Před pár desítkami let bylo soužití několika generací v rámci jednoho domu běžné. Postupem času se však trend začal obracet. Mladé rodiny podnikaly vše pro to, aby mohly bydlet sami a ve svém. Jenže z mnoha důvodů, zejména ekonomických (zdražování materiálu, vysoké ceny energií), je dvougenerační bydlení opět aktuální a začíná být trendem. Přečtěte si, jaké jsou výhody i úskalí soužití dvou generací a jak stavbu dvougeneračního domu uchopit funkčně a moderně.
Výhodou dvougeneračního bydlení je především finanční úspora. Dům může být vybaven i dvěma samostatnými garážemi.
Dvougenerační bydlení přináší nejen finanční úsporu
Jedním z hlavních důvodů, proč téma dvougeneračního bydlení začíná být aktuální, je finanční úspora. Náklady spojené s pořízením pozemku a realizací novostavby i vzhledem ke zvyšování cen materiálu a nedostatku pracovních sil stále rostou. Podmínky pro získání hypotéky se navíc zpřísňují, a tak mladé rodiny často nemají šanci na financování dosáhnout. Nákladný je také samotný provoz rodinného domu, který souvisí se zvyšováním všech výdajů od energií přes vodu po komunální odpady.
Byla by ovšem chyba vnímat přechod k soužití dvou generací jen jako z nouze ctnost a kompromisní řešení. Tento způsob bydlení je totiž z mnoha ohledů sociálně a společensky prospěšný. Potvrzují to zejména mladé rodiny s dětmi, kterým odpadají problémy se zajištěním hlídání svých ratolestí. Bezprostřední kontakt napříč generacemi může zlepšit rodinné vztahy, jsou-li jasně vytyčeny mantinely zásahu do soukromí. Nakonec může být dvougenerační bydlení výhodné pro obě strany.
Ztráta soukromí a hádky – hlavní strašáky soužití dvou generací
Pro mnohé je představa soužití s rodiči nebo prarodiči noční můrou. Obávají se nepřiměřených zásahů do výchovy dětí, ovlivňování nastaveného životního stylu i častého navštěvování. Tyto názorové odlišnosti pak mohou vyústit v nepříjemné hádky a rodinné rozpory, které kvalitu života rozhodně nepřinesou.
Z toho důvodu je nutné hned na počátku zvažování dvougeneračního bydlení stanovit pravidla a probrat představy obou stran. Je spousta oblastí, které je třeba předem vyjasnit, od vztahu ke zvířatům přes pořádání oslav po četnost navštěvování a míru žádané výpomoci. Spoustu problémů přitom vyřešíte vhodným návrhem domu, který zohlední požadavek na soukromí a samostatnost.
Na co si dát pozor při stavbě či rekonstrukci dvougeneračního domu
Pokud je to možné, vnímejte návrh dvougeneračního domu tak, jako byste budovali domy dva. Pro zajištění soukromí by měla mít každá bytová jednotka svůj samostatný vstup, aby se dvě rodiny v případě potřeby nemusely vůbec potkávat. Často mají domy pro více generací propojenou chodbu nebo halu. Druhá strana pak má dobrý přehled o tom, kdo a kdy do domu přichází. I to může být předmětem vzájemných sporů.
Pozor na přenos hluku
Je-li dům koncipovaný jako vícepodlažní, z důvodu mobility se doporučuje přenechat místnosti v patře mladší generaci. V takovém případě je však potřeba počítat s přenosem hluku přes stropy. Pobíhání malých dětí a padání předmětů na podlahu může obyvatele přízemí rušit. Je důležité podlahu co nejlépe odhlučnit a zvolit podlahovou krytinu, která hluk tlumí a nevytváří kročejový hluk.
Hluk se samozřejmě šíří i přes stěny. Rozvržení dispozic musí být dobře promyšlené, aby si rodiny vzájemně nezasahovaly do soukromí. Pokud umístíte ložnici starších rodičů vedle dětského pokoje nebo druhé ložnice, problém se dříve či později dostaví.
I dvougenerační dům může být nízkoenergetický
I když jsou výdaje za energie v případě plně využitého dvougeneračního bydlení nižší, stále nejsou zanedbatelné. Při stavbě či rekonstrukci je proto vhodné podniknout kroky, které povedou k úsporám.
Základem je kvalitně zateplená obálka stavby a tepelněizolační okna s trojskly. Ta minimalizují nejen úniky tepla, ale i přenos hluku. Důležitý je také výběr obou vchodových dveří, které musí zajistit zabezpečení bytových jednotek a taktéž zabránit únikům tepla.
Velkou otázkou je také volba zdroje tepla. Rozhodně doporučujeme rozdělit dvougenerační dům na dvě samostatné bytové jednotky, které budou mít vlastní vodoměr, elektroměr a samostatný topný systém. Při sdílení jednoho systému vytápění na obě bytové jednotky volte řešení s bezproblémovou regulací v jednotlivých místnostech a předem se dohodněte na rozdělení výdajů a způsobu měření spotřeby v obou domácnostech.
Dvougenerační domy v moderním pojetí
Zatímco v minulosti se hojně stavěly patrové dvougenerační domy, trendem posledních let je realizace dvougeneračních bungalovů. V podstatě se jedná o dva samostatné domy vedle sebe, které spojuje zdivo a jedna střecha.
Obě jednotky mohou mít totožné dispoziční řešení, stejně tak mohou mít různou rozlohu nebo rozdělení místností. Závisí jen na požadavcích obou rodin a jejich představách. Výhodou je snadné zajištění soukromí – dvougenerační bungalov má zpravidla dva samostatné hlavní vchody a může být vybaven i samostatnými garážemi nebo terasovými dveřmi se vstupem do exteriéru. Prostor zahrady za domem pak může být společný, případně předělený plotem.
Nabízí se také možnost realizace dvougenerační dřevostavby na klíč, která má výhody i nevýhody klasické dřevostavby. U dřevostaveb je však třeba věnovat zvýšenou pozornost odhlučnění – samotné dřevěné panely nebo sádrokartonové příčky bez dodatečné izolace by mohly vést k narušení soukromí.
I byt může být dvougenerační
Dvougenerační bydlení nesouvisí jen s rodinnými domy, ale také byty. Na trhu narazíte zejména na starší dvougenerační byty, které se stavěly za socialismu a měly představovat řešení tehdejší bytové krize. Nabídka je však omezená, protože mnoho velkých bytů majitelé již rozdělili na dvě samostatné menší bytové jednotky.
Můžete však jít i cestou opačnou, tedy pořízením dvou samostatných sousedících bytů a jejich vzájemným spojením. Byt určený pro soužití dvou generací by měl mít zejména dvě toalety a dvě koupelny. Některé místnosti mohou být sdílené (obývací pokoj, koupelna), nebo zcela samostatné.
U dvougeneračních bytů je vstup obvykle jen jeden, do samostatně využívaných prostorů se pak vchází skrz prostornější chodbu. Život ve dvougeneračním bytě se však neobejde bez kompromisů a ústupků obou stran. Proto o něj v tuto chvíli není velký zájem – na rozdíl od moderních dvougeneračních domů, o kterých uslyšíme stále častěji.
Zdroj fotografií: Internorm