O projektu Český soběstačný dům, jehož cílem je navrhnout a realizovat energeticky soběstačné budovy s ohledem na šetrný přístup k životnímu prostředí, jsme už dříve psali v článku Chcete soběstačný dům? Díky soustavné práci mnoha odborníků a nadaných studentů se projekt posunul zase o kus dál. Už teď vznikají první reálné plány městské zelené čtvrti, která si dokáže sama vyrobit přes 50 % roční spotřeby elektřiny. Současně umí šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou a dokáže zmírňovat oteplování krajiny vlivem tzv. městského tepelného ostrova.
Zelené čtvrti už stojí v řadě progresivních moderních měst. Fotografie je ze zelené čtvrti Hammarby Sjöstad ve Stockholmu.
Studentská soutěž zdůrazňuje realizovatelnost projektů
O architektonickou soutěž v rámci projektu Český soběstačný dům mají dlouhodobě zájem všechny relevantní vysoké školy v České republice a na Slovensku. Cílem soutěže je totiž vytvořit rozumné koncepty, které vychází z aktuálních znalostí a technických možností realizovatelných v praxi. Nejde o žádné vize, které na papíře vypadají poutavě, ale v reálu jsou neproveditelné.
Studenti mají jedinečnou možnost představit vlastní pojetí urbanistického a technického řešení dalších dvou plánovaných etap projektu Nová Valcha v Plzni, který už probíhá. Součástí návrhů budou jak bytové, tak rodinné domy, dále technická rozvaha, koncept vegetace a centrální park. Při přípravě návrhů musí zohlednit i ekonomickou proveditelnost. Na projektu s pracovním názvem Green District spolupracuje ČSD s developerskou společností V Invest, která má za sebou stavbu více než 800 obytných jednotek v desítkách budov. Na začátku července odborná porota vybere nejlepší návrhy, které budou odměněny finančními cenami v částce přesahující 100 tisíc korun.
Vlastní výroba elektřiny i šetrné vodohospodářství
Rodinné i bytové domy v rámci projektu Green District musí vynikat energetickou soběstačností. Porota bude při finálním hodnocení klást důraz na propracovanou integraci fotovoltaických panelů do obvodových konstrukcí staveb. Studenti mají v zadání přesné informace o výpočtu potřebného množství akumulace tepla i ideální orientaci panelů. Nová městská zelená čtvrť si díky důmyslně navrženému fotovoltaickému systému zajistí výrobu více než poloviny roční spotřeby elektrické energie.
Důležitým aspektem nové městské čtvrti je ekologické vodohospodářství. Domy budou využívat nejen pitnou vodu, s níž budou šetrně hospodařit, ale také vodu dešťovou, která bude zachytávaná v retenčních nádržích.
Jaroslav Vondřička, ředitel společnosti V Invest, a Pavel Podruh, výkonný ředitel projektu Český soběstačný dům, jehož misí je urychlovat využívání šetrnějších technologií při stavbě či rekonstrukcích domů a bytů.
Městská zeleň zmírní oteplování krajiny
Velkým problémem městských zástaveb je výrazné oteplování krajiny v jejich okolí. Proto by soutěžící měli ve svém návrhu městské čtvrti vytvářet pásma divoké zeleně s vysokým porostem. Tato pásma poslouží jednak k přivádění a vsakování dešťové vody, jednak k ochlazování okolí. Řešení zmírní projevy tzv. městského tepelného ostrova, který se projevuje znatelně vyššími teplotami v zástavbách. Možností, jak vlivy městského tepelného ostrova potlačit, je několik. Řešením je vystavení drobných vodních ploch, realizace zelených fasád nebo zelených střech. Je pak na studentech, pro jaký způsob „klimatizování“ městské čtvrti se rozhodnou.
Tepelné ztráty budov musí být minimální
Velké nároky se kladou i na samotné návrhy rodinných a bytových domů, které musí vynikat nízkou energetickou náročností. Studenti proto do projektů zakomponují moderní stavební materiály, které jsou ideální pro realizaci domů v pasivním standardu. V návrzích nebudou samozřejmě chybět ani okna Internorm a další konstrukce výplňových otvorů od Internormu, které jsou pro použití v nízkoenergetických a pasivních domech ideální volbou.
Prestižní studentská soutěž projektu Český soběstačný dům se pořádá pravidelně už od roku 2016. Letos však vůbec poprvé řeší tak velký celek zástavby. Návrh městské zelené čtvrti Green District je vsazen do skutečné lokality s konkrétními parametry, navíc vnáší nový ekonomický rozměr, díky kterému je záměr reálnější než kdy dříve.
Zdroj fotografií: csdum.cz, Design for Health