koncept návrhu pracuje s kompaktním lapidárním prostorovým řešením nad terénem, které umožňuje využití malého pozemku jako zahrady.
Díky řešení nad terénem a malé půdorysné ploše je možné pracovat s několika úrovněmi – skrytou technologickou, společenskou otevřenou a soukromou. Návrh energeticky soběstačné dřevostavby disponuje celkem 106 m2 obytné plochy. Dispoziční řešení tvoří dvě nadzemní podlaží rodinného domu, do terénu je pak zapuštěný prostor s parkovacím stáním, dílnou a venkovním schodištěm. Výplňové otvory jsou vybaveny kvalitními okny Internorm s vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi.
Vítězný návrh Jiřího Petrželky
Koncept pracuje se zapojením fotovoltaických panelů integrovaných ve střeše, které vyrábí elektřinu pro chod domácnosti. V kombinaci s bateriovým úložištěm zajistí panely energetickou soběstačnou po celých 265 dní v roce. Projekt zahrnuje i koncept úsporného hospodaření s vodou. Díky maximální recyklaci šedé vody a využití dešťové vody se při provozu ušetří až polovina běžné spotřeby pitné vody. Náklady na výstavbu dřevostavby by měly být 4 miliony korun.
„Ptačí budka“ se umístila na druhém místě
Na druhém místě soutěže Český soběstačný dům se umístil návrh Nikoly Puchelové, který díky svému tvaru získal pojmenování Ptačí budka. I v tomto případě se při návrhu pracovalo s důrazem na maximální soběstačnost, úsporu energie a vody. Stavba je navržena s ohledem na okolní vilovou zástavbu, do které zapadá i díky společnému prvku – šikmé střeše. Lehká dřevěná stavba je umístěna na ocelových sloupcích a vyniká svou červenou barvou a kulatým oknem typickým pro ptačí budky. Ani v návrhu ptačí budky nechybí inovativní okna Internorm, která přispívají k energetické soběstačnosti stavby.
Druhé místo získala „Ptačí budka“ Nikoly Puchelové.
Na jižní straně sedlové střechy jsou umístěny fotovoltaické panely.
Elektrickou energii z panelů zpracovává hybridní invertor, který rozděluje elektřinu dále do domácnosti. Může být rovnou využita k napájení spotřebičů, pro ohřev teplé vody, provoz vzduchotechniky i vytápění. Je-li spotřeba pokrytá, ukládá se energie do baterií. V domě se bude pracovat s šedou vodou, která se přečišťuje v mechanické čističce umístěné pod zemí.
O třetí místo se dělí dva návrhy
Odborná porota soutěže Český soběstačný dům rozhodla, že se o třetí místo budou společně dělit hned dva podařené návrhy. Prvním je koncept kompaktního rodinného domu od Vojtěcha Vejvody se svislou nosnou konstrukcí z vápenopískových bloků. O třetí příčku se dělí s projektem dřevostavby od Barbory Mažgútové. Koncept pracuje se slaměnými panely a je doplněn o zelenou fasádu a střechu.
O čtvrté místo se dělí společný návrh Dominiky Vykypělové a Josefa Mikeše a projekt Andrei Abelové, dělené je i páté místo. Na něm se umístil návrh domu ve tvaru oblázku od Martina Jiráska a návrh dřevostavby z vrstvených masivních panelů od Kataríny Burdové. Porotu pak zaujal i projekt Reného Provazníka, který se mezi 8 vítězných návrhů nevešel, ale obdržel „divokou kartu“.
Okna a dveře Internorm najdete ve všech vítězných projektech
Podporujeme energetickou soběstačnost a šetrný přístup k životnímu prostředí a na to myslíme i při vývoji dveří a oken Internorm. Ve všech vítězných návrzích proto najdete právě naše otvorové výplně, které odpovídají náročným požadavkům na moderní bydlení, energetickou úsporu a ekologičnost.
Hlavními partnery projektu Český soběstačný dům jsou GWL Power a Hypoteční banka. Spolu s námi na realizacích spolupracuje Elpramo, které zařizuje kompletní elektroinstalaci, Wienerberger jakožto výrobce cihel a střešních tašek a dále VINVEST, ENVI-PUR, Saint-Gobain nebo například Öko-FEN.
Zvažujete také pořízení soběstačného domu? Hledáte kvalitní okna či dveře pro vaši plánovanou moderní stavbu? Ozvěte se nám, rádi vám představíme všechny možnosti realizace.
Zdroj fotografií: csdum.cz